Civilization VI’da Roma’yı Trajan Yönetiyor

Görsel

Roma’nın 13. İmparatoru olan Trajan, gençliğinde çok başarılı bir askerdi. Hükümdarlığı esnasında Roma topraklarını başka hiçbir İmparatorun döneminde eşi benzeri görülmemiş bir hızla genişletti.

Milattan sonra 52 senesinde doğan Marcus Ulpius Traianus, 97 senesinin Ekim ayında İmparator olmadan önce Yukarı Cermenya eyaletinde valilik yaptı.

Trajan Roma’nın ekonomisini uzun yıllar boyunca tehdit etmiş Daçya bölgesindeki boyları yenilgiye uğratmayı başardı. 101 ve 105 senelerinde iki muharebede Daçya’yı yenilgiye uğratan Roma, 105 yılında Daçyalıların başkentini yıktı. 113 yılında Partya ile karşı karşıya gelen Trajan, Ermeni topraklarını ilhak etti ve Partya başkenti Ctesiphon’u ele geçirdi.

Trajan’ın halkı arasındaki popülerliği, üstün derecedeki askeri yetenekleriyle boy ölçüşecek seviyedeydi. Fakirler ve çocuklar için koruma programı geliştiren Trajan, Roma İmparatorluğu genelinde bol miktarda yol ve anıt inşaatında bulundu. Dönemi içerisinde yapılan anıtlara Trajan Sütunu ve Trajan Forumu örnek gösterilebilir.

Görsel

Özel Birim : Lejyon

Roma Lejyonları bine kadar varan asker içeren özel ordulardı. Bu ordular maniple adı verilen özel bir piyade sistemine sahipti, 120 asker, 12 bölük, 10 rütbeden oluşan bu sistem çok daha geniş bir organizasyonun küçük bir parçasını oluşturuyordu. Gladius kılıçlarına, metal başlıklara, zırha ve kalkanlara sahip bu askerler ilk olarak düşmana mızrak fırlatır ardından yakın dövüşte kılıçlarını çekerdi.

Görsel

 

Özel Semt : Hamam

Yıkanmak Roma’da topluca belli bir yerde yapılan bir eylemdi. Roma hamamları özellikle mimari açıdan çok gelişmişti, bazılarında kütüphaneler, jimnastik salonları, bahçeler ve hatta yeme içme alanları dahi bulunuyordu.

 

Forumda yorumlayın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'dan Yeni Bilgiler https://t.co/cyjFuwiceF https://t.co/8nbkOykBn8
Stellaris - Teknoloji Basamakları ve Değişiklikler https://t.co/nRMuDWcYJj https://t.co/2hSwWNv4Wk

Strategyturk Flickr