Civilization VI’da Endonezya ve Gitarja

Gitarjah-Indonesia.jpg

Bir kuleye kapatılmış bir prenses olmaktan 14. yüzyılın baharat imparatorluğu Majapahit İmparatorluğu’nun savaşçı kraliçesi olmaya hızlı bir geçiş yapan Dyah Gitarja’nın hikayesi bir suikastle başlıyor.

Kahuripan Düşesi olarak oldukça münzevi bir yaşam tarzına sahip olan Gitarja, Nagarakretagama isimli destanda da anlatıldığı gibi üvey kardeşi Kral Jayanagara’nın 1328’de suikaste kurban gitmesiyle yeğeni Kritavardhana ile birlikte ülkenin başına gelir.

Saraya uzun süre hizmet etmiş güvenilir danışmanlardan Gajah Mada’nın yardımıyla ülkedeki isyanları sona erdirip Majapahit İmparatorluğu’nun sınırlarını kuzeye doğru genişleyen Gitarja, bir efsaneye göre bu savaşlarda kuzeniyle birlikte savaşlarda bizzat yer almıştır. Gitarja Pejeng, Dalem, Debahulu Krallıklarını ülkesinin topraklarına katmasıyla ve Bali adasını ele geçirmesiyle bilinir.

2KGMKT_CivilizationVI_Game-Image_DLC6_Jong_1_3.jpg

Özel Birim: Jong

Majapahit donanmasının belkemiğini oluşturan bu devasa gemiler Güneydoğu Asya denizlerini domine etmiştir. Her ne kadar esasen ticaret gemisi olup askeri olarak sadece asker taşıma için kullanılsalar da, oldukça dayanıklı olan bu gemiler savaş alanında kendi gücünü gösterebilecek seviyededir. 600 ton’luk jonglar hızlı olmalarının yanı sıra aynı zamanda kolay kontrol edilirler.

2KGMKT_CivilizationVI_Game-Image_DLC6_Kampung_1_5.jpg

Özel Geliştirme: Kampung

Nüfus olarak çok kalabalık olan bu adalarda hükümdarlar bu nüfusu taşkınlardan ve vahşi hayattan koruyacak evlere ihtiyaç duyuyordu. Bu birbirine yakın toplu evler bu ihtiyacı karşılayan şey oldu.

Yabancı ziyaretçiler Endonezya’daki kampungların etkinliğine hayran kalıp İngilizce’ye bu kelimeyi “compound” olarak dahil ettiler.

Özel Uygarlık Yeteneği: Great Nusantara

Nusantara Endonezya adaları için kullanılan modern bir terim olsa da, terimin kaynağının Gitarja’nın danışmanı Gajah Mada’nın yeminine dayandığı söylenir. Sumpah Palapa olarak bilinen bu yeminde Gajah Mada tüm Nusantara’yı Majapahit’in hakimiyeti altına toplamadan baharat içeren hiçbir yemek yemeyeceğini söyler. Kıyı uygarlığı olarak Endonezya kıyı bölgelerinin belli districtlere bonus sağlamasından daha doğal bir şey yok. Complex’ler de eğer göl harici herhangi bir kıyıda bulunuyorlarsa ekstradan Amenity sağlıyorlar.

Özel Lider Yeteneği: Exalted Goddess of the Three Worlds

Majapahit İmparatorluğu Gitarja’nın hükümdarlığında bir yandan donanmasını güçlendirirken diğer yandan baharat ticaretini güçlendirdi, ülkedeki Buddhist-Hindu inanışlar yaygınlaştı.

Bu özel lider yeteneği Gitarja tarafından yönetilen kıyı şehirlerine ekstradan Faith sağlıyor, Gitarja daha ucuz maliyetle daha erkenden donanma birimlerini Faith ile üretebiliyor ve dini birimlerin çıkartma yapması veya gemiye binmesi hareket puanı harcamıyor.

Digital Deluxe Edition sahibi oyuncular bu uygarlığa bedava olarak sahip olacaklar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Gala: Europa Universalis IV - Golden Century Yayını 2. Günü Bu Akşam 21:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/Ey3iQ6wqKn
Stellaris: MegaCorp İncelemesi #stellaris #megacorp https://t.co/UKagmYTWQs

Strategyturk Flickr