Civilization VI’da Hindistan’a Alternatif Lider: Chandragupta

india_hero.png

Muhteşem bir stratejist, saygın bir diplomat, iyi bir öğrenci. Chandragupta Maurya’nın bu özellikleri onun halk arasında bir efsaneye dönüşmesini sağladı. İmparatorluğu içerisinde bulunduğu yozlaşmışlık bataklığından çıkartan Chandragupta, ülkenin sınırlarını geliştirdi ve ülkede yaşayan bireylerin yaşam standartlarını geliştirdi. Bunların hepsini yaptıktan sonra gönüllü bir biçimde sahip olduğu güçlü konumu geride bıraktı.

Milattan önce 3. yüzyıl içerisinde dünyaya geldiği bilinen Chandragupta’nın hayatının ilk yarısı gizemlerle doludur. Bazı kaynaklara göre kendisi soylu bir savaşçı ailesinden gelir, diğerleri ise halk tabakasından olup çocukken evlatlık alındığını söyler. Hangisi doğrusu olursa olsun net bilinen bir şey var ki Chandragupta gençliğinden itibaren akıllı ve karizmatik birisi olarak öne çıkmıştı, öyle ki Chanakya kendisine hocalık yapmayı kabul etmişti. Bu efsanevi politikacı ve filozof Chandragupta’nın politika, sanat ve askeriye donanımlı biri olarak öne çıkmasını sağladı.

İyi bir stratejist olan Chanakya’nın bir planı vardı, Chandragupta’yı eğitip ülke genelinde yozlaşmışlığıyla bilinen Nanda hanedanına karşı bir rakip haline getirmek. Chandragupta hocasının beklentilerini yüzüstü bırakmadı ve bir ordu kurarak milattan önce 322 yılında Nanda hanedanını devirdi, Magadha Krallığını ele geçirdi ve Maurya hanedanını kurdu.

Ardından gözünü İskender’in ölümü sonrası kurulan devletlere çeviren Chandragupta, her ne kadar İskender çoktan hayatını kaybetmiş olsa da İndus vadisinin fethedilmesine cevap olarak bölgeye doğru genişlemeye başladı ve krallığını yeni kurulmuş Selevkos İmparatorluğunun sınırlarına kadar genişletti. Selevkoslarla Maurya hanedanının giriştiği savaş 2 yıl boyunca sürdü ve bu 2 yıl sonrasında Selevkoslar İskender’in Hint satraplıklarını Maurya’ya devretmeyi kabul etti. Selevkosların batıdaki rakiplerine üstünlük kurmayı doğuya oranla daha çok önemsediğini bilen Chandragupta, Selevkosların batıdaki seferlerinde onlara destek olması için 500 savaş fili hediye etti.

Chandragupta’nın imparatorluğu günümüz Afganistan topraklarından Hindistan’ın güneyine kadar uzanıyordu. Ancak Chandragupta’nın tek öne çıkan özelliği savaşçılığı veya fetihleri değildi. Topraklarında yaşayan halkı önemseyen Chandragupta, hükümdarlığı süresince yollar ve sulama sistemleri inşa etti, kurduğu yeni ticaret rotalarıyla halkın refah seviyesini arttırdı. Aynı zamanda askerlerine çeşitli ayrıcalıklar ve hizmetçiler vererek onların sadakatini korumayı başardı.

Hayatının son dönemlerine doğru Jainist rahip Bhadrabahu ile tanışan Chandragupta, Jainist prensipler doğrultusunda tahttan çekilerek ülkeyi oğlu Bindusara’ya bıraktı. Aydınlanmanın peşinde güney Hindistan’daki bir mağaraya giden Chandragupta, değer verdiği her şeyi, krallığı, zenginliği ve hatta yemekleri dahi geride bırakarak nihai manevi saflığa erişip hayatını kaybetti.

Ancak Maurya hanesi Chandragupta’nın ölümüyle yıkılmadı, Maurya İmparatorluğu bir yüzyıl daha Hindistan’a hükmedecek, kendisinden sonra gelenler – özellikle torunu Ashoka – hükümdarlığında Chandragupta’yı örnek alacaktı.

Özel Lider Yeteneği: Arthashastra

“Politika bilimi” olarak çevirilen bu sanskritçe kelime, Hint dünyaında devlet yönetiminin yanı sıra ekonomi politikası ve askeri stratejilere dair bilgiler içerir. Chandragupta’nın hocası Chanakya tarafından yazıldığı söylenen bu eser Maurya hanesinin en önem verdiği şeylerden biriydi. Bu özel yetenek oyunda muharebeye girerken ekstradan hamle ve savaş gücü kazanmanızı sağlıyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta Casusluk #totalwar #threekingdoms https://t.co/RiAM1Lyp06 https://t.co/Uuqde57nfB
Hearts of Iron IV'te Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/sgRGa82doJ

Strategyturk Flickr