Age of Wonders: Planetfall’da Harita Mercekleri

Age of Wonders: Planetfall’ın bu günlüğünde arayüz unsurlarından biri olan harita merceklerinden bahsediliyor.

Oyunun belli alanlarını kapsayan bilgileri dünya haritasında filtreleyen üç farklı genel bakış merceği bulunmakta: askeri, ekonomik ve operasyonel. Bunların yanında şehir, ordu ve kahraman gibi ögeleri listeleyen sekmeler bulunmakta, bunların bazılarına geçtiğimiz günlüklerde bakmıştık. Sekmeler genel bakış haritalarıyla birleşince imparatorluğunuzu yönetmek de kolaylaşıyor.

Dünya haritası, yeterince uzaklaştırıldığında genel bakış haritasına geçiş yapar.

Askeri Mercek

Haritadan uzaklaştığınızda karşınıza varsayılan olarak askeri mercek çıkmakta. Bu mercekte bir savaş odasındaymışsınız gibi ordularınız daha önde durur ve yağmacı gibi tehditler daha net görülür.

Diğer ikonlar ise kolonileri, özel yapıları, tehlikeli bölgeleri ve görev hedeflerini göstermekte.

Bu görünüm ordu genel bakışı sekmesi ile birleştirilerek ordularınıza daha rahat erişerek büyük saldırı kolayca organize edebilirsiniz.

İlk resimdeki bölgenin askeri mercek üzerinden görünümü ve ordu listesi.


Başka bir bölgenin askeri genel bakışı. Kırmızı ışığa sahip partiküllü yerler Prometheanların doomsday yapılarını gösteriyor.

Ekonomi Merceği

Kolonilerinizden biri seçiliyken dünya haritasından uzaklaşırsanız ekonomi merceğine geçiş yaparsınız.

Bu harita genel görünümü tüm kaynaklarınızın üretimlerini göstermenin yanında kaynak potansiyellerini ufak ikonlar şeklinde içermekte. Büyük ikonlar ise kaynak noktalarını ve tehlikeli bölgeleri işaret eder.

Koloni listenizi de açtığınızda büyük şehirlerinizi yönetmeniz oldukça kolay bir hal alıyor, ayrıca kolonileriniz yeni topraklara genişleyebileceğini yanlarındaki ufak “+” sembolü de anlayabiliyorsunuz. Ekonomik genel bakış haritası ile genişleyebileceğiniz toprakları daha rahat görebilirsiniz.

Ekonomi merceği ve koloni listesi: Kolonileriniz için ele geçirilecek bölge bulma.

Operasyon Merceği

Bu harita operasyonlar hakkında bilgi sağlar. Her koloninizin operasyonel savunması ve sektörlerinizdeki aktif operasyonlar burada listelenir.

Tabi bu merceği de normal operasyon arayüzü ile birleştirebilirsiniz.

Resimde Alert Level (Alarm Seviyesi) adında yeni bir şey fark etmiş olabilirsiniz. Başka bir oyuncunun size karşı operasyon kullandığını keşfedince alarm seviyeniz bir artar. Her alarm seviyesi size beş tur boyunca iki operasyonel koruma sağlar. Alarm seviyesi en fazla beş olabilir.

Operasyon Merceği: Mavi hiçlik bariyeri ikonları etkilenen bölgeleri göstermekte.

Age of Wonders 3 parşömen haritası görünüş olarak çok güzel görünüyordu ancak bu Planetfall haritaları daha işlevsel ve temiz görünümlü.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv