Anno 1800’de Gazete ve Propaganda

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda gazete ve propaganda mekaniğinden bahsediliyor.

“Yazıyor! Yazıyor! Adi Graves tekrar saldırıya geçti! Donanması güçlü kıyı savunmalarımız ile boğuşurken Valimiz saldırganların adamıza karşı bir tehdit oluşturmadığı güvencesini verdi. Zavallı ruhlar cesur askerlerimiz tarafından parçalanırken şehrimizin şarkısın coşkuyla söyleyin!”

Editörle Tanışın

Modern dünyanın şafağında bilgi herkesin ulaşabileceği bir hal almaya başlıyordu. 19. yüzyıl ile birlikte gelen gazeteler çöken imparatorluklar ve yükselen ülkelerin zamanında neler olup bittiği hakkında herkesin az çok haberdar olmasını sağladı. Doğruları topluma ulaştırmayı veya amaca ulaşmak için bükülmesini sağlayan çok güçlü bir araçtı.

Anno 1800’de Gazeteler

Gazete oyuna yeni eklenen özelliklerden birisi ve sadece imparatorluğunuzun gelişimini değil, büyüyen şehrinizde ortaya çıkan sorunlardan da bahsediyor. Yeni oyunculara şehirlerinde neler olup bittiğini anlatırken tecrübeli oyuncuların başarımlarını göstererek(veya hatalarını hatırlatarak) tatmin eden bir görüntü ortaya sunmakta. “Dünya Karnavalı’nın Dev Açılışı” adlı bir manşet okumak veya çıkan bir savaş hakkında şok edici bir haber görmek Anno 1800’ün renkli ancak bir o kadar da dramatik 19. yüzyıl dünyasını yaşamanıza yardımcı oluyor.

Şehrinizde yaşanan iyi-kötü her şey “Anno Chronicles” altında toplanıyor ve bu olaylardan en önemli üç tanesi gazetenin manşetlerinde yer buluyor. Vatandaşlarınızın son söylentileri ulaşmak için ne kadar istekli olduğunu düşünürsek şehirde bira kıtlığı olduğu haberleri kontrolden çıkmış bir yangın gibi yayılabilir ve vatandaşlarınızın mutluluğunu kötü etkileyebilir. Yeni açılan bir okulun haberi ise vatandaşları sevindirecektir.

Yaşanan olaya göre bu haberler pozitif, negatif veya nötr etkiye sahip olabilir. Şehirdeki bir yangın doğal olarak moralleri bozsa da diğer iki haber pozitif etkilere sahip olabilir, tabi şehrinizde güzel bir şeyler olduysa…

Bu haberlerin pozitif ve negatif etkilerin halkın mutluluğundan tüketimine ve hatta isyan riskine kadar pek çok çeşidi bulunmakta. Belirtilen etkiler gazete basıma verildiğinden itibaren 1 saat kadar etkisini korur.

Sistem bütün önemli olayları kaydederek yaklaşık her 30 dakikada bir size şehrinizde gerçekten olan olayları gösteren bir Anno Chronicles örneği çıkartmakta. Ancak yeni dünyanın keşfi veya bir savaş ilanı gibi büyük olaylar gerçekleştiğinde editörleriniz bu şansı kaçırmayarak özel bir baskı da sunacaklar.

Eski haberler düzenli okuyucuları sıkmaya başladıkça önemlerini zamanla yitirmeye başlayacaklar. Ekmek kıtlığı her ne kadar ciddi bir durum olsa da insanlar zamanla buna alışabilir, özellikle ufukta daha önemli sorunlar gözüküyorken. Bu yolla gazetede yayınlanan haberler mümkün olduğunca tekrara düşmemeye çalışacak. Tahmin edebileceğiniz gibi gelişmekte olan bir imparatorluk gazetelerinize yeterince iş sağlayacaktır ama yazmaya değer bir şey olmadığında yetenekli editörünüz eğlenceli anekdotlar ve hikayeler ile bu açığı kapayacaktır.

Her Anno Chronicles baskısının eğlenceli bir ayrıntı olmasını sağlamak için toplamda 250 haber başlığı hazırladık. Ayrıca çıkan her baskı daha sonra erişebileceğiniz üzere arşivlenmekte.

Gazeteye Kısa Bir Bakış

Propaganda

Gazete imparatorlukta yaşanan son olaylar ve söylentilerle ilgilenir, bu durum kuşatma altında zor zamanlar geçiren bir imparatorluk için pek de hoş değil tabi. Neyse ki nüfuzunuzu kullanarak bu durumu değiştirebileceğiniz yollar var. Editörünüzün daha çok mutluluk içeren, adanın iyiliği için daha yararlı alternatif haberler yayınlamaya zorlayabilirsiniz.

Propaganda haberler yayınlamak sizi kötü haberlerin negatif etkilerinden kurtarmanın yanında yaptığınız propagandaya göre geçici pozitif etkiler de kazandırıyor. Farklı propaganda türlerinin güç, etki ve maliyetleri de farklılık gösteriyor, aynı zamanda imparatorluğunuz büyüdükçe daha güçlü propagandalara da erişim sağlayabiliyorsunuz.

Standart haberlerin etkileri sınırlıyken 3 seviyede gelen toplam 9 farklı pozitif propaganda etkisine sahipsiniz. Bu etkilerle birlikte gazeteyi kontrol etmek ekonominize ve diğer oyun elementlerine büyük bir etki sağlayacaktır.

Propagandalar gerçek güçlerini adanız kuşatma altındayken gösterirler. Halkınızın teslim olma eşiğini yükseltmek için savaş konuşmaları yapabilir, işçilerinizi seferber ederek silah fabrikalarının üretimini hızlandırabilir veya askerlerinizi cesaretlendirerek sahil savunmalarınızın daha hızlı ateş etmelerini sağlayabilirsiniz.

Ancak propaganda yapmanın tek maliyeti nüfuz harcamak değil tabi ki. Gazeteye müdahale etmeniz bazı karakterlerin hoşuna gitmeyecektir, tabi vatandaşları kullanmayı dert etmeyen bazı karakterler de bu davranışınızı takdir edebilirler.

Ancak zaman değişti ve vatandaşlarınız onlara söylediğiniz her yalana inanmamaya başlayabilir. Propaganda kullandıkça halkınızın yalanlardan bıkarak isyan etme olasılığı da artar. Bu oranı eğitim seviyesi de etkiliyor, mühendis gibi yüksek seviyelerin isyan etme olasılığı çiftçilerinize göre daha fazladır. Hatta adanın mutluluğunu artıran bir propaganda yayınlarken mühendisleriniz çoktan sokaklara dökülmüş bile olabilir.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr