Age of Wonders: Planetfall’da Mirasçı Gizli Teknolojisi

Age of Wonders: Planetfall’un bu geliştirici günlüğünde Revelations eklentisiyle gelen Mirasçı (Heritor) gizli teknolojisinden bahsediliyor.

SecretTech_Illustration_Awakenings_05.png

“Etrafınızdaki yaşamı hissedin. Tüm bu yaşam kutsaldır. Yaşamın, insan etinin kırılgan yapısına yapışabilmek için verdiği mücadeleyi hissedin. Yaşam tek bir nefesle bir olur ve parıldar, sonraki nefeste ise söner. Nereye mi gider? Yok olur. Artık Es’Teq olmadan varlığını sürdüremez. Hiçbir sonsuz ruh Es’Teq olmadan var olamaz. Şimdiye dek ölüm sondu. Biz ise ölümü muhafaza ediyoruz. Kayıp nesillerin canlılığını size aşılayacağız. İşte bu Es’Teq’in kutsamasıdır.”

– Yaşamın Yüce Hanımı Sheera Na Teev

 

Es’Teq, uzun zaman önce var olan ve büyük bir imparatorluğa hükmeden teokratik bir birlikti. İnançlarının temelinde yaşamın asla sona ermemesi, her bir bireyin yüreğinde saçılan kıvılcımın ele geçirilip sonsuza dek muhafaza edilmesi ve kimsenin gerçek anlamda ölmemesi yatıyordu. Ancak, bilinçli yapay zekaların yükselişe geçmesiyle inançları bölündü ve makineden olma bir ruhun yaratılması, çoğu inanan tarafından sapkınlık kabul edildi. Bunun ardından başlayan iç savaşta galaksi bölündü. Hayatta kalan Es’Teq hanedanının mensupları yeraltındaki mezarlarına çekilerek makinelerin çağının bitişini, yeniden özgürce dinlerine inanabilecekleri günü beklemeye başladılar. O gün bugündür. CORE’un yıkılmasının ardından yeni bir düzenin kurulması gerekiyor, Es’Teq hanedanı galip gelmek için uyanıyor.

Isra_The_Houseless.png

Es’Teq hanedanı, Yıldız Birliği dünyasına dağılmış olan devasa mezarlarına gömülmüş vaziyetteyken yavaş yavaş uyanıyor. Güçlerini kazanmaları için başkalarının yardımına ihtiyaç duyuyorlar. Hanedanın temsilcileri gizliden tüm üstün ırklarla görüşüyor ve basit bir teklifte bulunuyorlar: “Bize katılın, gücümüzün Mirasçısı olun ve sonsuza dek yaşayın.”

Mirasçı ( Heritor), Revelations eklentisi ile eklenen gizli teknoloji kategorimizin adı. Bu geliştirici günlüğünde nasıl çalıştığından bahsedecek, birliklerinin, modlarının ve operasyonlarının bir kısmını göstereceğim!

Emici (Siphoner)

Siphoner.png

Emici adını verdiğimiz bu oyun başlangıcı birimi, Mirasçıların sahip olduğu yeni mekaniğimiz Öz Kullanım Hakkı’nı (Essence Charges) en iyi kullanan birimlerden biri.

EssenceSiphon.png

Çoğu Es’Tek birimi gibi Emici de “Dağıntısal Hasar” (Entropic Damage) dediğimiz yeni hasar tipine sahip. Dağıntısal silahlar hedefin temel yapısına müdahalede bulunur ve yapısını bozarak çamura dönüşmesine neden olur. Ayrıyeten, Emici’nin saldırıları hedefte Enerji Çekimi (Energy Drain) gerçekleşmesine neden olarak hasarını %10 azaltır ve çekilen enerjiyi Öz Kullanım Hakkı aracılığıyla Emici’ye aktararak verdiği hasarı %10 arttırır. Oyundaki çoğu birim 2 hakka sahipken Emici 3 hakka sahiptir.

Devotion.png

Öz Kullanım Hakkı kullanılarak özel yeteneklere güç verilebilir. Emici’nin Bağlılık (Devotion) yeteneği öz haklarını müttefiklerine aktarmasını sağlıyor. Bu sayede müttefiklerin hasarı artıyor ve bir hakka daha sahip oluyorlar.

Birim Modları

Gauntlet.png

Öz kullanım haklarını toplamak için birimleri modifiye edebilirsiniz! Es’Teq Zırh Eldiveni (Gauntlet) modu sayesinde yakın menzilli saldırılarınızla enerji emebilir, sonrasında toplanan enerjiyle Öz Patlaması (Essence Expulsion) gerçekleştirerek bitişiğinizdeki düşmanlara hasar verebilirsiniz. Başka modlar kullanarak menzilli saldırılarla öz toplayabilir ya da saldırı aldığınızda öz emebilirsiniz.

Yüce Efendi (High Lord)

HighLord.png

En büyük Mirasçı birimi, öz manipülasyonunun doruğuna ulaşmış olan Yüce Efendi. Yüce Efendi, Ruin Machina özelliğine sahip olan mekanik birimleri kapatabilir, Es’Teq Yargısı (Judgement) ile kullandığı öz miktarına göre güç seviyesi değişiklik gösteren alan saldırısı düzenleyebilir.

MindPuppet.png

Zihni Kukla (Mind Puppet), Yüce Efendi’nin elindeki en güçlü yetenektir. Yüce Efendi öz kullanarak uzun süre önce ölmüş bir Es’Teq mensubunun zihnini ölü bir birime aktararak onu hayata döndürüp kontrol edebilir. Bu yetenekle düşmanın kaybettiği birimlere de yaşam verip düşmanı kendi silahıyla vurabilir. Ne yazık ki, bu etki geçici olduğundan savaş biter bitmez kuklanın yaşamı son bulur.

Operasyonlar ve Kıyamet

HauntColony.png

Mirasçıların ölüleri muhafaza ediyor olması ölülerin sonsuz uykuya yatmasına izin vermediği anlamına gelmiyor. Mirasçı operasyonları sayesinde ölülerin zihinlerinden faydalanıp düşman kentlerinde terör estirilebilir, verimlilikleri azaltılıp kargaşaya neden olunabilir.

Drained.png

Çekilmişler zayıf olsa da savaşta elde ettikleri özü deneyime dönüştürerek kolayca seviye atlayabilir. En üst seviyeye ulaştıklarında düşman birimlerini kontrol etme yetisi kazanırlar ve kendilerini feda ederek düşman birimi kalıcı olarak ele geçirirler. Bu birimlere erişmek için Kıyameti beklemenize gerek yok. Savaşın ortasında düşman birimleri Boşalmışa çevirmenizi sağlayan Çekilmişlik Mahkumiyeti (Condemn to Drained) gibi operasyonları kullanarak bu birimlere erişebilirsiniz!

Özlük Taşıtı (Quitessence Ark)

Arc.png

Son Mirasçı birimimizin adı Özlük Taşıtı. Bu destek birimi büyük miktarda özün toplanması ve dağıtılmasına yardım etmek için tasarlandı. Özlük Taşıtı ordunuzdaki diğer birimleri bir cemaatte toplayabilir ve yarattığı özü kullanarak onlara destek olabilir ya da onları iyileştirebilir. Taşıt başta sadece iki birimle eşleşebilirken modifikasyonlar sayesinde hızla 5 birimle eşleşip tüm ordunuza destek verecek hale gelebilir!

Özet

EndShot.png

Yeni gizli teknolojimiz olan Mirasçı’nın destek mekanikleri sayesinde hehangi bir ırkla sinerji oluşturabilirsiniz. 19 Kasım’da çıkacak olan Revelations eklentisiyle ölümsüzlüğe uzanan yolculuğunuza başlayabilirsiniz!

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv