Crusader Kings II – Iron Century’deki Diğer Hükümdarlar

Crusader Kings II: Iron Century geliştirici günlüklerinde bu yazıda yeni başlangıç tarihinde Hristiyan veya Müslüman olmayan hükümdarlardan bazıları tanıtılıyor.

Merhabalar,

Bugün Iron Century başlangıç tarihinde geriye kalan (yani Hristiyan veya Müslüman olmayan) hükümdarlardan bahsedeceğiz.

Clipboard01.png

Clipboard02.png

Eirik Kanlıbalta: Norveç’in bir önceki kralı olan Eirik kardeşlerini öldürmesiyle biliniyor. Norveç soyluları tarafından ülkeden kovulan ve yerine kardeşi getirilen Eirik şimdilerde İskoçya’nın kuzeyinde kalan topraklarda bir orduya ve donanmaya sahip. Kanlıbalta 867 başlangıç tarihindeki Haesteinn’i andırır bir biçimde saldırabileceği çok sayıda seçeneğe sahip.

Clipboard03.png

Polonya Şefi Lestek Piast: Mieszko ve Cesur Boleslav gibi nispeten daha çok bilinen hükümdarların atası olan Lestek bölgedeki en güçlü hükümdarlardan birisi. Her ne kadar Polonya Mieszko önderliğinde (oyunda Lestek’in torunu olarak yer alıyor) Hristiyanlığa geçmiş olsa da, tarihi yönlendirmek tamamen sizin elinizde. Diğer Slav kabilelerine, batıda Otto’ya, güneyse ise Bohemya’ya sınırının olması Polonya ile oynarken ilginç deneyimler elde edeceğinizin garantisi.

Clipboard04.png

Danimarka Kralı Yaşlı Gorm: 59 yaşında olması neden bu şekilde bir lakaba sahip olduğu konusundaki soru işaretlerini giderebilir. Kendisine nazaran daha çok tanınan Harald Mavidiş’in babası olan Gorm başlangıç tarihimizde Danimarka Kralı konumunda. Gayrimeşru oğlunun elindeki Scania toprakları doğudaki İsveçli kabilelerle sınır görevi görüyor. Tarihte oğlu Harald Norveç Kralı Harald Griyelek’in ölümü üzerine hem Danimarka hem de Norveç Kralı konumuna gelmeyi başarmıştı.

Clipboard05.png

Kiev Rusları Kralı Igor: Rurik’in ölümü üzerine Oleg krallığın bölgedeki nüfuzunu güçlendirerek kuzeyde Novgorod, güneyde ise Kiev krallıklarını hakimiyetleri altına aldı. Oldukça yaşlı bir hükümdar olan Igor’un vasalları üzerindeki otoritesi bir hayli kırılgan. Eğer barışı ve vasallarının sadakatini güvence altına başarırsa bu bölgede güçlü ülkelerden biri haline gelebilir, bunu başarabilmesi için yapması gereken yegane şey Peçenekleri ve Hazarları yenebilmek ve tahtında gözü olan tüm Rus vasalları ortadan kaldırmak.

Clipboard06.png

Tarihsel olarak 10. yüzyıl haritanın genelinde Hristiyanlık rüzgarlarının estiği bir dönemdi. Ruslar Ortodoks olurken İskandinavlar, Macarlar ve Polonyalılar Katolikliği seçti. Ancak başlama butonuna bastıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen size kalmış durumda. Gelin biraz daha doğuya bakalım.

Guiyi Komutanı Cao Yuande: Babası Cao Yin’in ardından etrafı göçebe hordalarla dolu bir Han karakolu olan Guiyi bölgesinin ikinci komutanı haline gelen Cao Yuande şanslı bir biçimde oyuna Hotan Krallığı ve doğudaki Uygurlarla müttefik olarak başlıyor. Zor olacak ancak krallığınızı bir imparatorluğa dönüştürmek imkansız değil.

Clipboard07.png

Liao Hanı Deguang: Duguang ve Taizong isimleriyle de bilinen bu karakter On Krallık döneminde Çin iç savaşlarında rol oynamıştı. Bir süre sonra kendisini Taizong ismiyle Çin İmparatoru ilan eden Deguang ne yazık ki tahtı elinde tutmayı başaramadı. Ona haraç ödeyen 2 göçebe ülkeyle başlayan Liao hanesi nüfuzunu bölgede yayabilecek bir güce sahip.

Clipboard08.png

Dihistan Marzobanı Makan: Taberistan’daki iç karışıklıklarda oynadığı rolle tanınan Makan bu zamana kadar Ziyariler tarafından iki kere yenilmiş olsa da ikisinde de yerden kalkmasını bildi. Tarihte bir süre sonra Samanilere başkaldırdı ve bu hatası neticesinde öldürüldü. Belki de siz kendisi için daha iyi bir senaryo yaratabilirsiniz.

Clipboard09.png

Yarın sizlere Iron Century’deki yeni kararlardan ve soylardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda Iron Century yamasının çıkış tarihini duyuracağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Jenerik Görev Ağaçları #imperator https://t.co/Ag8iERLl2o https://t.co/36YXt9BIJ8
Stratejist - CK3'te Savaş Mekanikleri ve Age of Empires IV'e Dair Her Şey (16 Kasım 2019) https://t.co/3N5Stcp9pI https://t.co/dgiVt1dnCy

Strategyturk Flickr