Crusader Kings II – Iron Century’deki Önerilen Karakterler

Crusader Kings II: Iron Century geliştirici günlüklerinde bu yazıda önerilen karakterler tanıtılıyor.

Haftanın ilk Iron Century günlüğüne hoş geldiniz. Bu hafta boyunca her gün Iron Century başlangıç tarihiyle alakalı günlükler kaleme alacağız.

CK2_-_The_Iron_Century_Art.png

7 Ağustos 936 tarihinde Otto Almanların Kralı olarak taç giydi. Çıktığı büyük seferde amacı rakiplerini yenmek, İtalya’da kaybedilen toprakları geri almak ve Kutsal Roma İmparatorluğunu reform etmekti. Karpat Havzasına yerleşmiş Macarlar komşularını talan edip fethederek Avrupa geneline korku saldılar. Kuzeyde Hristiyanlar İskandinav yarımadasındaki pagan kralları dönüştürme peşinde ancak Cermen dini vikingler arasında halen güçlü. Bağdat’ta bir zamanlar Hispanya’dan Pers topraklarına kadar hükmeden kadim Abbasiler iç anlaşmazlıklar neticesinde eski imparatorluklarının kalbi sayılabilecek küçük bir bölgeye sahipler. Afrika kıyılarında yeni bir güç – Fatimiler – düşmanlarının çöküşüyle birlikte oluşan güç boşluğundan faydalanma peşinde.

Birçok oyuncu 10. yüzyılda bir başlangıç tarihi eklenmesini bekliyordu, bizler de bu dönemi daha iyi yansıtmak için fırsat bekliyorduk. Fatimi halifeliğinin doğuşu ve Abbasilerin çöküşü, Ottonian hanesinin yükselişi ve Karling hanesinin çöküşüyle bu dönem büyük değişikliklerin yaşandığı ilginç bir dönem.

Clipboard01.png

Başlangıçta sizler için önerdiğimiz 6 karakter var, ancak harita genelinde sizler için oluşturduğumuz nice ilginç karakter söz konusu.

Almanya Kralı Otto: Birçok yönden bu başlangıç tarihinin başrol karakteri Otto. Daha yeni Kral olarak taç giydi ve Kutsal Roma İmparatorluğunu birleştirmek, doğudaki (Macarlar) ve kuzeydeki (Vikingler) paganları yenebilmesi için ciddi bir yol katetmesi gerekiyor. Batıda Lotharingia dükü Giselbert kısa bir süre önce kendisine Batı Frankia Kralı Louis Karling’i kabul ettiğini duyurdu. Tabi bu esnada Otto’nun İtalya Krallığındaki hak iddiasından da bahsetmemek olmaz, şüphesiz Kutsal Roma’yı birleştirecekse buna ihtiyacı olacak.

Clipboard02.png

Halife Kaim: Halifelik topraklarını Kuzey Afrika kıyısı boyunca genişletmiş babası Ubderdullah el-Mehdi’nin ölümü sonrasında halifelik makamına geleli sadece 2 sene oldu. Son yıllarca iyice zayıflamış olan Abbasilerin yarattığı güç boşluğundan faydalanmak isteyen Fatimiler Müslüman dünyasının lideri olma peşinde, ancak vasallarından birçoğu bu durumdan o kadar da hoşnut değil. Oyunun başlangıcından kısa bir süre sonra Ebu Yezid bir isyan hareketi başlatacak, bu isyan tarihte yeni kurulmuş halifeliği neredeyse parçalayacaktı. Doğuda Abbasileri destekleyen yeni Mısır valisi Al-İhşid bir tehdit oluşturabilir.

Clipboard03.png

İngiltere Kralı Æthelstan: Tüm İngiltere’yi gerçek anlamda tek sancak altında toplayabilmiş ilk kral olan Æthelstan gücünün doruklarında olsa da, tarihte sadece 1 sene sonra Dublin, Alba ve Strathclyde devletlerine karşı Brunaburh Muharebesinde savaşmak zorunda kalmıştı. Burada aldığı zaferler kuzeyde yeni cepheler açtı, peki ya kaybetseydi?

Clipboard04.png

Ebu Tahir el-Cennebi: Cennebiler bu tarihlerde kötü bir şöhrete sahip, keza sadece birkaç sene önce Mekke’yi talan edip hacıları kılıçtan geçirip Hacerü’l-esved’i başkentlerine taşıdılar. Abbasi ve İhşit topraklarına yağmalamalar düzenlemeye devam etseler de, 10. yüzyılın ikinci yarısında güçlerini kaybederek ortadan kayboldular.

Clipboard05.png

Macaristan Kralı Arpad Zoltan: Macarların bozkır hayatını geride bırakıp Bulgarları yenerek bulundukları bölgeye yerleşmelerinin üstünden çok uzun bir süre geçmedi. Batıda Almanlar, kuzeyde Bohemyalılar, güneyde ise Bulgarlar tarafından etrafı sarılan Macarlar bölgedeki az sayıda pagan ülkeden biri. Arpad hanesi önderliğinde vermeleri gereken karar Avrupa’nın yağmacıları ve fatihleri mi olacaklar yoksa – tarihte olduğu gibi – Hristiyanlığın savunucularından biri haline mi gelecekler?

Clipboard06.png

Norveç Kralı Hakon: İngiltere Kralı Æthelstan tarafından yetiştirilmiş Norveç Kralı Hakon henüz 16 yaşında. Bir süre önce üvey kardeşi Erik Kanlıbalta diğer iki kardeşini öldürerek krallığın kontrolünü ele geçirmişti, ancak Norveçli lordlar onu ülkeden kovmayı başardı. İskoçya’nın kuzeyinde hayatını sürdüren Erik Hakon’un hükümdarlığı için bir tehdit olarak görülebilir. Katolik bir hükümdar olarka Hakon şüphesiz ki eski yolları takip eden vasallarıyla ve kuzey ile doğudaki pagan komşularıyla sıkıntı yaşayacak.

Clipboard07.png

Umuyoruz sizler de bu yeni başlangıç tarihi için bizim kadar heyecanlısınızdır, yarın sizlere bazı ilginç Hristiyan karakterlerden bahsedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr