Crusader Kings 2’de İttifak Sistemi Değişiyor

CK2

Merhabalar, Strategyturk tarafından çevirilmiş bir başka CK2 geliştirici günlüğüne daha hoşgeldiniz. Bu günlükte henüz duyurulmamış olan önümüzdeki yeni CK2 DLC’sindeki bazı değişiklikler Henrik Fahreus tarafından anlatılmış. Günlüğün devamını Henrik Fahreus’un ağzından çevrilmiş bir şekilde dinleyeceksiniz.


Selamlar, henüz CK2’nin yeni eklentisini duyurmadığımız için özelliklerinden tam olarak bahsedemiyoruz ancak mevcut mekanikler üzerinde yapılan bazı değişikliklerden bahsedebiliriz diye düşünüyorum. Bildiğiniz üzere önceki eklentide Savaşa Çağırma mekaniğini oyundan çıkartmıştık, müttefiğiniz size açılan savaşlara otomatik olarak dahil oluyorlardı. Daha önceki bir geliştirici günlüğünde neden bu şekilde bir karar aldığımızı ve neyi amaçladığımızı açıklamıştık ancak ne yazık ki istediğimiz sonuca ulaşamadık. Bu sebeple eski sistem bir takım düzenlemelerle birlikte geri dönüyor.

Artık birinden aldığınız savaş çağrısını reddetmeniz durumunda bunun aşağıdaki sonuçlarına katlanacaksınız.

  • O kişiyle sahip olduğunuz müttefiklik ve saldırmazlık paktı iptal olacak.
  • Sahip olduğunuz prestijin yarısını ve ekstradan 200’ünü kaybedeceksiniz.
  • Müttefiğinize ihanet ettiğiniz için tüm vassallarınızla ilişkileriniz 15 sene boyunca 10 düşecek, diğer hükümdarla olan ilişkileriniz ise 25 düşecek.
  • İhanet ettiğiniz müttefiğiniz ve ailesiyle -50 ilişkiye sahip olacaksınız.

Bu şartlar altında Yapayzeka hiçbir zaman müttefiğine ihanet etmeyecek.

Image

Oyuna yeni olarak saldırmazlık paktını bozabilme özelliği eklendi. Saldırmazlık paktını iptal etmeniz durumunda o ülke ile 1 senelik ateşkes süresine sahip olacaksınız.

Bunların yanı sıra birçoğunuzun bildiği üzere ofisimizde artık bir ses stüdyosu bulunuyor ve biz de bunun olabildiğine tadını çıkarmaya çalışıyoruz, burada yaptığımız çalışmaları yakında CK2’de de duyabileceksiniz, bir örnek olarak yeni bir ölüm ses efektini aşağıdaki videoda dinleyebilirsiniz.

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te 2.0.3 Yaması #stellaris https://t.co/mTwdUYixQ4 https://t.co/ZF4899qlK3
BattleTech Temelleri: Savaş (Video) #battletech https://t.co/GOorl8oyoP https://t.co/99u4dWsDcQ

Strategyturk Flickr