Age of Wonders: Planetfall’da Özel Yapılar

Age of Wonders: Planetfall’ın bu günlüğünde özel yapılardan bahsediliyor.

Bugün Star Union’un gezegenlerinde karşılaşabileceğiniz yerleri konuşacağız. Daha öncesinde oyunun erken aşamasında bulabileceğiniz yerlere göz atmıştık. Şimdi ise özel yapıları inceleyeceğiz. Özel yapılar, kolonilerden sonra haritada bulacağınız en değerli yapı sınıfıdır. Tüm koloninin kontrolünün ele geçirmeye gerek kalmadan işgal edilebilir veya takas edilebilirler.

Tüm özel yapılar Star Union tarihinin etkisinde şekillenmiştir. Las Vegas tipi eğlence alanlarına benzeyen Elsyum Park, savurgan valinin harabeye dönmüş Vali Konağı ve her her bir gizli teknoloji için ayrılmış kara bölgeler bulunmakta.

Özel yapılar için temel kurallar şöyle:

 • Özel yapılar tüm sektörü kaplarlar ve bu sektörde şehir kurulamaz. Özel yapıları, sektörlerini kolonilerinizden biri için işgal ederek elde edersiniz.
 • Koloniler üç farklı güç seviyesinde gelirler: Bronz, Gümüş ve Altın Yapılar.
 • Özel yapılar işgal edildiklerinde seviyelerine göre şehrinizin ekonomisini güçlendirir.
 • Özel yapı işgal ettiğinizde bilgi panelindeki yazan gelirlere direk erişim sağlarsınız.
 • Özel yapılar önceden belirlenmiş şekilde 4 farklı yönde özellik sağlar: Yiyecek, Enerji, Üretim ve Araştırma. Bronz birinci seviyeden, gümüş ikinci seviyeden altın ise beşinci seviyeden başlar. Özel yapılar imparatorluk oluşturmak için kısa yol sağlasa da bulunduğu sektörün esnekliğine zarar vermekte. Planlarınıza en çok uyanı işgal etmeye odaklanın.
 • Gümüş ve altın özel yapılar koloninize bağlandığında özel bir doktrin getirir. Tabi ki altın olan daha güçlü olacak şekilde.Özel Yapılar ve Çatışma

 • Özel yapıları ele geçirmek için önce orada kamp kuran yağmacıları temizlemek gerekiyor. Zorluğu artırmak için komşu hex kuralı burada işlemiyor, yani en fazla 6 birim ile saldırıya geçebilirsiniz. Bu yüzden üst seviye özel yapıları oyunun ileri aşamalarına saklamak durumundasınız. Ayrıca oyun ilerledikçe içerideki yağmacılar çeşitli modifikasyonlara sahip olarak gelişebiliyorlar.
 • Aşağıdaki resimlerde örneklerini görebileceğiniz şekilde pek çok özel yapının savaş alanı efekti bulunmakta.
 • Özel yapıların tek seferlik bir temizleme ödülü bulunmakta. Bu ödüller kaynak, birim ve modifikasyon içermekte.
 • İşgal edildikten sonra özel yapılar sektör bölgesi sayılmaya başlanır, yani Milis Yükseltmesi ile burada da savunma birimi ortaya çıkartırsınız. Ayrıca savaş alanı etkileri yapı sahibinin lehine işlemeye başlar.
 • Özel yapılar AoW 3’teki benzerlerine göre daha önemliler. Diğer oyuncuların özel yapılarına saldırıp işgal edebilirsiniz. Özel yapı savaş alanları savunma tarafına avantaj sağlayacak şekilde tasarlandı.


Her 2 turda bir saldıran ordunun bir birimi zehir hasarı alır.

Star Union’u yeniden inşa ederken geçmişin yıkıntılarıyla uğraşmanız gerekecek.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv