Anno 1800’de Meşhur Artur Gasparov’la Söyleşi

Görsel

Anno Union NPC seçimlerinin sona ermesinin üstünden birkaç ay geçti, bu seçimin galibi Artur Gasparov’la yapılan söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

Söyleşiye başlamadan önce Artur Bey stüdyomuzda bir tur atıyor, ilgi duyduğu mimari özelliklerin eksikliğini farketmesiyle yüz ifadesi değişse de kendisine asıl darbeyi ikram ettiğimiz makine yapımı kahve vuruyor ve bu gösterişli figürün arkasındaki adamı daha iyi anlamaya başlıyorum.

Görsel

Artur Bey Anno Union tarafından oyundaki yapayzeka karakterlere dahil edilmek üzere seçildiniz, açıkçası çekişmeli bir seçim yaşandı gibi görünüyor, seçim sonucuyla ilgili düşüncelerinizi bir iki kelimeyle almak isteriz.
Çekişmeli mi? Başlangıç itibariyle rakiplerimle olan farkımı seçim sonuçlarında da gösterdim. Seçimi büyük bir farkla kazanmış olsam da orijinal karakterlerin arasına eklenmemiş olmamı ilginç buluyorum, işin özünde orijinallik benim en öne çıkan özelliklerimden birisidir. Ancak görüyoruz ki halkın sesi beni tanrıları olarak seçmiş durumda.

Oyuncular sizden ne gibi şeyler beklemeli?
Özetlemek gerekirse bol miktarda yıkım. Tüm imparatorluğun en iyi mimarı ve şehir planlamacısıyla aşık atabileceğinizi sanıyorlarsa yanılıyorlar. İnsan gözünün tanıklık ettiği en güzel, en muhteşem şehri inşa etmekle kalmayacağım, aynı zamanda bu şehrin insanları da bu vizyona minnettarlıkla yaklaşmasını öğrenecekler. Bunu başarmak için gerekirse dağları düz ederim, eğer bir oyuncu benim işlerime salça olmaya çalışırsa hiç merak etmeyin gerekli cevabı misliyle alır.

Çok agresif bir oyun tarzınız var gibi görünüyor?
Haşa! Ben bana saygı gösteren herkese nezaketle saygıyla yaklaşmasını bilirim. Benim isteklerimi uygun bir biçimde yerine getiren kişiler şüphesiz ki layığıyla ödüllendirilecek. Tabi burada bana yardımcı oluyor olmanın birçok oyuncu için ödüllerin en büyüğü olduğunu belirtmek gerek.

Pekala… Anno 1800’de Jorgensen ailesinden bir karakter olup olmadığına dair bir bilgiye vakıf mısınız?
Ne diyorsunuz siz efendim? Ben kendimden bahsetmek için buradayım Jorgensenler kimin umrunda Allah aşkına? Gasparov aile ağacı yüzyıllar öncesine tarihi uzanan köklü bir ailedir, günümüzde imparatorluğun en önemli nesillerindendir, konuşacaksak Gasparov ailesi hakkında konuşalım bırakın Jorgensenleri. Benim köklü ailemi halının altına öyle itemezsiniz.

Bluebyte’ta halımız yok malesef efendim.
Görüyorum Paris kumaşlarınız, filigran desenleriniz, yivleriniz de yok.

Sanatsal olarak eksiklerimizi görebilmemizi sağladığınız için teşekkür ediyoruz.
Sanatı yaşamadan sanatı göremezsiniz, önemli olan vizyon sahibi olmaktır.

Peki bu vizyon sıradan bir insan için ne ifade ediyor?
Sıradan insanlar mı? Eh tabi ki ne kadar sıradanlarsa o kadar iyi. Zamanın ruhunu yakalayabilmek için bu kadar kısa süre içerisinde yapmaları gereken o kadar çok iş var ki…

Zamanın ruhu nedir?
Mimari eklektizmdir.

Açıklayabilecek misiniz?
Tabi ki açıklayabilirim

Anlıyorum… Peki dönemin sanayileşme atılımlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu atılımlar sizin gibi biri için sorun teşkil etmiyor mu?
Ciddi bir sorun teşkil ediyor. Elbette ocağıma kömür olması için sanayiye ihtiyacım var ancak böylesi ucube yapıları kimsenin olmadığı tepelere inşa etsinler, niye gözümüzün önünde fabrikalar var yahu?

Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz Artur Gasparov.
Zaman ölümsüzler için bile önemli bir değerdir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 64-bit'in Avantajları #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/AouEx0caa9
Imperator: Rome'da Göç ve Oyunun Başlangıcında Cermanya #imperator #rome https://t.co/kJtZm45FaD

Strategyturk Flickr