Age of Wonders: Planetfall’da Operasyonlar #1


Bu haftaki Age of Wonders: Planetfall geliştirici günlüğünde operasyonlar ve Stratejik Operasyon türleri tanıtılmakta.

Operasyonlar sahada ordunuzu desteklemek, kolonilerinizin verimini artırmak ve düşmanlarınız hakkında istihbarat edinmek için kullanılır. Hava saldırılarından “büyülü” psişik etkilere ve halkınızı için olan Doktrin adındaki bildirilere kadar pek çok kullanım alanı bulunmakta.

Age of Wonders’taki büyüler gibi pek çok operasyon da değişken güçlendirmeler-zayıflatmalar sağlamakta, savaşın yönünü değiştiren ani hasarlar verebilmekte. Basit operasyonların kullanımı orduları eğitip yerleştirmekten de kolay. Savaş operasyonları destek rolü görmekte ve tek başına size savaş kazandıramaz ancak Doomsday silahı operasyonları ise size oyunu kazandırır. Yüksek seviye(gizli) operasyonlar ise iyi bir planlama gerektirir ancak getirisi de çok yüksektir.

Operasyon Tipleri

Operasyonlar Stratejik Operasyonlar, Gizli Operasyonlar(Bu ikisi sadece stratejik haritada kullanılabilir), Taktiksel Operasyon(Sadece çatışma sırasında kullanılabilir) ve Doktrinler(İmparatorluğunuza genel etki verirler) olarak dörde ayrılırlar.

Bu operasyonların çoğu teknoloji ile açılırlar ve seçtiğiniz ırk ve gizli teknolojiye bağlıdırlar. Kullanımı için enerjiye ve operasyon puanlarına ihtiyaç duyarlar ancak bazen nüfuz gibi ek kaynaklar da kullanılması gerekebilir.

Stratejik Operasyonlar

Stratejik Operasyonlar düşman ordusunu zayıflatmak ya da kolonilerinizi güçlendirmek için kullanılabilir. Düşmanı hedef alan operasyonlarınızın, operasyon verimliliğinize ve düşmanın operasyon korumasına bağlı olarak başarılı ya da başarısız olma şansı vardır.

  • Direk Hasar Etkileri: Füze saldırıları veya yörünge topları.
  • Yerleştirme: Dünya haritasında anında bir karakter ortaya çıkarma.
  • Koloni Güçlendirmeleri: Pek çok defansif ve ekonomik alanda güçlendirmeler.
  • Koloni Zayıflatmaları: Düşmanın savunmasını ve ekonomisini zayıflatma.
  • Sabotaj: Düşmanın güçlendirme-zayıflatma etkilerini durdurma.
  • Doomsday Silahları: Doomsday silahları hakkında detaylı bilgiye bu günlükten ulaşabilirsiniz.

Stratejik Operasyonları kullanabilmek için öncelikle hazır halde olmaları gerekmekte. Bunu yapmak Stratejik Operasyon Puanı (ve evet, stratejik ve taktiksel puanlar birbirinden ayrı) ve enerji harcar. Hazır olan operasyonlar görüş alanınızda olan istediğiniz yerde kullanılabilir. Bazı durumlarda operasyonun maliyeti elinizdeki puanlardan daha fazla olabilir, böyle durumlarda operasyon hazır hale gelene kadar her tur stratejik puan gelirinizden kesinti yapar.


3 Dvar Operasyonu kullanılmaya hazır, birisi ise hazırlanıyor. Sürpriz Pearl Harbor saldırısına hazırlanın

Yeni operasyonları hazırlama sistemi birden fazla operasyonu(her tip için tek operasyon) kullanım için bekletebilmenizi sağlıyor. Bu sistem Age of Wonders 3’teki büyü sistemine göre daha esnek bir kullanım sağlaması için getirildi. Önceden tek bir büyüyü zamanı gelene kadar elde tutmanız gerekmekteydi ve bu diğer büyülerinizi kullanmanızı engelliyordu. Ayrıca yeni sistemde hazırlama işlemini istediğiniz zaman durdurup başlatabilirsiniz.


Celestian Operasyon efektleri

Operasyonel Güç ve Korunma

Operasyonel Güç değeriniz Stratejik ve Gizli operasyonlarınızın başarı şansını yükseltir.

Operasyonel Korunma ise düşmanın üzerinizde uyguladığı Stratejik ve Gizli operasyonların başarı şansını düşürür.

Operasyon Başarı Şansı: Gizli Operasyonların başlangıç şans değeri %60’tır ve tarafların Operasyonel Güç ile Korunma değerleri arasındaki her fark bu şansı %5 etkiler. Bu şans değeri %10 – 90 arasından çıkamaz.

Başarısı şans faktörüne bağlı operasyonların çoğu başarısız olsa bile etkileri gücü düşürülmüş bir şekilde de olsa aktif olur, yani başarısız operasyonlar çok da boşa gitmiş değil.


Celestium Operasyonu için hedef seçimi.

Stratejik Operasyonlar başarı/başarısızlık sonuç penceresine sahip.


ZenoSalgın salınımı.

Geçerli Süre ve Sabotaj

Düşmana ekonomik zayıflatmalar veren operasyonların değişmeyen bir geçerlilik süresi bulunmakta. Ancak Sabotaj Operasyonları ile bu zayıflatmaları komple iptal edebilirsiniz. Stratejik Operasyonlar gibi Sabotajların da başarı şansları vardır ve başarısız Sabotajlar zayıflatma süresini kısaltmakla yetinir. Sabotajın maliyeti hedef alınan operasyonun hazırlanma bedeline göre belirlenir.

Operasyonlara Genel Bakış

Dünya haritasında yakınlaştırmayı en uzağa çektiğinizde gezegenin genel bakış haritasına ulaşırsınız ve bu haritanın lenslerinden biri de operasyonlardır. Bu haritada sektörlerinizin operasyonel korunmasını ve aktif operasyonlarınızı görebilirsiniz. Bu kısım hala çalışma aşamasında ancak size de göstermek istedik:

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv