Civilization VI’da Khmer ve Jayavarman

Khmer-Jayavarman.jpg

Kral 8. Jayavarman’a dair bildiklerimizin birçoğu Rajavihara’daki tapınaklarda bulunan yazıtlardan gelir, bu yazıtlar Khmer İmparatorluğu’nun sevilen hükümdarı Jayavarman hakkında zengin ancak genellikle yarım bilgiler içerir.

Khmer’in içerisinde bulunduğu bir kriz esnasında hükümdarlığa gelen Jayavarman, askeri bir liderdi. 1181 yılında kuzeydeki Cham istilacılarını yenilgiye uğrattı ve ülkeyi huzura kavuşturduktan sonra kendisini kral ilan etti. Kral olduktan sonra gözünü diğer topraklara dikmektense halkının yaşam standartlarını geliştirmek için çaba sarfetti.

Kral Jayavarman kendisini ülkesinde yaşayanların savunucusu olarak görüyordu, hükümdarlığı sırasında Khmer hem hoşgörü hem de güvenlik açısından cennet bir ülke haline geldi.

Jayavarman’ın hükümdarlığında Mahayana Budizm’i Khmer Hinduizm’inin yerine geçerek devletin resmi dini haline geldi. Bu değişimi sembolize etmesi adına ülke genelinde çok sayıda bina ve altyapı çalışmaları yapıldı, hükümdarlığı esnasında çok sayıda tapınak, 102 adet hastane, taştan yollar, Bayon kentinde 54 tane kule ve sulama sistemleri yapıldı. Tüm bunların yanı sıra ülke genelinde her 15 kilometrede bir dinlenme konakları inşa edildi.

Kral Jayavarman ve “halk odaklı” yönetim anlayışı günümüzde Kamboçya’da halen iyi sözlerle hatırlanmaktadır.

2KGMKT_CivilizationVI_Game-Image_DLC6_Domrey2_1.jpg

Özel Birim: Domrey

Khmer İmparatorluğu giriştiği savaşlarda savaş fillerini kullanmasıyla bilinirdi. Bir zamanlar tarımcılıkta kullanılan bu filler, 5 tonluk ağırlıklarıyla düşman hatlarını dağıtıp düşman askerlerini ezebilir. Genellikle Khmer savaşçıları çift arbaletle fillerini güçlendirirlerdi ancak Domrey versiyonunda fillerin üstüne mancınık ekledi, bu durum sıradan mancınıklara nazaran hem daha ölümcül hem de daha hızlı hareket edebilen bir silah edinmeleriyle sonuçlandı.

2KGMKT_CivilizationVI_Game-Image_DLC6_Prasat_2_3.jpg

Özel Geliştirme: Monasteries of the King

Khmer’in merkezi bölgelerinde bulunan bu kutsal mekanlar hem savaşçı krallarının inançlılığını hem de bu tapınakları yapan mühendislerin başarısının bir sembolü. Bu şekilde inşa edilmiş en eski Khmer tapınağı Prasat Ak Yom, mimari olarak güney Hint geleneklerini taşıyor.

Jayavarman Özel Yeteneği: Kral Manastırları

7. Jayavarmanla oynarken Holy Site’ları tamamladığınızda ekstra bir bölge daha edineceksiniz, nehir kenarına yaptığınız inşaatlarda ekstradan Food ve Housing kazanacaksınız.

Khmer Özel Yeteneği: Grand Barays

Grand Barays özelliği Jayavarman’ın altyapı çalışmalarına odaklanıyor, bu özellik Aqueductların yanına Farm inşa edildiğinde Farm’dan edindiğiniz Food miktarını arttırırken, Aqueductların da Faith ve Amenit sağlamasını sağlıyor.

Digital Deluxe Edition satın almış kişiler bu uygarlığa otomatik olarak sahip olacak.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Gala: Europa Universalis IV - Golden Century Yayını 2. Günü Bu Akşam 21:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/Ey3iQ6wqKn
Stellaris: MegaCorp İncelemesi #stellaris #megacorp https://t.co/UKagmYTWQs

Strategyturk Flickr