Age of Wonders: Planetfall’da Therian Irkı

Age of Wonders: Planetfall’un bu geliştirici günlüğünde Invasions eklentisiyle oyuna eklenecek olan Therian ırkından bahsediliyor.

Merhaba sevgili Planetfall takipçileri. Bugün yeni ırkımız olan Therianlar’a göz atacağız.

therian-1.png

Hikâye

Bir bilim adamı, eşini yıkıcı bir genetik hastalıktan kurtarmak için Therian Projesi’ni başlatarak kararlı hayvan DNA’sı ile tedavisi olmayan hastalıkları barındıran insan DNA’sını birleştirmeyi hedeflerken gerçekleşen trajik deneyler sonucunda Therian ırkı doğdu.

İnsanları ‘iyileştireceği’ düşünülen diğer tüm araştırmalarda olduğu gibi, Terratek’in bu yeni teknolojiye el koyması ve uygulanan metotları mükemmelleştirmek üzere üzerinde değişiklikler yapması uzun sürmedi. Toplumdan dışlanan kitleler denek olarak kullanıldı. Geçirdikleri dönüşümler sonrasındaki topluma bir daha dönemeyecekleri kesinleşince kült benzeri bir oluşum kurdular.

Gizemli liderleri Geyik’in önderliğindeki Therian kültü Terratek’e ait ellerine geçirebildiği her şeyi de alarak yuva diyebilecekleri bir yer bulmak üzere Yıldız Birliği’ne dağıldı.

Konsept

Therian ırkı, fantastik insan benzeri hayvan ve kaçmakta olan klasik ‘iyi niyetli’ korsan temalarının birleştirilip eğlenceli ama geleceğe yönelik olacak şekilde yorumlanmasıyla ortaya çıktı.

therian-konsept.jpg

Oynanış

Therianlar soydaşlarını kollar ve savaşta şiddetle birbirlerini savunur. Menzillerinde bulunan düşmanlarını parçalara ayırmak için biyokimyasal ve kinetik hasar tiplerini birleştirir ve benzersiz mod kombinasyonlarıyla donanırlar.

Her Therian birimi, kendilerine has nitelikler olan Feromon ve Therian Varlığı’na sahiptir.

  • Bir birim sağlığının en az 1/3’ünü kaybettiğinde, birimin menzilinde bulunan dost birimlere destek olmak üzere feromon salgılayacak. Her birimin kendine has feromonu olduğundan, işler sizin için hiç mi hiç iyi gitmiyorken bile tüm olasılıklara hazır olmalısınız.
  • Therian Varlığı ise birimlerini birbirlerine yakın tutan oyuncuları ödüllendiriyor ve yan yana olup da bu niteliğe sahip olan birimlerin her tur sağlığını arttırıyor. Bu niteliği herhangi bir birime aktarabileceğiniz modlar da satın alabilirsiniz.

Savaş haricinde Therian ırkı şaibeli işler ve kaçakçılık rotalarında da uzmalaştığından, aranızı onlarla iyi tutarsanız size yeni doktrinleri olan Karaborsa Bağlantıları’nı öğretip, istemediğiniz nesneleri satarken enerji ve kozmit bonusu elde etmenizi sağlayabilirler.

Birimler

Bu ırk, oyuncuları en kısa sürede hareket etmeye teşvik edecek derecede çok yönlü bir savaş gücüne sahip olduğundan onlarla oynamaktan bizim kadar zevk alacağınızı umuyoruz. Zırh kuşanmamalarına rağmen, Therian ırkı hasar aldıktan sonra iyileşme ve müttefiklerine destek olma konusunda belirgin bir üstünlüğe sahip. Dolayısıyla, düşmanın ilk saldırısının ardından silkinip içlerindeki vahşeti rakiplerine gösterebiliyorlar.

Gözcü Birimi

therian-32.png

Düşmanın üzerine ilk atılan gözcüler orta menzilli biyotüfekleriyle sağlam vuruşlar gerçekleştirip süregelen yakın menzil saldırılarıyla hem eti hem de metali kesip biçebiliyor. Heyecan Feromonu sayesinde işler kızıştığında %20’lik hasar desteği alıyorlar.

Fedai Birimi

therian-33.png

Tavşan yakalamanın zor olduğunu düşünüyorsanız bir de fedaileri yakalamaya çalışın derim. Güçlü bacak geliştirmelerine sahip olan bu birim, tam bir keşmekeş olan muharebe ortamına atılarak makineli tabancalarıyla etrafında tam tur dönüyor ve alan etkisi hasarı veriyor. Sıçrama Feromonu sayesinde bir fedaiyi bulmak iyice zorlaşıyor. Ayrıca, sahip olduğu Therian Varlığı niteliği çevredeki dost birimlere sıçrama desteği sağlayarak hasardan kaçınma olasılıklarını arttırıyor.

Nişancı Birimi

Sharpshooter20Bio.png

Kıvır kıvır kuyruğu olan bu tilkiler kurnaz, açıkgöz ve gizemli olarak nitelendirilebilir. Eline tüfek alan nişancı tilkilerimiz ile kesinlikle ölümcüllükleriyle bilinir. Güçlü biyotüfekleriyle uzaktan hedeflerini seçme ve sağlık oklarını kullanarak dost birimlere destek olma konusunda uzmandırlar. Başları belaya girdiğinde ise Cingözlük Feromonu sayesinde düşmanlarının işini kolayca bitirmek için %20’lik kritik hasar olasılığı elde ederler.

Kimyager Birimi

Chemist20Bio.png

Genetik olarak mutasyona uğramış bir sincabın eline bir çanta dolu patlayıcı palamut verirseniz ne olur? Son sözlerinizi havaya uçarken söylersiniz!

Ölümcül ve yıkıcı palamut bombalarından iyileştirici kimyasallara, bu çılgın yaratıkların bir sürü numarası var. Biyoiyileştirme Feromonu’nun sağladığı iyileştirme desteği sayesinde kırık kemikleri kaynatabilir ve yarılmış pençeleri birleştirebilirler.

Alfa Birimi

Apex20Bio.png

Galaksinin bu tarafındaki en havalı ceketi giyen 300 kiloluk vahşet ve liderliğin yüklendiği bu canlı Therian ırkının savaşmasını sağlıyor.

Her şeyi kesebilecek kuvvete sahip elmas keskinliğindeki bir kılıç taşıyan Alfa, savaş alanında karşılaşmak istemeyeceğiniz bir korkunçluğa sahip. Kılıcı yetmezmiş gibi bu varlık savaşa balıklama atlayarak en cesur birimleri bile afallatmayı başarıyor. Alfa, etrafındaki birimleri savaşmaya teşvik edebilir ve hatta güçlü kükremesiyle iyileştirebilir. Gurur Feromonu sayesinde 2 turluğuna tüm hasar tiplerine karşı 2 direnç kazanıp en ağır saldırılardan bile çizik almadan çıkmanızı sağlayabilir.

Yeni Modlar

Therian ırkının güvenini kazanırsanız teknolojilerinin bir kısmını sizinle paylaşabilir ve yeni modlara erişmenizi sağlayabilirler.

  • Komutanınızın Therian birimlerinden birine dönüşmesini sağlayan DNA enjektörleri,
  • Düşmana sürekli yandan saldırmanızı sağlayan avcı kamuflajı,
  • Therian ırkından olan birimlerin sizi kendilerinden sanmasını ve niteliklerini paylaşmasını sağlayan müttefiklik simgesi ve çok daha fazlasına erişebilirsiniz.

Therian20Mod20Examples.png

Therian ırkıyla oynayarak içindeki hayvanı keşfedebilirsiniz. Savaş alanının hangi tarafında olursalar olsunlar, umarım Therianlar’dan keyif alırsınız.

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.2 (%100) Çıktı #ck3 https://t.co/8UgO6ra1N6
Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB

Strategyturk Arşiv