Anno 1800’de Elektrik

DevBlog_Electricity_Headerl.jpg

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda elektrik mekaniğine dair bilgi veriliyor.

Bitmek bilmeyen bir genişlemecilik aşkıyla Anno 1800’de yeni adalara yayılacak, kurduğunuz sanayi makinesini genişletecek ve nüfusunuzu arttıracaksınız. Bir zamanların doğa harikası adanız yerini etkileyici metropolislere bırakırken, zamanla daha komplike üretim zincirlerine hakim olmanız gerekecek. Eğer macerasever biriyseniz modern çağın tam bu esnada size yardımcı olacak bir nimeti var: elektrik!

Yeni Çağ İçin Güç

4. vatandaş seviyesine ulaştığınızda ve ilk elektrik santraliniz endüstrinizi arttırarak rekabette size büyük avantaj sağladığında gelecek birden gerçeğe dönüşmekte. Elektrik, fabrikalarınıza ve modern üretim binalarınıza bağlandığında üretiminizi büyük oranda arttırır. Bu buluş sayesinde ufak üretim adaları birer endüstriyel merkeze dönüşerek ana adanıza göndermeniz gereken malları sağlayabilir.

electricity_blog_building_01.jpg

Elektriği depolamak ve uzak mesafelere taşıyabilmek eskiden geleceğin bir şarkısıydı, artık elektrik santralleriniz sokak uzunluklarına göre belli bir alan içine elektrik dağıtabilecek. Tüm fabrikalarınız ve atölyelerinizin civardaki elektrik santralinden yararlanabilirken tarım/hayvancılık binalarınız elektrikten yararlanamamakta. Eski üretim binalarınızın üretimi elektrik ile birlikte büyük oranda artsa da modern tesisleriniz çalışmaya başlaması için elektrik hattına bağlı olmak zorunda.

Bu cesur yeni dünyanın atmosferini yansıtabilmek için hangi bölgelerin elektrik hattına bağlı olduğunu göstermek için elektrik direkleri kullanarak bu özelliği görselleştirdik. Eski el arabası iticileri %200’e varan üretim artışıyla artık makinelerin çalışması için gereken materyalleri iletmekte zorluk çekmeye başlayacak. Bu sorunu çözmek için üretimi arttırılmış binalar eski at arabalarının yerine artık modern buharla çalışan araçlar kullanmaya başlayacak ve elektrik hattına bağlanan binaların arayüzü büyük oranda değişecek.

Elektriğe aç olan sadece modern fabrikalarınız değil, modern şehir konaklarına gerekli elektriği götürmezseniz golf kulübünde girişimci dostlarınızla hararetli bir sohbete girebilirsiniz. Tabi ki 19. yüzyıldaki bir metropolün apartman bölgesine elektrik bağlamak için gerekli lojistik ile uğraşmayacaklar ancak sizin bu görev için hazır olduğunuza eminler.

electricity_blog_range_system_01-2.jpg

Elektrik Akşını Sürdürmek

Her ne kadar elektrik santralleri üretimini arttırmak için çok etkili bir araç olsa da, bu binaların çalışmasını sağlamak oldukça zorlu. Elektrik santralleriniz fosil yakıtlar ile çalışmakta ve yakıta ihtiyaçları hafife alınmayacak kadar fazla. Doğal yataklardan fosil yakıt çıkartan rafineleriniz santrallerinizin açlığını dindirecek kadar yakıt sağlayabilir ancak burada hala bir sorun var, bu kadar yakıtı nasıl taşıyacağız!?

electricity_blog_header_train-1.jpg
Şehrinizin büyük alanlarına elektrik sağlayabilmeniz için gerekli tonlarca yakıtı taşıyacak trenlere yollar yapmalısınız.

İşte burada yakıt limanı devreye giriyor, üretim adanıza gelen tankerlerin boşaltım yapabileceği ve yakıtı depolayabileceği bir bina. Ancak hala bu yakıtı limandan alıp santrallere götürmek lazım, değil mi?

Sanayi devrimi inanılmaz büyük kaynak ile materyal ihtiyacına sebep oldu ve modern çözümler arayan imkansız bir lojistik zorluk yarattı. Ve karşınızda demiryolu, 19. yüzyılın ilerleyişine güç katan güvenilir demir at!

Trenler limandan yakıtları aldıktan sonra bağlı tüm santrallere dağıtım yapmakta. Tabi bunun için santralleriniz ile yakıt limanını demiryolu ile bağlamanız gerekmekte. Adanın planına göre tüm santrallerinizi yakıt limanına veya -şanslıysanız- adadaki petrol yatağına bağlamak değişik zorluklar çıkartabilir.

Verimli bir tedarik hattı oluşturmak hiç de önemsenmeyecek bir görev değil, petrol yataklarını bulup kurulmaktan buradaki yakıtı alarak fabrikalarınızın yanındaki santrallere iletmek için gerekli iş gücünü ayırmaya kadar. Endüstriyel bölgelerinizi kurarken ön görülü davranmak işte burada size yardım edecek, fabrikalarınızı gruplayarak mümkün olduğunca az santral ile tüm fabrikalarınza elektrik sağlamayı amaçlamalısınız.

electricity_blog_building_chain_01-1.jpg
Bu diyagram elektrik santrallerini beslemek için gerekli lojistik ağına genel bir bakış vermekte.

Önümüzde Yeni Bir Çağ 

Bu mekaniklerin hazırlanışı esnasında topluluktan özellikle demiryolu mekaniğiyle ilgili gelen fikirleri inceledik, bu fikirler ve yorumlar doğrultusunda oyunun son döneminde ekonomisini optimize etmek isteyen Annocular için anlamlı ve önemli bir mekanik oluşturmak istedik. Eşya ve nüfuz sistemiyle birlikte elektrik mekaniği Anno oyunlarında daha önceleri pek görülmemiş bir stratejik oynanış seçenekleri sunuyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te 1.7.1 Yaması #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/dFegHcaD69
Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V

Strategyturk Flickr