Age of Wonders: Planetfall’da Global Kaynaklar

Age of Wonders: Planetfall geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunun haritasından ve global kaynaklardan bahsediliyor.

Herkese merhabalar, bu hafta dünya haritasına geri dönüp Age of Wonders: Planetfall’daki global kaynaklardan sözedeceğiz. Age of Wonders III’ten aşina olacağınız bazı eşyaların yanı sıra çok sayıda yeni ekleme ve değişiklik söz konusu.

screen1-jpg.394095

Kaynak barı: Enerji, kozmit, bilgi, nüfuz, moral, taktiksel operasyon puanları, stratejik operasyonlar ve doktrinler, lider portresinin yanında ise saygınlık.

  • Enerji: Enerji oyundaki ana para kuru, üretimden birimlerin bakım maliyetlerine, koloni binalarından modüllere ve operasyonlara kadar her şey enerjiyle karşılanıyor. Enerjiyi ticaretle elde edebiliyorsunuz ve harita üzerinde nodelar ve belli noktalar üzerinden elde edilebiliyor.
  • Kozmit: Bu nadir materyal hiçliğin ötesinden geliyor ve yüksek seviye birimler ve modüller için gerekiyor. Kozmit genellikle belli harita bölgelerinden (kraterler) elde ediliyor. Nadir bir materyal olması sebebiyle yüksek seviye birimler çok fazla üretilemiyor.
  • Nüfuz: Nüfuz puanı diğer oyuncuları ve yapayzekayı manipüle etmek için kullanabileceğiniz bir puan, bu puanla yapayzekanın belli noktalardan çekilmesini sağlayabiliyor, paralı asker edinebiliyor ve diplomatik bildirilerde bulunabiliyorsunuz. Oyunda nüfuz puanı görevlerin tamamlanmasıyla elde edilebiliyor, işbirlikçi doktrinler ve dost canlısı oyun stilleri bu puanın elde edilişini arttırıyor.

screen2-jpg.394096

  • Saygınlık: Saygınlık seviyeniz diğer imparatorlukların ve yapayzekanın size olan yaklaşımını belirliyor. Saygınlık seviyenize göre nüfuz ve moral puanı kazanıyorsunuz. Age of Wonders III’ün bağlılık mekaniğine benzer olarak saygınlık oyun içi hamlelerinizle şekilleniyor.
  • Bilgi: Bilgi puanı Yıldız Birliğinden kalan teknolojileri tekrardan keşfedebilmenizi sağlıyor. Son ekran görüntüsünde üst kısımda 2 araştırma kısmı gibi bir yer olduğunu farkedebilirsiniz, bundan önümüzdeki günlüklerde sözedeceğiz.
  • Taktiksel Operasyon Puanları: Age of Wonders III’teki sisteme gelen geridönüşler doğrultusunda “Casting Point”leri 2’ye bölmeyi uygun gördük. Taktiksel Operasyon Puanları operasyon başlatabilmenizi sağlıyor (hava saldırısı, psi fırtınası vs) bunu yapabilmeniz için muharebenin operasyonel menziliniz içerisinde olması lazım. Bu değer her tur sıfırlanıyor.
  • Stratejik Operasyonlar: Stratejik Operasyonları başlatmak için kullanılıyor, bunlar çağırılar, sektör buffları ve gizli aksiyonlar şeklinde.
  • Doktrin Slotları: Eş zamanlı olarak sahip olabileceğiniz global doktrin sayısını belirtiyor.
  • Global Moral: Birimlerinizin ve kolonistlerinizin genel mutluluk/moral seviyesini belirleyen unsur. Girdiğiniz savaşlar ve bu savaşların ne kadar adil göründüğüyle şekilleniyor.

Oyunda bunların yanı sıra kullanabileceğiniz koloni yemeği veya üretim kapasitesi gibi alanlar söz konusu ancak onlar global değiller. Önümüzdeki geliştirici günlüklerinde bu kaynaklarla nelerin yapılabileceğine eğileceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 64-bit'in Avantajları #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/AouEx0caa9
Imperator: Rome'da Göç ve Oyunun Başlangıcında Cermanya #imperator #rome https://t.co/kJtZm45FaD

Strategyturk Flickr