At the Gates’in Çıkış Tarihi Duyuruldu

Civilization V’in ana geliştiricilerinden Jon Shafer’in üzerinde yaklaşık 7 senedir çalıştığı At the Gates’in çıkış tarihi belli oldu. Oyunun önümüzdeki ay, 23 Ocak 2019’da çıkması bekleniyor.

At the Gates’in Serüveni

Jon Shafer 2010 senesinin sonlarında Civilization serisinin geliştirici firması Firaxis’ten ayrıldıktan sonra 2013 senesinde Conifer Games isminde bir oyun stüdyosu kurmuş ve At the Gates isminde bir strateji oyunu üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bu duyurunun hemen ardından oyunun Kickstarter sayfası açılmış ve oyuna 40 bin dolar toplanma hedefi belirlenmişti. Oyunun 2014 senesinde çıkması planlanıyordu.

Sonraları oyunun tahmini çıkış tarihi birçok kere ertelenmiş olsa da, oyun Kickstarter’dan bu zamana kadar 100 bin dolardan daha fazla bir miktar toplamayı başardı. Böylelikle ana 40 bin dolarlık hedefin yanı sıra oyuna çeşitli özellikler eklemeyi vadeden birçok ek hedefe de ulaşıldı. Bu ekstra özellikler arasında oyunun modlanabilirliğini güçlendirecek bazı unsurlar ve oyunda oynanabilir 8 ülke yerine 10 ülke olması gibi maddeler yer alıyor.

Jon Shafer geçtiğimiz 5 sene içerisinde At the Gates için açtığı Youtube kanalı üzerinden oyundaki bazı özellikleri tanıtmış, bu videolarda gerek strateji türünün geneline gerekse At the Gates’e yönelik düşüncelerini paylaşmıştı. Bu şekilde tanıttığı özelliklerden birisi oyunun Steam sayfasında da oyunun öne çıkan özellikleri arasında vurgulanan “devrimsel bilgi çubukları”, At the Gates’te birçok diğer strateji oyununun ansiklopedi kısımlarını andırır bir biçimde bilgi çubuklarında cümle içerisinde geçen oyun içi terimlere tıklanabiliyor ve o terimlerin açıklamalarına ulaşılabiliyor.

Bu raddede At the Gates’in Youtube kanalında bu şekilde oyunun geliştirilişiyle ilgili paylaşılan son videonun 2015’ten kalma olduğunu belirtmekte fayda var. Sonraları sürpriz bir biçimde PDXCON 2017’de Jon Shafer’in Paradox’a katıldığı duyurulmuş, Shafer’in Paradox’ta yeni bir proje üzerinde çalışacağı bilgisi verilmişti. Paradox’ta olan macerasında nostaljik çeşitli yayınlara da katılan Shafer’in 6 ay sonra “tasarımsal görüş farklılıkları” çerçevesinde Paradox ile yollarının ayrıldığı duyuruldu. Jon Shafer de yaptığı açıklamada Paradox’tan ayrılmasına sebep olarak “tasarımsal ve kültürel farklılıklar”ı işaret etmiş, ayrılık sonrası tekrardan At the Gates’e odaklanacağını belirtmişti.

Oyuna dair neler biliyoruz?

Sıra tabanlı bir oyun olan At the Gates’te yıkılmakta olan Roma İmparatorluğunun topraklarını evi kabul eden barbar kabileleriyle oynuyoruz. Haritanın sulu boya stili dikkat çekiyor. Oyunda mevsimler görsel ve oynanışsal bazı etkilere sahip. Karakterlerin oyun-içi karar alma yönünde belirleyici bazı özellikleri var.

Oyunun multiplayer modu olmayacak. Bunla birlikte oyunun çıkışı sonrası ilk 2 haftanın hata giderimine ayrılacağı, 4 ila 6 hafta sonrasında çıkması beklenen 1.1 yamasıyla gerekli denge değişikliklerinin yapılacağı belirtilmiş. 8 ila 12 haftalık süreç sonrasında çıkacak olan 1.2 yaması oyunun strateji ve mod desteği yönlerine odaklanırken, 5 ila 7 ay sonrasında çıkacak olan 1.3 yaması oyunun yapayzeka ve diplomasi yönlerine odaklanacak.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr