Age of Wonders: Planetfall’da Ayrıksı Alanlar

Age of Wonders: Planetfall’un bu geliştirici günlüğünde Revelations eklentisiyle gelen ayrıksı alanlardan bahsediliyor.
Yıldız Birliği gizemlerle doludur, ordularınızı gezegenlerine indirdiğinizde milyarlarca varlığın kalıntısının üzerine basarsınız. Bunların her birinin anlatacak bir hikayesi vardır. O hikayeler şu ana dek kilitli bir kapının ardındaki bir iskelet ya da bir araştırma yazısında adı geçen bir bilginin sözlerinden ibaretti. Çıkacak olan Revelations eklentisiyle bu hikayeleri yeni özelliğimiz Ayrıksı Alanlar (Anomalous Sites) ile bu hikayeleri baştan sona keşfedebileceksiniz.

Parıldayan mor renkli en küçük ayrıksı alanları haritada gözlem yaparken bulacaksınız.

aow53-1.png

Alanı keşfetmeye başlamak için birliğe bir kahraman atamanız gerekiyor. Keşfin ilerlemesi için bu kahramanın alanda kalması gerekiyor. Kahraman ve kendisine eşlik eden birimler alanda bulundukları tur başına tecrübe puanı kazanıyor. Alanları temizlemek birkaç tur sürdüğünden ikinci ya da üçüncü kahramanınızı da getirerek ana ordunuzla haritadaki alanları temizleyebilirsiniz.

Bakalım Amazon kahramanımızla bu alanın üzerine geldiğimizde ne olacak…

aow53-2.png

Yukarıda aldığımız ileti genel bir ileti. Kurak bir sektörde bulunduğumuzdan kum seddinden bahsediyor. Burada neyin gömülü olduğunu bulmak için birkaç turu kumu kazıp temizlemeye harcamamız gerekiyor (sonrasında kahraman bu ve benzeri hazırlık işlemlerinin süresini azaltacak bir yetenek kazanabilir).

aow53-3.png

Görünüşe göre bir çeşit Celestialı Kalıntısı bulduk! Bu kalıntı Psionik kökenli olduğundan ve Uljana’nın gizli teknoloji olarak Boşluk Teknolojisine sahip olduğundan bundan elde edeceği bilgiler sınırlı olacak. Eğer Psionik teknoloji gruplarından birine (Celestialı, Psynumbra ya da Psionik Silahlar) erişimi olsaydı bedel ödemeden yeni bir teknoloji kazanabilirdi!

aow53-4.png

Açık sözlü biri olan Uljana, kendini tamamen barış ve sevgiye adayan bir mezhebe ait olduğu için kalıntının bir çeşit silah olduğunu varsayıyor ve bu silahı oluşturma seçeneğine sahip oluyor. Ancak, bu seçeneğin %50 gerçekleşme olasılığı olduğundan başarısız olmamız durumunda berbat bir ödülle yetinmek zorunda kalacağız.

Elbette kendimizi tutup bulduğumuz bu paha biçilmez hazinenin gerçek anlamını çözmeye çalışırsak… Ah, kimi kandırıyorum ki, BANA SİLAHI VER!

aow53-5.png

Çekiç de işimizi görür! Ustamız işi batırsaydı (%50 olasılığı vardı) bunun yerine bir miktar enerji alacaktık.

aow53-6.png

Peki başka biri olsaydık, daha sakin ve kana susamamış birisi olsaydık ne olacaktı? Kimseyi dinlemeyip tabak çanak satan bir dükkâna hiddetle giren bir dana yerine hayatında bir kez olsun sabırla beklemeyi başarabilen biri olsaydık ne olacaktı?

aow53-7.png

Sakinleştirici meditasyonumuz sayesinde kalıntının geçmişini öğreniyor ve Celestia tapınaklarından birine yapılan bir Psynumbra baskını sırasında kurtarıldığını fark ediyoruz. Kalıntımız aynı zamanda eklendiği koloniye birtakım faydalar sağlayan bir güneş parçasına dönüştürülmüş.

aow53-8.png

Değişmez İrade (Unwavering Will) tüm Psionik durum etkilerine karşı bağışıklık kazandırıyor. İşimize yarar! Aynı zamanda sabrımızın karşılığında eşsiz bir kahraman niteliği de elde etmiş bulunuyoruz.

aow53-9.png

Bu kahramanımızı kalıcı bir şekilde güçlendirecek. Bir de psionik silah bulabilsek, bu güneş parçasının anısını, bize sunduğu hediyeyi düşmanlarımızı muhteşem ve acılı bir kıyamete boğarak onurlandırabilirdik.

Peki çok daha başka biri, gerçekten aşağılık birisi olsaydık ne olurdu? Dinlemeden hareket etmekle kalmayan, aynı zamanda arka koltuğa köpeğinizi oturtup arabanıza binen, ağaca çarpıp kaza yaptığını iddia eden ve sigortanın üçüncül kişi hasarını karşılamamasının tamamen sizin suçunuz olduğunu söyleyen biri olsaydık?

Elbette Psynumbra ırkından bahsediyorum. Kahramanınız belirli bir gizli teknolojiye mensup ırklardansa bu gözlem alanları sıklıkla ek ödüller veren değişik seçenekler sunacak.

aow53-10.png

Mittex öylesine aşağılık ve korkunç bir kişiliğe sahip ki hiç düşünmeden kalıntıyı ezip geçebiliyor! Bakalım böyle yaparsak neler olacak…

aow53-11.png

Aha, iyi niyetin canı cehenneme! Ödül olarak kahrolası Celestialılara ek hasar verebilmemizi sağlayan özel bir varlık kazandık.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu gibi ufak alanları en basit haliyle keşif yaparak bulabilirsiniz. İki küçük alanı temizlediğinizde orta ya da büyük boyutluları da keşfedebileceksiniz. Bu alan, kahramanınız üzerindeyken saldırıya uğrasa dahi diğer oyunculara görünmeyecek. Daha büyük alanların daha fazla keşfetme aşaması olacak, daha büyük ödüller verecekler ve daha karanlık sırları ortaya çıkartacaklar. Bu alanlarda Büyüme ve Uzaylısalgını dönemleri arasında gerçekleşen savaşları ya da İtçekirgelerin sulu dolgun bacaklarının ardındaki korkunç gerçeği öğrenebilirsiniz…

Revelations eklentisi yaklaşık 30 tane alan barındırıyor ve 19 Kasım’da çıkış yapıyor! Kim bilir hangi sırları açığa çıkartacaksınız?

aow53-12.png

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Kuzey Amerika Görev Ağaçları #3 #eu4 https://t.co/IfUjg8pXWJ
Imperator'da Nüfus Artışı ve Anadolu'daki Harita Değişiklikleri #imperator https://t.co/2RV9YYYlm2

Strategyturk Arşiv