Age of Wonders: Planetfall’da Psi-fish

Bu haftaki Age of Wonders: Planetfall geliştirici günlüğünde Psi-fish ırkı hakkında derinlemesine bir anlatım yapılıyor.

Hikaye

Psi-fishler, Star Union hiper uzay ağlarını genişletirken karşılaştığı bir ırk. Bilim adamları yapay mekansal yarıklar yaratmayı keşfettiğinde uzay seyahatinde yeni bir çağ başladı. G-Bombası taşıyan uzay gemileri ile birlikte kaynak olarak zengin gezegenlerin bulunduğu sistemlere ek yarıklar açılabiliyordu. Bu yarıklar Nexus’a bağlandığında daha fazla doğal yarığın bulunmasına ön ayak oluyordu ve her gün uzayın yeni bir yeri keşfedilmesiyle Star Union’un genişleme hızı patlama yapmıştı. Bu zaman diliminde Kir’ko adlı uzay ırkı ile karşılaşılmış ve boyunduruk altına alınmıştı. Ayrıca Psi-fishlerin derin uzaydaki izleri de ilk kez bu sırada kayda geçmiştir. Star Union’un çöküşünün ardından Psi-fishler hayatta kalan gezegenlerde sıkça görülmeye başladılar. Pek çok kolonin sonunu getiren Psi-fishler sıklıkla Cosmite Rotasında görülür.

Türler

Psi-fishler dünya dışı zihne sahip yüksek zekalı bir türdür ve üremek ve evrim geçirmek için yüksek içgüdüleri vardır. Hiçlik ile olan bağlantıları sebebiyle psişik güçleri kendileri için doğaldır.

Psi-fish ordusu gezegenleri dolaşırken havada ürkütücü bir sakinlikte süzülmeleri göz korkutucu bir manzaradır. Psişik güçleri dalgalar alinde etrafa yayılır ve bu güce sahip olmayanlar tarafından bile hissedilir.

Evrimleri eşsizdir: evrimlerinin her adımı Psi-fish sürüsündeki farklı bir fonksiyonu tamamlar. Birlikte tek bir güç gibi hareket ederler, daha da güçlendikçe yavrularını beslemek için avlanmaya başlarlar.

Hedeflerine yaptıkları bilim-kurgu korku filmlerinden çıkmış gibidir. Ama Psi-fishler cani değildirler, uzlaşmaya varabileceğiniz akıllı, meraklı canlılardır. Yaptıkları korkunç şeyler genelde boyutlar arası iletişimde yaşanan anlaşmazlıkların sonucudur. Diplomasiyi kullanarak onlara balık yemi olmadığınızı anlatmanız gerekmekte.

Bağ Kurma

Psi-fishler diğer canlılar ile bağ kurabilme yeteneğine sahipler. Bu bağın etkileri Psi-fish için her zaman pozitif olsa da bağlanılan canlı içi biraz … farklılık gösterebilir. Bağlanılan canlıyı her tur bir kez değiştirme hakkına sahip olan Psi-fishler sersemletme etkisine girerse bağını kaybederler.

Bağlanılan canlı üzerindeki etki pozitif veya negatif olabilir ve canlının bu bağ konusunda yapabileceği hiç bir şey yok. Bu yüzden Psi-fishler ile karşı karşıya kaldığınızda sersemletme veya anti-statü güçleriniz saklamanızda fayda var. Neyse ki bir birim birden fazfa Psi-fish ile bağlantı kurabilir.

Birimler

Crysalis: Psi-fishlerin fetüs dönemidir. Siren, biyolojik birimleri dölleyip kozaya aldıktan 2 tur sonra Crysalis birimi ortaya çıkar. Crysalisler olgunlaşarak Spawn’a dönüşürler.

Spawn: Psi-fishlerin bebeklik evresidir. Orta menzilli zihinsel saldırıları ile hedeflerini zayıf duruma düşürürler. Bağ yetenekleri hedeflerinin hareket etmek dışında başka bir eylem yapmalarını engeller.

Hunter: Bu canlı tam bir kabus, Tier 2 birimler arasında en güçlüsüdür. Hızlı ve çevik bir birim. Zihnini avıyla bağlayarak öldürmeden önce hareketsiz bırakabilir. Hunterlar Siren birimine evrilebilirler.

Siren: Çekici çağrısıyla hedeflerini kendine yaklaşmasını sağlar ve ardından yumurtalarını yaklaşan canlılara yerleştirir. Başka bir canlıya bağlandığı zaman hedefi sonunun yakın olduğunu hisseder.

Medusa: Büyük ve korku salan bir görüntüsü var. Havada asılı kalması için büyük miktarda psişik güç harcamakta. Bu canlıya direk bakmaya çalışmak deliliğe bakmakla aynı hissi verir.

Psi-fish Şehri

Ters dönmüş bir şelalede yaşayan Psi-fishlerin evleri genelde deniz üstüne kuruludur.

Birimleri toprak üstünde kolayca süzülebilirler. Eğer Psi-fishler ile savaşacaksanız psişik koruması olan güçlü bir donanmaya sahip olduğunuza emin olur.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv