Civilization VI: Gathering Storm

header.jpg

Civilization VI: Gathering Storm , Civilization VI için çıkarılan ikinci ana eklenti. Bu ana eklenti oyuna 8 yeni uygarlık, 9 yeni lider ve pek çok yenilik getiriyor. Eklentinin çıkış tarihi 14 Şubat 2019.

Civilization VI: Gathering Storm

Gathering Storm eklentisi gelişmiş yeni teknolojiler, mühendislik projeleri ve dünya kongresi gibi yeni mekaniklerle ülkenize zafer yolunda yeni yönler belirleyebilmenizi sağlıyor. Oyun içerisindeki hamlelerinizle dünyanın ekosistemini etkileyebiliyor, gezegen genelinde sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Seller, fırtınalar ve hatta volkanik patlamalar şehirlerinizde yıkıma sebep olabilir, ancak aynı zamanda üzerinden geçtikleri toprakların verimliliğini de arttırabilirler.

Bu yeni sistemlerin yanı sıra Civilization VI: Gathering Storm ile oyuna 8 yeni uygarlık ve 9 yeni lider ekleniyor. 7 yeni harika inşa edilebiliyor ve oyuna çok sayıda yeni birim, semt, bina ve geliştirme eklenmiş.

Civilization VI: Gathering Storm’daki yeni mekanikler şu şekilde:

 • Çevre Etkileri: Artık oyunlarınızda volkanik patlamalar, fırtınalar, iklim değişikliği, seller ve kuraklık yaşanabilecek.
 • Güç ve Harcanabilir Kaynaklar: Gathering Storm’da stratejik kaynaklar ek bir role sahip, şehirlerinize elektrik vermek için inşa ettiğiniz tesisler bu stratejik kaynakları harcıyor, ilk olarak bu binaları kömür veya petrol ile çalıştırırken, sonraları yenilenebilir kaynaklar kullanabiliyorsunuz. Kaynak kullanımında verdiğiniz kararlar dünyanın sıcaklığını etkiliyor ve buzulları eritip deniz seviyesini yükseltebiliyor.
 • Mühendislik Projeleri: Dünyayı yeni mühendislik projeleriyle kanallar, barajlar, tüneller ve demir yolları yaparak şekillendirin. Bir şehir kurduğunuzda artık sel riskini de inceleyebileceksiniz, ancak oyunun ileriki dönemlerinde sel bariyerleri inşa ederek buraları korumanız mümkün.
 • Dünya Kongresi: Diplomatic Favor mekaniğiyle ittifaklarınızdan çeşitli sözler vermesini isteyin, şehir devletlerinin davranışlarını etkileyin. Kongrelerde toplanıp çeşitli kararlar alın, özel toplantılar yaparak acil durumlarda çözümler üretin ve yeni diplomatik zafere ulaşmak için oy gücünüzü yükseltin.
 • 21. Yüzyıl Teknolojileri: Teknoloji ve Yurttaşlık ağaçlarına eklenen yeni bir çağ ile yeni çevre etkilerini ve çılgın fikirleri deneyimleyin.
 • Yeni Liderler ve Uygarlıklar: Bu eklentiyle birlikte oyuna 8 yeni uygarlık ekleniyor, her uygarlığın kendisine has bonusları ve oynanış stili mevcut. 9 yeni birim, 4 yeni bina, 3 yeni geliştirme ve 1 özel vali ekleniyor.
 • Yeni 2 Senaryo:
  • Kara Veba: Kara Veba 14. yüzyılın ortalarında Avrupa ve Batı Asya’yı etkisi altına almış, dünya tarihinde nüfusun yüzdesel olarak en çok etkilendiği felaket. Bu hastalık milyonlarca kişiyi öldürdü, ekonomileri alt üst etti, politik hanedanları devirdi ve batı dünyasının çehresini değiştirdi. Bu senaryoda amacınız ülkenizi bu felaketten canlı bir şekilde çıkartmak, nüfusunuzu canlı tutmak, ekonominizi dirençli tutmak ve çaresizliğe kapılmamak.
  • Savaş Makinesi: 1. Dünya Savaşının başlangıç aşamasında Almanya’nın cesur bir planı var, Belçika’yı ele geçirip ardından Fransa’nın kalbine girmek. Eğer başarırlarsa Almanya Paris’i 1 ay içerisinde ele geçirebilir ve herhangi bir direnişe mani olabilir. Öte yandan Fransa Plan 17’ye hazırlanmış durumda ve Alman saldırısına karşı koyma peşinde. Savaş ilan edildikten sonra dünya tarihinin en etkileyici askeri operasyonlarından birini gerçekleştirmek sizin elinizde. Bu multiplayer senaryosunda Almanya ile oynuyorsanız amacınız Paris’i almak, eğer Fransa ile oynuyorsanız amacınız Paris’i korumak.
 • Yeni İçerikler: Bu eklentiyle oyuna 7 yeni harika, 7 yeni doğal harika, 18 yeni birim, 15 yeni geliştirme, 9 yeni bina, 5 yeni semt, 2 yeni şehir yapısı, 9 yeni teknoloji ve 10 yeni yurttaşlık yasası ekleniyor.
 • Yeni Oynanış Mekanikleri: Casusluk sisteminde artık yeni seçenekler var, Kültür ve Bilim zaferinde değişiklikler, yeni Tarihsel Anlar ve ek geliştirmeler.

Görsel 
Görsel 
Görsel 
Görsel 

Eklentinin Steam sayfası için tıklayın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

4 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
 1. Erdem Mart 19, 2019 | Cevapla

  Tesekkurler. Ben oynarken simdi gatherin stormu seciyorum / rise and fall etkin oluyo mu ? onu anlamadim hepsini beraber oynama sansimiz var mi ?

 2. Aberdr Mayıs 11, 2019 | Cevapla

  Selamın aleyküm bı konu hakkında yardımınızı istiyecektim şimdiden teşekkür ederim. Civilization 6 da dinci yapıp şehirlerin dinlerini degistirebiliyorsun nasıl dinci yapıldığını bilmiyorum acaba nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz

 3. Hasan algan Mayıs 12, 2019 | Cevapla

  Arkadaşlar sitemizde forum bölümünde sorularınızı paylasirsaniz daha net ve hızlı cevap alırsınız. Kısaca cevaplayayim.gathering storm seçili haldeyken eğer rise and fall sahibiysen rise and fall da aktiftir.modlari ve dlcleri ayarlardan kapatabilirsin . Din için holy site discrit kurup peygamber puanı uretmelisin.peygamber çıkardığında din kurabilirsin

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr