Crusader Kings 2 : Konsey, İyilik Borçları ve Barış

Merhabalar.

Geçen seneki geliştirici günlüklerinin oyunun mekaniklerine dair pek bir yararlı bilgi barındırmadığının farkındayız, o şekilde geliştirici günlüklerinin gelmesinin sebebi henüz DLC’nin duyurulmamış olmasıydı ve DLC’yi duyurmadan önce DLC’ye dair bilgi vermek istemiyor oluşumuzdu. Tüm bu durum geçen haftaki geliştirici günlüğüyle değişti, artık DLC mekaniklerinin derinine inerek sizlere bilgi sunacağız.

Bu hafta sizlere konsey mekaniklerinden bahsedeceğiz.

Bana kalırsa bu DLC’nin oyuna eklediği en önemli şey konseyin güçlendirilmiş olması. Daha önceden de bahsettiğimiz üzere konsey ülkenin yönetiminde büyük söz sahibi olacak, artık ülkenizdeki en güçlü vassallar konseyinizde koltuk bulamamaları durumunda sizi iç savaş çıkartmakla tehdit edecek. Konseye bu güçlü vassalları getirmeniz durumunda onların gönlünü hoş tutabileceksiniz, konsey üyelerinin olaylara çeşitli yaklaşımları bulunacak ve bu yaklaşımı isimlerinin üstündeki renkli ikonlar yardımıyla görebileceksiniz. Bu husustan ilerideki geliştirici günlüklerinde daha geniş bir şekilde bahsedeceğiz.

Image

Alfonso paranoyak olduğu için sürekli saklanıyor, ülke fiilen konseyin yönetiminde…

Konsey yaptığınız eylemlere evet/hayır/çekimser oy verebilir. Aynı zamanda karakterinizin de oylamada hakkı bulunur ve eğer bir şeyi değiştirmeye çalışıyorsanız sizin oyunuz her zaman evettir. Eğer konsey oylarında oylar eşit çıkarsa sizin oyunuzla yasanın geçip geçmeyeceği belirlenir. Çekimser kalanlar her zaman evet veya hayır diyenler tarafından diplomasi yeteneğine de bağlı olarak kendi taraflarına çekilebilirler. Bu sadece sizin tarafınızdan değil, konseydeki diğer üyeler tarafından da yapılabilir. Yani konseyinizde yüksek diplomasi yeteneğine sahip kişiler diğer oranla daha zayıf karakterde kalan kişileri kendi etkisi altına alarak konseyin kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini sağlayabilir. Eğer konsey bir karara olumlu bakıyorsa o kararı uygulayabilirsiniz, eğer konsey olumsuz yaklaşıyorsa yine o eylemi harekete geçirme hakkınız var ancak bu direkt olarak konseyinizin dediklerine saygı duymadığınız anlamı taşıyor. Bu şekildeki davranışlar tiranlık seviyenizi yükseltebileceği gibi konsey üyelerinin sizi devirmek için gruplaşmasıyla sonuçlanabilir.

Conclave DLC’si ile birlikte regencylerde de büyük değişikliklerde bulunduk. Artık eskisi gibi tek bir regent her şeye karar vermiyor, eğer hüküm süremeyecek durumdaysanız regentiniz olan kişi konseyde sizin oy hakkınıza sahip oluyor ve konsey bir şeye hayır derse o eylemi gerçekleştiremiyorsunuz.

Image

Konsey aynı zamanda yasalarda da oy kullanıyor ve gerekli gördükleri takdirde yasa değişikliği isteğinde bulunabiliyorlar. Bu değişikliklerden de ileriki geliştirici günlüklerinde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Bunların yanı sıra oyunda “Favor” adı verilen yeni bir mekanik var, bildiğiniz üzere CK2’nin konu aldığı zaman diliminde kişiler arası borçlar, destekler ve onur bir hayli önem taşıyordu. Bu hususu CK2’ye “iyilik borcu” ismiyle ekledik.

Konseyden Destek Alma
Konseyin üyesiyken (veya kral iken) bir başka konsey üyesinin sizin dediklerinizi desteklemesini bu şekilde sağlayabiliyorsunuz. Bu özelliği kullandığınızda 1 yıl boyunca o kişi siz ne derseniz diyin kabul ediyor. Bunu isterseniz ünvanını almak istediğiniz birinin ünvanının alınması için kullanın, isterseniz öldürmek istediğiniz birini idam ettirmek için kullanın, isterseniz uzun bir zamandır konsey karşı çıktığı için başlatamadığınız savaşı başlatın. Eğer konsey üyesinin size iyilik borcu yoksa borçlanma karşılığı da bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Vassalınızın isteklerini yerine getirmeniz durumunda vassallarınızı size borçlu hale getirebilirsiniz, ancak tahmin edebileceğiniz gibi birini size borçlu kılmanın en basit yolu o kişiye para vermektir.

Oyun içerisindeki diğer karakterlere sadece 1 iyilik borcunuz olabilir, eğer birinden bir şey istediyseniz ve o kişi size yardım ettiyse bir süre sonra başka bir istekte bulunamazsınız, önce borcunuzu ödemeli ve o karaktere yardım etmelisiniz.

Kabule Zorlama
Diyelim ki konseyde kralınızın kararını destekliyorsunuz veya HRE İmparatoruna büyük bir miktar altın verdiniz ve bu yatırımın sonuçlanmasını bekliyorsunuz, eğer hükümdarınızın size iyilik borcu varsa bu iyilik karşılığında normalde kabul etmeyecekleri evlilik tekliflerini kabul ettirebilirsiniz.

Saraya çağırma, çocuk eğitme ve ambargo seçenekleri de bu şekilde kabule zorlanabilir, eğer kralsanız bu seçenek ile sizi sevmeyen ancak size iyilik borcu olan karakterleri size karşı kurulan gruplaşmalara katılmamalarını sağlayabilirsiniz.

Zoraki Örgütlenme
Eğer Krallık içerisinde diğer vassalların size iyilik borcu bulunuyorsa onlara bu borcu sizin kurduğunuz faction’a katılması karşılığında ödeyebileceğini söyleyebilirsiniz. Bu kişiler iyilik borçlarını ödemek için faction’a katıldıkları için ileride hiçbir şekilde faction’dan ayrılmazlar.

Hak İddiası
Eğer hükümdarınızın size iyilik borcu varsa hükümdarınıza bu borcu hakkınız olan bir toprağı almak için savaş açmasıyla ödeyebileceği söyleyebilirsiniz. Bunu yaparken konseyin de sizin hakkınız olan toprağı almak için savaşa girmeyi onaylaması gerekir. Hükümdarınız bu talebinizi reddedebilir ancak reddederse tiranlık kazanır ve konseyle arası bozulur.

Bunların yanı sıra iyilik borçlarının kullanılabileceği çok sayıda içerik var, ancak yukarıda listelediklerimiz önemli olanlar diyebiliriz.

Image


Image

Image

Ülke İçerisinde Barış
Eski sistemde ülke içerisindeki vassalların birbirine savaş açıp açamayacağını crown authority değeri belirliyordu. Conclave ile birlikte bu sistemde değişikliklerde bulunduk, realm peace adı verilen sistemi hükümdarlar konseyle birlikte karar alarak uygulayabiliyor. Vassallarınız sürekli birbirine savaş açıp birbirini mi tüketiyor? Veraset yasasını değiştireceksiniz ama vasallarınız yüzünden değiştiremiyor musunuz?  Onları durdurmak için ülke içerisinde barış yasasını ilan edebilirsiniz.

Ülke içerisinde barış yasası, ilan edildikten 3 ay sonra devreye girer. Barış ilan edildikten sonra mevcut tüm savaşlar beyaz barış ile sonlandırılır. Bu barış 60 ay süreyle devam eder, uzun cooldown süresi bu mekaniği sadece gerçekten ihtiyacınız olduğunda kullanmanızı gerektirir.

İyilik Borçları ve Ülke İçerisinde Barış
Eğer vassalsanız iyilik borçlarınızı ülke içerisinde barış yasasıyla ilgili 2 şekilde kullanabilirsiniz. Birinci yol, hükümdarınıza iyilik borcu olduğunu hatırlatarak barış yasasını geçirmemesi ricasında bulunabilirsiniz veya barış yasasının aktif olma süresini ileri bir tarihealabilirsiniz. Böylelikle uzunca bir süre uğraştığınız ve uğruna İsviçreli paralıaskerler tuttuğunuz ve neredeyse bitirdiğiniz savaşın beyaz barışla sonuçlanmamasını sağlayabilirsiniz.

İkincil olarak, hükümdarınızdan sizin için barış yasası çıkarmasını talep edebilirsiniz. Bu fazlasıyla kullanışlı bir sistem hele ki uzun süredir rakibiniz olan diğer dükler birleşip artık sizi parçalamanın zamanının geldiğine kanaat getirdiyse, hemen kralınızla bir görüşme ayarlayıp ona yaptığınız eski iyilikleri hatırlatarak diğer düklere durmaları için emir verdirtebilirsiniz.

Ror4gj.png

Bu haftalık bu kadar, haftaya konsey üyelerinin oy verirken neleri değerlendirmeye aldığından, eğitim sisteminden ve feodal hükümdarları nasıl küçük hacimli iş adamlarına dönüştürdüğümüzden sözedeceğiz.

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr