Civilization VI’da Kore

Ey43m8.jpg
Efsanelere göre Seondeok Silla (günümüz Kore’sinde bulunan krallıklardan birisi) Kraliçesi olmadan önce kıvrak zekasıyla bilinen biriydi, bu özelliği onun korku duyulan bir stratejist ve saygı duyulan bir diplomat olmasını sağladı.

Kral Jingpyeong’un ölümü sonrası ortada erkek bir varisin olmaması Seondeok’un 632 senesinde tahta çıkmasıyla sonuçlandı, bu durum uzun süreli bir isyan ve huzursuzluk dönemini beraberinde getirdi çünkü ülkedeki bazı gruplar bir Kral yerine bir Kraliçe tarafından yönetilmeyi uygun bulmuyordu.

İsyancı gruplardan birinin lideri, gökyüzündeki bir kayanyıldızdan Seondeok’un hükümdarlığa uygun olmadığı sonucunu çıkartmıştı. Buna çözüm olarak Kraliçe gece vakti havaya yanmakta olan bir uçurtma bırakarak kaymış olan yıldızı yerine geri getirdiğini söyledi.

Kraliçe Seondeok Silla halkının refah seviyesine önem veriyordu ve öncelik gösterdiği politikalarıyla fakirlikten kırılan halka yardımcı olmaya çalıştı, eğitime büyük önem verdi ve hükümdarlığı süresince sanatın ve bilimin en büyük savunucusu oldu. Seondeok döneminde Silla Krallığının başkentinde Cheomseongdae isminde bir gözlemevi inşa edildi. Budizm daha önceleri devletin resmi dini haline gelmiş olsa da, onun döneminde iyice halkın gündelik hayatında yer edindi, eski tapınaklar yerlerini yeni tapınaklara bıraktı.

Kraliçe 15 senelik hükümdarlığı boyunca bunların yanı sıra bölgedeki diğer krallıklara karşı ülkesini korudu. Hem diplomatik hem de askeri yetenekleriyle ülkesinin ayakta kalmasını sağlayan Kraliçe Seondeok, birçok kişinin imkansız göreceği bir şeyi dahi başarıp Çin’deki Tang hanedanıyla müttefiklik kurdu.

jQGBgn.jpg

Özel District: Seowon

Kampüs districtinin yerini alan bu yeni district Kore’de tepelik arazilere inşa ediliyordu. Konfüçyus sunakları olarak da hizmet veren bu binalar aynı zamanda 16. yüzyıl Kore’sinde hazırlık okulları görevi görüyordu. Bu binalar aynı zamanda politik tartışmalar ve Neo-Konfüçyusculukla ilgili yeni fikirlerin tartışıldığı öncelikli mekanlardandı.

mJWEM1.jpg

Özel Birim: Hwacha

Hwacha’lar 2 tekerlekli seyyar balistalar, Kore’nin savunulmasında büyük öneme sahip birimlerdi. Bir Hwacha saniyeler içerisinde yüzlerce ok fırlatabilirdi. Hwachaların Imjin Savaşı’nın kaderini değiştirdiği söylenir, 1592 ila 1598 yılları arasında Japon İstilasına karşı Kore Ordusu’nun en önemli silahlarından biri olmuştur. Haengju Muharebesinde Kore Ordusu 40 Hwacha sayesinde kendilerinden 10 kat daha çok askere sahip düşmanı alt etmeyi başarmıştır.

Uygarlık Özelliğii: Üç Krallık

Kore’nin uygarlık özelliğinin adı Üç Krallık, bu özellikten yararlanmak için Seowonların yanına bol bol maden ve tarla kurduğunuza emin olun, madenler ekstradan bilim puanı sağlarken tarlalar fazladan yemek sağlıyor.

Özel Lider Yeteneği: Hwarang

Seondeok eğitim yoluyla halkının yaşam şartlarını geliştirmeyi başardı. Bu sebeple Seondeok’un özel yeteneği olan Hwarang, valiye sahip şehirlerden fazladan bilim ve kültür puanı edinmenizi sağlıyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta Casusluk #totalwar #threekingdoms https://t.co/RiAM1Lyp06 https://t.co/Uuqde57nfB
Hearts of Iron IV'te Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/sgRGa82doJ

Strategyturk Flickr