Crusader Kings II – Iron Century’deki Hristiyan Hükümdarlar

Crusader Kings II: Iron Century geliştirici günlüklerinde bu yazıda yeni başlangıç tarihindeki Hristiyan hükümdarlara dair bilgiler veriliyor.

Iron Century için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Bugün sizlere yeni başlangıç tarihindeki Hristiyan hükümdarlardan bahsedeceğiz. Günlüğe geçmeden evvel ufak bir not, aşağıda karşılaşacağınız hükümdarların büyük bir kısmı rastgele özelliklere sahip.

Clipboard01.png

Batı Frankia Kralı 4. Louis: Louis Karling hanesinden geriye kalan son krallardan birisi. Kendisinden sonra tahta en büyük oğlu Lothair geçmişti, onun ardından tahta geçen torunu 5. Louis Karling hanesinden gelen son kral olma özelliğine sahip. Başlangıç tarihimizde Louis henüz 15 yaşında ve İngiltere topraklarından ülkesini yönetmek üzere dönmüş durumda. Hükümdarlığı altında Capet hanesinden Büyük Hugues, isyankar Oksitanlar ve bölgeye yeni yerleşmiş Normanlar bulunuyor. Eğer vasallarının güç elde etme hırsıyla baş edebilirse Batı Frankia Karling hanesi için güçlü bir üs haline gelebilir.

Clipboard02.png

Arles Kralı Rudolf: Esasında Yukarı-Burgonya Kralı olan Rudolf, Burgonya’nın iki parçasını birleştirerek Arles Krallığını kurdu. Doğuda İtalyanlar, Hugo Bosonid önderliğinde Arles’in başkentine büyük bir tehdit teşkil ediyor. Bunun dışında Rudolf etrafındaki neredeyse tüm hükümdarlarla ittifak elde edebilmek için güzel bir konumda, ancak krallığı etrafındaki devlerin çarpışması esnasında ezilebilecek kadar küçük.

Clipboard03.png

Bohemya Dükü Zalim Boleslav: Boleslav kardeşi Wenceslaus’u öldürerek kendisini dük ilan etti. Her ne kadar güç elde ediş şekli kanlı olsa da, Boleslav iyi bir hükümdar ve etkin bir yönetici olduğunu herkese kanıtlamayı başardı. Hükümdarlının ilk dönemlerinde Alman Kralı Otto’ya haraç vermeyi bırakması, sonraki 15-20 yıl boyunca Almanlarla sürekli savaş halinde olmasına sebep oldu. Boleslav kuzeyde Lehler, güneyde Macarlar, doğuda ise Kiev Rusları olmak üzere etrafı Paganlarla çevrili bir Hristiyan lider olarak zor bir başlangıca sahip.

Clipboard04.png

Bulgar Çarı Peter: İlk Bulgar Çarının oğlu olan Peter’in güneyi ve doğusu Bizans İmparatorluğu ile çevrili. Bulgarlar Bizans ile düşmancıl bir geçmişe sahip. Kuzeyde Macarlar zamanında Bulgar hakimiyetinde olan Karpat Havzasına giriş yapmış durumdalar. Bu noktada ufak bir not, Bulgar İmparatorluğu 936 başlangıcının de jure imparatorluklarından birisi, içerisinde Bulgaristan ve Eflak Krallıklarını barındırıyor.

Clipboard05.png

Bizans İmparatoru Romanos: Hristiyan hükümdarlardan bahsederken Bizans İmparatorundan bahsetmemek olmaz. Lekapenos hanesinden gelen Romanos Bizans İmparatorluğunda Makedon hanesinden gelen Konstantinos ile ortak imparator konumunda yer alıyor, ancak yaşça büyük olması sebebiyle asıl gücün kendisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bizans İmparatorluğu son zamanlarda kötü dönemlerden geçmiş olsa da, kuzeydeki komşuları Bulgarlar ile barış antlaşması yapmayı başardılar ve doğudaki Müslümanlar parçalanmış halde. Abbasilerin çöküşüyle birlikte yükselen çok sayıda Şii ve Sünni hanedan (Fatimiler, Buyiler, Sallariler, Cennebiler, Hamdaniler, İhşidiler, Tamaliler vb.) bölgeyi Bizans’ın geri dönüşü için müsait bir hale getirmiş durumda.

Clipboard06.png

Umuyoruz 936 başlangıç tarihindeki Hristiyan hükümdarlardan bahsettiklerimizi ilgi çekici bulmuşsunuzdur, bu tarihte oynayabileceğiniz daha nice Hristiyan hükümdar mevcut. Yarın sizlere bu başlangıç tarihindeki bazı Müslüman hükümdarlardan bahsedeceğiz, takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr