Civilization VI – Aktif İlerleyiş

Görsel

Civilization VI Yayılan Şehir Sistemi gibi değişikliklerle seride büyük farklılıklar yaratıyor. Hakkında bilgi vermek istediğimiz bir diğer büyük değişikliğe Aktif İlerleyiş ismi verdik.

Aktif İlerleyiş Nedir?

Artık oyuncular oyun içi çeşitli aktiviteleri tamamlayarak oyun içi ilerlemelerini hızlandırabiliyorlar. Proje Şefi Ed Beach bu mekaniği “şehirlerinizin veya birimlerinizin elde ettiği başarıların size teknolojik olarak fayda sağlaması veya daha güçlü bir toplum elde etmenizi sağlaması ” şeklinde özetliyor.

Civilization VI ekibinin aklına bu fikir teknoloji ağacını inceleyip ne gibi bir geliştirmede bulunabiliriz diye düşünürken gelmiş. “Eski teknoloji ağacına dair en büyük sıkıntımız teknoloji ağacının oyunun dünyasıyla bağlantılı olmamasıydı. Hiç bota sahip olmadan denizcilikle ilgili bir araştırma yapmanız ne kadar mantıklı?”

Görsel

Artık botunuzun olup olmamasından da ileri, kaç tane botunuzun olduğunun da bir önemi var. Eğer kıyıya bir şehir kuruyorsanız doğal olarak orada yaşayan insanlar denizciliğe daha yatkın olacak ve bu teknolojilere etrafı dağlarla kaplı bir ülkeye nazaran daha hızlı kavuşacaksınız.

Aktif İlerleyiş sistemi aynı zamanda oyunun daha tutarlı olmasını sağlıyor. ” Dün yaptığımız test gecesi esnasında yeni testerlarımızdan bir tanesi aktif ilerleyiş sisteminin her tur onu nasıl bir hamle yapması gerektiğine dair düşünmeye zorladığını paylaştı ” şeklinde belirtiyor Beach. “Açabileceği o kadar çok şey vardı ki, yeni bir şeyler açmadan turu bitirmemeye çalışıyordu. Civilization serisinde oldukça tecrübeli olan bu testerımız Aktif İlerleyiş sisteminin ne kadar çekici olduğuna inanamıyordu.”

Görsel

Her ne kadar Civilization VI ekibi Aktif İlerleyişin etkisini tüm oyun boyunca gösterdiği kanaatinde olsa da, özellikle Antik Çağda çok daha önemli bir yere sahip oluyor. Oyun içerisinde uygarlığınızla ilgili önemli kararların bir çoğunu antik çağda alıyor, önemli bonusları antik çağda elde diyorsunuz. Başarılı bir oyun için Aktif İlerleyiş mekaniğini iyi bir şekilde kullanmalısınız.

Son olarak Aktif İlerleyiş’in sadece teknolojilere değil, Civicslere de etki ettiğinen bahsedelim. Yeni hükümet türleri, sosyal politikalar, wonderlar ve hatta diplomatik seçenekleri açmak için Aktif İlerleyiş’ten yararlanabilirsiniz. Beach böylelikle Aktif İlerleyiş’in tek bir zafer türü için değil, her zafer türü için çeşitli avantajlara sahip olduğunu belirtiyor.

Görsel

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'da Yerleşim Değişiklikleri (Video) #totalwar https://t.co/5Tuubi8eEn https://t.co/iMdvjLv81r
Europa Universalis IV'te Teokrasi ve Aşiret Reformları #eu4 https://t.co/3TbT1ZxApu https://t.co/RpFFVDTI95

Strategyturk Flickr