Civilization VI’da Moğollar ve Cengiz Han

1c7dc1d120d6749c3edb00218abbb2edad604d90.jpg

Cengiz Han zamanında ülkesi için iki tuğ yaptırdı, bunlardan birincisi beyaz at kuyruğuna sahipti ve barış zamanını sembolize ediyordu. İkincisi ise siyah at kuyrukluydu ve savaş zamanı kullanılıyordu. Cengiz Han dünyada öyle bir yaşam sürmüştü ki ölümü üzerine Cengiz Han’ın ruhunun siyah tuğ ile birleştiği söylenir.

Temuçin adıyla doğan Cengiz Han, 9 yaşında komşu Konkırat boyunun liderinin kızı Börte ile evlendi. Ertesi sene babasının Tatarlarca öldürülmesi sonrasında sürgüne gönderilen Temuçin, 16 yaşında üvey kardeşini öldürdü. Tüm bunlar olurken Temuçin’in yanında annesi Höelin bulunuyordu ve Höelin Cengiz Han’a devlet yönetimi, müttefiklerin nasıl manipule edilip düşmanların nasıl kontrol edileceğini öğretiyordu.

20’li yaşlarında ordunun başına geçen Temuçin kardeşleriyle birlikte kendi yağmalarını düzenlemiş, zaman içerisinde ordusunu güçlendirerek 20 bin askere ulaştırmıştır. İlk iş olarak babasının intikamını alan Temuçin Tatarları büyük bir yenilgiye uğrattıktan sonra boyu 90 santimi geçen tüm Tatar erkeklerinin öldürülmesini emretmiştir.

Seneler 1206’yı gösterdiğinde Temuçin tüm Moğol boylarını emri altında toplamış ve Cengiz Han adını almıştı. Hükümdarlığı süresince Yasa adı verilen kurallar bütünüyle mülk ediniminden evliliğe kadar çok sayıda hususun işleyişini belirledi. Aynı şekilde bu Yasa, Cengiz Han’ın topraklarındaki farklı dinlere çeşitli haklar tanıdı.

60’larında ölmekteyken Cengiz Han’ın 6 kedisiyle birlikte gizli bir yere gömülmek istediği söylenir. Efsaneye göre Cengiz Han’ın gömülmesinden sonra gömüldüğü yeri bilen herkes bu bilgiyi verememelerini sağlamak için öldürülmüştür ve bugün bile Cengiz Han’ın nereye gömüldüğü bilinmemektedir. Han’ın ruhunu taşıdığı söylenen siyah tuğ Ögeday Han tarafından devralınmıştır.

a21d2ea41df520e7c177952876f67dd6da661f46.png

Özel Birim: Keshig

Keshig adı verilen bu atlılar Büyük Han’ın elit korumalarını oluşturuyordu. Bu korumalar Cengiz Han’ın en sadık askerleriydi ve en iyi ekipmanlara sahip olurlardı. Atlı okçular olarak kendilerine rakip tanımayan Keshigler, aynı zamanda yavaş hareket eden kervanları ve destek birimleri korumada çok iyi ve oyun içerisinde bu birimlerin hızlarını arttırabiliyor.

5def2c9f652bfc254cfde645e6d1545217323add.jpg

Özel Geliştirme: Ordu

Ordu adı verilen bu çadırlar göçebe Moğol topluluğunun merkezini oluşturuyordu. Hareket edebilen “üsler” olarak Han’a ve savaşçılarına hizmet veren bu yapılar, her ne kadar seyyar bir şekilde “kurulabilir” olarak yapılsalar da yer yer küçük dekorlardan desenlere kadar oldukça süslü yapılardı. Bu yapıların ana amacı hanı ve ordusunu nerede olurlarsa olsunlar evlerinde gibi hissettirmekti. Bu sebeple bu yapılar oyunda süvarilere hareket bonusu veriyor.

Özel Uygarlık Yeteneği: Örtoo

Moğol hordaları hızlı olduğundan, bu hordaların mesaj taşıyıcılarının çok daha hızlı olması gerekiyordu. Örtoo’lar Cengiz Han ve sonrasında gelen Hanlarca kullanılan erzak rotası sistemiydi. Bu istasyonlar mesaj taşıyan kişilerin bu bilgileri daha hızlı iletebilmelerini sağlıyordu. Bunu bir bakıma savaş odaklı ticaret rotası gibi de düşünebilirsiniz. Bu yetenek oyunda Moğollara savaş gücü ve diplomatik görünürlük bonusu sağlıyor.

Özel Lider Yeteneği: Moğol Hordası

Cengiz Han’ın düşmanlarını yerlerbir edişiyle meşhur Moğol Hordası onu dünya tarihinde bir efsane haline geitrdi. Cengiz Han’ın özel yeteneği tüm Moğol süvarilerine savaş bonusu ve düşman süvarilerini ele geçirme olasılığı tanıyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta Casusluk #totalwar #threekingdoms https://t.co/RiAM1Lyp06 https://t.co/Uuqde57nfB
Hearts of Iron IV'te Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/sgRGa82doJ

Strategyturk Flickr