Age of Wonders: Planetfall’da Prometheanlar ve Doomsday

Age of Wonders: Planetfall geliştirici günlüklerinde bu hafta Doomsday yapıları ve oyundaki taraflardan biri olan Prometheanlar anlatılıyor.

Gizli Teknolojiler

Oyunun başında ana grubunuz yanında Gizli Teknoloji dediğimiz bir özellik daha seçeceksiniz. Gizli teknolojiler dağılmış olan Star Union kaynaklı yasaklanmış deneysel teknoloji araştırmalarıdır.

Bu teknoloji grupları oyun sonu teknolojisinden gelen Doomsday silahları kadar güçlü, fazladan birim, mod, operasyon ve doktrinler sunuyor.

Gizli teknolojiler oyunun başında gizliler, ancak diğer oyuncular silahlarını yerleştirdiği zaman gizli teknolojilerini görebilirsiniz.

Detaylıca bakacağımız ilk teknoloji grubu Prometheanlar.

Prometheanların Hikayesi

Star Union, Promethean birliklerini gezegenleri imparatorluğu tehdit eden tehditlerden temizlemek için kullanıyordu. PyrX aslında Xenoplague’e teslim olmuş gezegenleri temizlemek için geliştirilmişti ama eski rivayetlere göre ideolojik anlamlarda da kirlenmiş olan gezegenler için de kullanılmıştı. Sadece Promethean ambleminin görüntüsü bile terör getirirdi.

  • Kitle imha silahları yerleştir.
  • Dostane olmayan bölgelere yerleşme
  • Kalkan birimleri ve Armageddon’dan kolonistler

Prometheanlar TerraTech tarafından geliştirilen ancak kontrolden çıkan biyolojik silah Xenoplague ile mücadele etmek için kuruldu. Prometheanlar PyrX adı verilen ve gezegenleri Xenoplague’den ”arındıracak” gizli bir teknoloji geliştirdiler. PyrX gazı atmosfere salınıp atmosfer tamamen Pyrx ile doldurulduğunda gezegeni yutabilen bir yangına sebep olacak katallizör tepkime tetiklenirdi. Yüzey harap olur ve tüm yaşamı yok edilirdi ancak verimli küller üstünde dünyalaştırmaya uygun bir kayalık oluşurdu.

Prometheanlar gezegenin kalan tüm kısımlarından izole devasa yeraltı kompleksleri olan Anka Mahzenlerinden yönetilirdi. Gezegen arındırıldıktan sonra, Prometheanlar tekrar toplanırdı ve gezegeni Star Union adına tekrar inşa etmek için küllerin içinden yükselmeye başlarlardı.

Bu yıkıcı gücün potansiyelini farkeden Star Union Promethean birliklerini daha geniş amaçlarda kullanmaya başladı. Star Union’nun, Promethean birliklerini isyancı kolonileri arındırmaya, uzaylı yuvalarını ve diğer tüm aykırı bölgeleri yok etmek için kullanması daha özelleşmiş teknolojilerin oluşmasına sebep oldu.

Ama artık bunların hepsi tarih oldu. Promethean birlikleri sığınakları sayesinde büyük çöküşte hayatta kalmayı başardılar, şimdi tekrar kurulmalı ve imparatorluğun külleri arasında dolaşan tehditlerle yüzleşmek zorundalar.

Birimler

Promethean birimleri termal ve biyolojik hasarlarıyla hem biyolojik hem de kalkanlı hedefleri yok etmekte iyidirler.

Plasmoid: Düşman gruplarına ışınlandıktan sonra yakın menzilli silahlarını kullanarak düşmanları kül eden çalışan ateş dronlarıdır.

Purifier: Alev makineli yok ediciler.

Aegis Tank: Şok dalgaları fırlatır, hava birimlerine karşı etkilidir. Etrafındaki bölgeleri koruyan nükleer kalkana sahiptir. Bu kalkanlar ayrı bir yetenekle geliştirilebilirler.

Phonenix Walker: Savaş alanını ateş fırtınalarına boğan zırhlı ve devasa makineler.

Teknolojiler

Phoenix Ani Saldırı (Stratejik Operasyon): Sınırlandırılmış PyrX yerleştrmesi; bir sektörü ateşle yutar ve tüm birimlere hasar verir. Sektörü verimsiz topraklara çevirir. Birimlere Termal hasar verir.

Phoenix Soğurma Panelleri (Birim Modülü): Ateş içinde duran birimler daha hızlı iyileşir ve daha fazla hasar verirler.

Phoenix Kolonicilik Politikaları (Doktrin): Sektördeki tehlikelerden ve verimsiz iklimden gelen negatif etkileri yok sayar.

Pyrx Bombası (Taktiksel Operasyon): Hedef bölgeye hasarı ve isabeti azaltan boğucu bir duman salınır. Duman salındıktan sonraki tur patlar ve termal hasar verir. Ufak çaplı Doomsday efekti de diyebiliriz.

Phoenix Savunma Protokolleri (Doktrin): Birimler sınırlar içinde savunma bonusu alır. Koloniler stratejik operasyon savunmasından büyük bir bonus kazanırlar.

Doomsday

Doomsday oyunun teknolojik zaferidir. Doomsday’in tipi oyuncunun seçmiş olduğu Gizli Teknoloji’ye göre belirlenir ki bazıları aslında iyi amaçlar için tasarlanmıştır ve kitle imha silahları değillerdir. Tüm doomsday silahları kullanılmadan önce aynı sayıda tetiklenme süreci geçirirler. Bu durum rakip oyunculara durumu fark edip karşılık verme fırsatı sunar.

  • Araştırmayı başlatma süreci
  • Üç farklı koloni bölgesinde Doomsday yapısı inşa et. Prometheanlarda bu yapılar PyrX Rafinerisi olarak adlandırılırlar.


Koloni bölgelerinde inşa edilmiş olan iki PyrX rafinerisi.

    • İlk yapınızı inşa ettikten sonra düşman şehirlerini hedef alan Doomsday operasyonları gerçekleştirebileceksiniz. Daha fazla yapı inşa ettikçe, koloni operasyonlarının etkileri de güçlenecek. Prometheanlarda bu operasyonlar PyrX Fümigasyonu olarak geçer. (Fümigasyon: Buharla dezenfekte etme işlemidir.)
  • Ardından Doomsday Bitirici Operasyonunu araştırıp başlatırsınız. Prometheanlarda bu “Gezegensel Arındırma” olarak geçer ve tüm haritayı PyrX Fümigasyonu etkileri ile hedef alır.


PyrX bulutları ile fümigasyona uğrayan atmosfer.

  • Doomsday yapılarının gücü dolarken onları 10 tur boyunca savunmak zorundasınız. Eğer rakip oyuncu binalardan birini ele geçirirse zamanlayıcı durur. Eğer oyuncu yapıyı yağmalamayı başarabilirse Doomsday aşamaları sıfırlanır ve tekrar başlayabilmeniz için yeniden üç yapıya sahip olmanız gerekir.
  • Sayaç 10 olduğunda Doomsday tetiklenir ve gezegenin yüzeyi küle dönüşür. Zafer sizindir, yaşasın!

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv