Hearts of Iron IV’da Yeni Zelanda Odak Ağacı ve Savaş Kayıtları

hoi4_banner
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Yeni Zelanda odak ağacı ve yeni Savaş Kayıtları arayüzü tanıtıldı.

Merhabalar, kısa süreli Malta tatilinden full enerjiyle geri döndük. Bu günlükte sizlere Together for Victory ve beraberindeki bedava 1.3 yamasına dair bilgi vermeye devam edeceğiz. İlk olarak Yeni Zelanda için oluşturulmuş yeni odak ağacından bahsedelim.

Yeni Zelanda

1936 yılında Birinci İşçi Hükümeti İngiliz Milletler Topluluğu’nun en küçük ülkesi olan Yeni Zelanda’da iktidar oldu. Bu iktidar Yeni Zelanda genelinde çok sayıda sosyal reform gerçekleştirdi ve bu reformlar sayesinde Yeni Zelanda dünyanın ilk modern refah devleti haline geldi. Oyun içerisinde bu unsur tüketici ürünleri oranındaki azalma sayesinde Yeni Zelanda’nın fabrikalarından normalin üstünde yararlanmasıyla ve güçlü işgücü ile yansıtılıyor.

Görsel

Endüstriniz çok küçük olduğu için üretim kapasitenizi geliştirmek adına sıkı bir çaba sarfetmeniz gerekiyor. Tam da burada yardımınıza topraklarınızda bulunan doğalgaz, benzin, demir gibi şeyler koşuyor. Çok sayıda endüstriyel yatırım gerçekleştirmeniz mümkün ve daha da önemlisi müttefik güçlerden edindiğiniz teknoloji bonusuyla eğer İngiliz Milletler Topluluğu’nda kalmak isterseniz teknoloji alanında diğer devletlere avantaj sağlayabilirsiniz.

Eğer Büyük Britanya’nın savaşı bizi ilgilendirmez derseniz, karşınızda 3 seçenek bulunacak. İsterseniz sizin için en büyük tehdit olan Japonya’ya sırnaşabilirsiniz, isterseniz küresel devrimin bir parçası olup Sovyetlerle ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz ve son seçenek olarak isterseniz hiç kimseye sırnaşmadan gerçekten bağımsız bir Yeni Zelanda kurmaya çalışabilir, bu esnada yolda Avustralya’yı da ele geçirebilirsiniz.

nzl_portraits-jpg.220308
Yeni Zelanda’ya özel portreler ve liderler

Yeni Zelanda odak ağacı üzerinde çalışırken bazı tarihsel gelişmeleri de dahil etmek istedik. Yeni Zelanda Kraliyet Donanmasının ve Hava Kuvvetleri’nin kurulması bu ulusun kendisini savunması açısından büyük önem sarfediyordu. Burada size yardımcı olması için 2 adet light cruiser ve birkaç sayıda hava aracı bu yeni kurulan unsurlara transfer ediliyor.

Charlton Automatic Rifle, her ne kadar tarihte hiçbir zaman savaşta yer almamış olsa da, Lee Enfield tüfeklerinin ufak modifikasyonlardan geçmiş hali. Tarihte ellerinde olan kısıtlı imkanlarla Yeni Zelanda çok sayıda şey yapmaya çalıştı ve bu da onlardan bir tanesi.

Yapmaya çalıştıkları bir başka şey Bob Semple tanklarıydı. Bu zırhlı araçlar traktör şaseleri kullanıyordu ve 6 Bren makineli tüfek barındırıyordu. Bu tankın kurşun geçirmez olduğu düşünülüyordu.

nzl_tanks-jpg.220320

Savaş Kayıtları

Daha önce paylaştığımız bazı görsellerde theater arayüzünde bazı farklılıklar farketmiş olabilirsiniz, şimdi o farklılıkları açıklama vakti.
nzl_log3-jpg.220321

İlk olarak sağda 2 yeni bilgi göreceksiniz. Bu bilgiler o esnada kaç adet defansif ve ofansif muharebe içerisinde olduğunuzu ve bu savaşlardan herhangi birinde problem olup olmadığını gösteriyor. Cephelerdeki değişiklikleri buradan tek bir bakışta inceleyebiliyorsunuz. Onların yanındaki buton aracılığıyla ise yeni Savaş Kayıtları arayüzünü açabiliyorsunuz.

nzl_log1-jpg.220322

Bu yeni arayüzde belli theater içerisindeki seçili komuta grubunun girdiği muharebeleri inceleyebiliyorsunuz. Arayüz içerisinde ne kadar hasar aldığınız, ne kadar attiritona maruz kaldığınız, muharebeyi etkileyen combat modifierlar, hava kuvvetlerinin savaşa olan etkisi gibi bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu arayüzün nihai amacı savaş bittikten sonra o savaşı daha kolay inceleyebilmenizi sağlamak. Bu arayüz 1.3 bedava Torch yamasıyla birlikte ehrkese gelecek, Together for Victory eklentisini satın alanlar ise ekstradan 2 tabta muharebelerdeki ekipman kayıplarını ve muharebeye katılan, farklı şemaya sahip birliklerin spesifik performanslarını inceleyebilecekler.

nzl_log2-jpg.220323

Bu haftalık bu kadar, haftaya oyundaki yeni müzik ve ses efektlerinden bahsetmek üzere sahneye Jazzhole ve Metal King’i davet edeceğiz.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'da 1.5.3 Yaması #hoi4 https://t.co/MdZwgbcDQZ https://t.co/8s6D9YGkfD
Stellaris'te Anomali Değişiklikleri, Hyperlane ve Yıldız Geliştirmeleri #stellaris https://t.co/i7FzzLjL0Q https://t.co/AYsjnhKNCN

Strategyturk Flickr