Age of Wonders: Planetfall’da Shakarn Irkı

Age of Wonders: Planetfall’un bu geliştirici günlüğünde Invasions eklentisiyle oyuna eklenecek olan Shakarn ırkından bahsediliyor.

Merhabalar! Bugün yeni eklentimiz Invasions ile dünyalarınızı fethedecek olan yeni ırkımız Shakarn’dan bahsedeceğim.

upload_2020-4-22_11-58-56.png

Hikâye

Shakarn halkı Yıldız Birliği’nin bir köşesinde saldıracakları doğru anın gelmesini bekledi. Hazırlandılar, araştırdılar ve Yıldız Birliği’nin teknolojilerini çalarak kendilerine uyarladılar. Toplumun içine sızıp insanların ve böceksi ırkların taktiklerini ve kültürlerini öğrendiler.

Shakarn toplumu üç sınıfa ayrılır. Domoklar ön saflarda yer alan tek zihinli kaba saba varlıklardır. Zarif ve acımasız Zardalar, gizlilik konusundaki uzmanlıkları ve hesaplı hareketleriyle onlara geriden destek olur. Yumurtaların nasıl korunduğuna bağlı olarak dünyaya gelen yavru bu iki sınıftan birine mensup olur.

Bununla birlikte, iki sınıfa yönelimin de dengede olduğu nadir durumlarda yavru Gama sınıfına mensup olabilir. Domok ve Zarda sınıflarının birleşimi olan Gamalar bu ırkın mükemmel liderlerini oluşturur.

upload_2020-4-22_11-59-34.png

Kavram

Shakarn, birçok fantezi ve bilim kurgu eserinde görülen Orkların vahşetine sahip kertenkele ırkını belirtmek için kullanılan distopik aydınlanmacı bir sözcüktür.

upload_2020-4-22_12-0-16.png

upload_2020-4-22_12-0-33.png

Oynanış

Toplumun bölündüğü sınıflar gibi Shakarn oynanışı da kaba kuvvet ile gizliliğin karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Shakarn ırkının, düşman şehirlerinde yanlış bilgi yaymalarını sağlayan özel operasyonları ve kolonileri daha çabuk yıkıp daha fazla yağmalamalarını sağlayan öğretileri var.

Shakarnlar düşmanlarına yeni kinetik hasar kaynağımız olan sonik hasar veriyor. Canlı varlıklara ve diğer nesnelere zarar veren yüksek frekanslı sesler yansıtabiliyorlar. Ellerindeki bir başka silah ise farklı bir lazer tipi. Lazer kullanan birimler Omni dediğimiz lazer ile sonik hasarı birleştiren ve iki teknoloji ağacında bulunan modlardan faydalanan bir karışık bir hasar kanalı kullanıyor.

Sahip oldukları bir diğer mekanik ise holografik yayın yaparak nüfuslarını kontrol altında tutabilmeleri. Kolonilerde yayın kulesi kurularak stratejik ve taktik etkileri bulunan sürdürülebilir operasyonlar gerçekleştirilebilir. Örneğin, motivasyon yayını yaparak kolonilerdeki üretim arttırılabilir ve koloni sınırları içerisinde bulunan birimlere moral desteği sağlanabilir.

Birimler

Shakarn birimlerinin pek çoğu hızlı metabolizmaya sahip olduğundan, muharebede hasar aldıklarında canlarının ufak bir kısmını hızla yenilemelerini sağlayan Epimorfik Yenileme becerisine sahip. İkinci becerileri olan Yabancılık Zayıflığı, vücutları kendilerini yenilerken durum etkilerine dayanmalarına engel oluyor ve durum etkisi dayanıklılıklarını 2 azaltıyor.

Shakarn ırkının çiğ ışık ve hologram anlayışı sayesinde birimlerin hareket edebileceği platformlar yaratılabildiğinden, tüm Shakarn kara birimleri su üzerinde hareket edebiliyor. Böylelikle Shakarnlar adalara ve diğer kıtalara diğer ırklardan önce ulaşabiliyor.

Nişancı Birimi

upload_2020-4-22_12-1-10.png

Nişancı, Shakarn ırkının Domok sınıfına mensup uzak menzilli savaşçılardandır. İkinci seviye ağır piyade birimi düşmanın zırhını delen Omnidelgeç silahını kullanabilir. Özel becerisi olan Ölümcül Himaye sayesinde yan yana duran birimlerinize saldırmaya kalkan düşmanı +%15 kritik hasar olasılığı ve hassasiyetle öldürebilir.

Bulaştırıcı Birimi

upload_2020-4-22_12-2-1.png

Shakarn ırkının ikinci seviye uçan birimi olan Bulaştırıcı, saldırı konusunda pek başarılı olmasa da pasif becerisi olan Bulaştırma sayesinde yayınları savaş alanına aktarıp birliklerin yayının sağladığı taktik bonusuna erişmesini sağlar.

Taktisyen Birimi

upload_2020-4-22_12-2-13.png

Üçüncü seviye Zarkas birimi olan Taktisyen, Fırsattan Yararlanma becerisiyle diğer birimlere hareket puanı vererek ve Geri Çekilme ile birimleri tehlikeli bölgelerden çekerek savaş alanını kontrol eder.

En önemlisi de Başından Beri Bizden Biri becerisini düşman piyade birimi üzerinde kullanarak uykucu birim oluşturabilir. Becerinin kullanıldığı birim hasar alırken ortaya çıkan uykucu birim elindeki Yankılayıcı Hançer ile güçlü bir saldırı gerçekleştirir.

Işıkkıran Birimi

upload_2020-4-22_12-2-23.png

Araştırma sonucu açılan ilk Gama sınıfı birimimizin adı Işıkkıran. Bu tuhaf topçu birimi öncelikle düşmanlarına karşı öncül saldırısını gerçekleştiriyor ve gelgit gücü toplayarak Sonik Akım becerisini güçlendiriyor. Bu beceri topladığı her gelgit gücüyle menzil ve hasar bonusu kazanıyor. İki kez toplayabildiğinden bu beceriyle 2 katı menzil içerisinde alan hasarı verebiliyor.

Sonokarn Birimi

upload_2020-4-22_12-2-32.png

Gama sınıfının üstünlüğünü ve Shakarn ırkının teknolojisini en net şekilde açıklayan altıncı seviye birimimizin sahip olduğu Omniışını becerisi 3 altıgen boyunca alan hasarı verebilir. Omniyükleme becerisi sayesinde bu alan 6 altıgen uzunluğuna genişleyerek Shakarn’ın Birlik gezegenlerini fethetme amacının önünde duran tüm engelleri ortadan kaldırabilir.

Yeni ırkımız Shakarn’dan göstereceklerim bu kadar. Birimlerini, modlarını ve kendi senaryo görevlerini düşünecek olursak bu tuhaf sürüngenlerle ilgili Planetfall’da keşfedeceğiniz çok şey olacak. Umarım bu günlük ilginizi çekmiştir. Yeni eklentimizi Invasions’ın 26 Mayıs’ta gerçekleşecek olan çıkışı için sabırsızlanıyorum!

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.2 (%100) Çıktı #ck3 https://t.co/8UgO6ra1N6
Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB

Strategyturk Arşiv