Age of Wonders: Planetfall’da Operasyonlar #2

Age of Wonders: Planetfall’ın bu günlüğünde operasyonların devamı olarak Gizli Operasyonlar ve Doktrinler tanıtılıyor.

Gizli Operasyonlar

Gizli Operasyonlar savaşa yatkın olmayan oyuncuların entrika, casusluk ve sabotaj gibi eylemler ile etkileşim kurmasını sağlıyor. Gizli Operasyonların çoğu ordular veya koloniler yerine karşı oyuncuları bir bütün olarak hedef almakta.

Gizli operasyonlar operasyon verimliliğine bağlıdır ve hedef oyuncuya bildirim gidecek şekilde başarısız olma şansına sahiptir. Bu şans sizin Operasyonel Gücünüze ve hedefin Operasyonel Korunmasına bağlıdır.

Gizli Operasyonlar toplum teknoloji ağacının aşağıdaki mavi bölmesinde bulunabilir.

Gizli Operasyonlar Operasyonlar Teknoloji Grubu’unda ilerleyerek açılıyor ve hazır hale getirilmesi için enerji ile Stratejik Operasyon Puanı gerekmekte. Bazen gerekli Stratejik Operasyon Puanı elinizdekinden fazla olabilir, bu durumlarda operasyon hazır hale gelene kadar her tur Stratejik Operasyon Puanı harcar.

Gizli Operasyonlar başarılı olduğunda %25 tespit edilme ihtimali bulunurken başarısız operasyonlarda bu şans %75’tir. Tespit edilen operasyon hedef oyuncuya Casus Belli kazandırır.

Bir kaç örnek Gizli Operasyon:

 • Casus Belli Kazan: Çalıntı veri ve sahtekarlıklar ile hedef oyuncuya karşı savaş sebebi kazan.

 • Sensörleri Boz: Hedef oyuncunun uzun menzilli sensörlerini bozarak 5 tur boyunca sınırınızın içindeki birlikleri görmesini engellersiniz. Hedef sadece kendi birim ve binalarının etrafında bulunan birlikleri görebilir.
 • İç Temizlik: Hedefin size karşı gerçekleştirdiği Gizli Operasyonları tespit edip kaldırmayı deneyin.

 • Yerlilere Sabotaj: Hedef oyuncunun bir NPC tarafı olan ilişkisini düşürün.
 • Harita Çalma: Hedef oyuncunun harita verilerini çalarak keşfettiği yerleri görmeye başlayın.

 • İftira: Hedef oyuncunun ne kadar cani bir savaş suçlusu olduğunu herkese duyur. Başarılı olduğunda hedefin itibarı düşer ve diğer oyuncular hedefe karşı maksimum seviyede casus belliye sahip olur.

Doktrinler

Doktrinler imparatorluk genelinde etkili devamlı operasyonlardır. Doktrinleri aktif etmeden önce enerji ve Stratejik Operasyon Puanları ile hazır hale getirmelisiniz. Hazır hale gelen Doktrinler aktif olduktan sonra kapatılana kadar devam eder. Her aktif Doktrin bir bölme yer kaplar ve tüm doktrin bölmeleriniz
dolduğunda mevcut doktrinlerden birisi kapatılana kadar yeni bir doktrin aktif edemezsiniz.

Yeni doktrinlere teknoloji araştırarak, NPC taraflardan satın alarak ya da altın ve gümüş alanları ele geçirerek erişebilirsiniz.

Doktrin Bölmeleri

Her oyuncu birkaç doktrin bölmesine sahip olabilir, bu herkesin aktif doktrin sayısını kısıtlar. Ek doktrin bölmeleri operasyon teknoloji ağacında doktrin bölmesi sağlayan İmparatorluk Yükseltmeleri’nden elde edilebilir.

İlk doktrin teknolojisi genelde 2 doktrin açarak ilk doktrin tercihinizi oyun stratejinize göre seçmenizi sağlar.

 • Celestium Teknolojisindeki doktrinler:
 • Karmik Amplifikasyon: NPC görevlerinden kazanılan ilişki iki kat artar.
 • Misyoner Arabulucular: NPC taraflardan alınan şeylerin Nüfuz maliyeti düşer.
 • Celestial Yargı: Soulburned birimlerine karşı +%15 hasar. Ele geçirilen her şehir ücretsiz Celestium Light Bringer birimi sağlar.
 • Önleyici Dua: Yağmacılar koloni topraklarınıza akınlar düzenleyemezler.
 • Uyumlu Varoluş: Başlangıç ırkınızdan olmayan her koloni o ırk ile +50 ilişki sağlar.

Taktiksel Operasyonlar

Taktiksel Operasyonlar sadece çatışma sırasında kullanılabilir ve savaşın seyrini değiştirebilir. Taktiksel operasyonlarınız her çatışmanın başında hazır olmak için 1 tura ihtiyaç duyar. Ayrıca yeterli Taktiksel Operasyon Puanına, enerjiye ve Operasyonel Kapamaya ihtiyacınız var.

Bu 1 turluk gecikmeyi birimlerin hayatta kalma oranını artırmak için koyduk. Bazı tarafların bu 1 turluk gecikmeyi kaldıran teknolojileri de bulunmakta.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv