Age of Wonders: Planetfall’da Yağmacılar

Age of Wonders: Planetfall’ın bu günlüğünde oyundaki yağmacı taraflar tanıtılıyor.

Yağmacılar

Oyuncular arası ve doğaya karşı olan diplomasinin tüm inceliklerinde bahsettikten sonra, herhangi bir pişmanlık ya da sonuçla karşılaşmadan öldürebileceğiniz, size her zaman düşman olan bir canavar grubunun olduğunu bilmek iyi olabilir.

Bu bağlantısız canavarlar ve eşkıyalar “Yağmacılar” olarak adlandırılmaktadır ve oyun boyunca oyuncu üzerinde baskı oluşturacaklardır. Bu grubun mekanikleri AoW3’ten beri değişmiştir ve tabii ki Planetfall’da yeni bir takım canavarlar vardır.

Yağmacı Davranışları

 • Yağmacı orduları 5-10 tur ardından aktif olurlar. Etrafı gözetlemek ve saldırıya hazırlanmanız gerekip gerekmediğini bilmek oldukça önemlidir. Elbette, yeni tarama menzili keşfedilmemiş ya da sisli arazideki hareketler hakkında erken bir uyarı verme konusunda yardımcı olacaktır.
 • Yağmacılar hem fırsatçı hem de intihara meyilli saldırılar düzenleyebilirler fakat hedeflerinde bazı öncelikler söz konusudur. İlk olarak orduları (gözcüleri), daha sonra sektör üslerini, son olarak da kolonileri hedef alırlar.
 • Yeni bir bölgeye girdiklerinde 1 tur duraksayarak onları gören oyuncuya saldırı şansı verirler.
 • Yağmacılar gelir getiren bölgelerde durarak, gelirleri engelleyecektir.
 • Yağmacılar sektör üslerini yıkarlar. Bu 3 tur sürer, yani onları durdurmak için bir şans vardır.
 • Yağmacılar koloni merkezlerini ele geçirdiğinde, yerleşimi anarşiye düşürürler. Anarşi zamanlayıcısı biterse, koloni küçülerek kamp seviyesine düşer.
  • Tipik yağmacı birlikleri iki mutasyona sahiptir ve artan seviyelerde güçte modifikasyonları vardır.
  • Ayrıca, yağmacıların ordu yapısı oyun boyunca değişim gösterecektir. Daha çok ve daha üst seviye birlikler ortaya çıkacaktır.
  • Dünya Tehdit Seviyesi zorluk ayarı aracılığı ile tehdit seviyesi ve mutasyon olayları seviyesi değiştirilebilir.

Yağmacı Yumurtlayıcılar

Yağmacı yumurtlayıcılar bulundukları sektörü domine eden yapılardır. Bunun anlamı, o sektörden faydalanmak için o alanı temizlemeniz gerektiğidir. Başlangıçta gezegen yüzeyi yumurtlayıcılar barındırmaktadır fakat NPC görevleri ve oyuncu hamleleri sonucunda yeni yumurtlayıcılar da ortaya çıkabilmektedir. Yumurtlayıcı çatışma haritaları yaratık tipine göre değişir ve çevresel tehlikeler barındırabilir.


Yağmacı Birlikleri

Yağmacı olmak için tasarlanmış birliklerin bazıları aşağıda görülmektedir. Bu birlikler ayrıca bazı yerlerin ve görev hedeflerinin de koruyucusu olacaktır. Diğer gruplardan olan eşkıyaların da yağmacılarla karışık bir halde, yağmacı gibi gözüktüklerini de hatırlatmak isteriz.

Zıplayan Tazılar

Bu devasa uzaylı çekirgeler Yıldız Birliği gezegenlerinde yaygın bir vebadır. Yeni kurulan kolonilerin başına beladırlar.


Devasa Böcekler

Bu böcekler aşındırıcı asit saldırıları ve kendilerine yakın olan herkesi kalın bir aşındırıcı maddeyle kaplayan ölümcül çıngıraklarıyla bilinir.

Kuvarsitler

Silikon tabanlı bir yaşam formu olan kuvarsitler, volkanlarda ve derin mağaralarda ortaya çıkarlar. Fizyolojileri sayesinde lav püskürtebilirler ve ya kendilerine yaklaşanlara elektrik verebilirler. Herhangi bir zırhlı birlik için iyi bir rakiptirler. Bazılarına göre, dünyalaştırma aktivitileri sonucunda ortaya çıkmışlardır.


Chelus ve Oktobalinalar

Oktobalinalar okyanusların belasıdırlar.Şarkıları sadece kendilerini değil, diğer yaratıkları da yönlendirir. Chelus onları dövüşlere takip eder ve sularını tehdit eden gemileri genç üyeleri için yiyecek olarak kullanmayı hedefler.

E Robotlar

Bu androidler eğlence endüstrisinin daha karanlık kısımlarında çalıştırılmışlardır. Özgür bırakıldıktan sonra, ağza alınmayacak olayların hatıraları sentetik zihinlerine musallat olmuştur. Çoğu E robot azılı birer suçlu olmaktadır.


Daha fazlası da var. Yağmacılar, NPC Grupları, tehlikeli yerler! Planetfall’da dünyaların ne kadar tehlikeli olduğunu öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv