Crusader Kings II – Ortadoğu Harita Değişiklikleri

Crusader Kings II geliştirici günlüklerinde bu hafta Servancour 2.8 yamasıyla birlikte ortadoğu bölgesinde yapılan değişiklikleri anlatıyor.

Herkese merhabalar.

Ben Emil “Servancour” Tsander. 2.7 yamasında sizlere Macaristan ve Tuna nehrinde yapılan değişiklikleri tanıtmıştım, bu sefer biraz daha büyük çapta bir şeyden bahsetmek için karşınızdayım. Bildiğiniz gibi önümüzdeki eklenti haritanın doğuda kalan bölgelerinde çeşitli geliştirmelerde bulunuyor, biz de bunu fırsat bilip neden ortadoğu bölgesinde uzun süredir yapılması gerektiğini düşündüğümüz değişiklikleri yapmayalım ki diye düşündük.

Yayınlarımızı izleyenler bu günlükte sizlere anlatacağım şeylerin birçoğunu görmüş olabilir, ancak yine de bu günlükte her değişikliğin üstünden geçip bu değişikliği neden yaptığımızı anlatacağım.

Bu bölge üzerinde geliştirmeler yaparken aklımızda birkaç önemli nokta vardı bunlardan birincisi bölgenin coğrafi unsurlarını daha düzgün bir şekilde alarak birçok bölgeyi aslında harita üzerinde oldukları yere taşımaktı (mesela Şam), ikincisi bu bölgede Crusader Kings II’nin zaman aralığı ele alındığında isimlendirme olarak sıkıntılı bazı ünvanlar vardı ve bu isimlendirme sorunları oyunun tarihsel havasını zedeliyordu, son olarak da oyundaki Fars Krallığını bölmemiz gerekiyordu çünkü bu krallık haddinden çok büyük ve genel olarak bu krallığı bölmek bölgedeki oynanışı geliştirebilecek bir unsur.

Bölgedeki imparatorlukların sınırlarında pek değişiklik yaşanmadı ancak yeni bölgelerin eklenmesiyle Fars ve Arap İmparatorlukları boyut olarak biraz genişledi denebilir. Öte yandan krallıklarda büyük değişiklikler yaşandı. Bunu listelemek gerekirse:

Yeni Krallıklar

  • Daylam
  • Khorasan
  • Iraq
  • Yemen

İsmi Değiştirilen Krallıklar

  • Mesopotamia -> Al Jazira
  • Afghanistan -> Kabulistan
  • Baluchistan -> Sistan
  • Khiva -> Transoxiana

jQL5AD.jpg

Bölge sınırlarında büyük değişiklikler yapıldı, garip garip şekillere sahip bölgeler yerlerine coğrafi olarak daha düzgün sınırlara sahip bölgeler geldi. Ortadoğudaki her bölge ya yer değiştirdi ya da şekil olarak yeniden çizildi. Görebileceğiniz en net farklılık oyuna Suriye’deki çölün eklenmesi, bu çöl etraflarındaki bölgelerin doğru bir şekilde doğru sınırlarla yerleştirilmesi için önem sarfediyordu.

2EygPd.jpg

Her ne kadar yaptığımız her değişikliği anlatmak istesem de ne yazık ki hepsinden sözetmem mümkün değil, bunun yerine bazı önemli satırbaşlarının üstünden geçeceğim.

Hem Fergana hem de Khuttal artık tam takır dükalık olarak oyunda yerini alıyor, Fergana 3, Khuttal 4 bölgeye sahip.

ByEMGQ.jpg

Yemen’e çok sayıda yeni bölge eklendi, bu bölgeler Sanaa, Taiz ve Hadramut dükalıklarını oluşturuyorlar.

1G46oB.jpg

Medina dükalığının adı Hijaz olarak değiştirildi ve yeni kıyı bölgeleri eklendi, bu değişiklikler sonrası dükalığın toprak sayısı 6’ya çıktı.

LO2l60.jpg

Aynı zamanda buradaki oynanışı daha eğlenceli ve ilginç kılmak adına Tarim Basin’deki bölge sayısını da arttırdık, eski düzene oranla artık burada 2 kat daha çok toprak var.

rJj5Da.jpg

7yYaLL.jpg

2.8 bedava yamasıyla birlikte oyunun haritasında göreceğiniz değişikliklerden önde gelenleri bunlar, bu değişikliklerin halen yapım aşamasında olduğunu unutmayın, yama çıkana kadar bazı bölgelerde çeşitli isim değiştirmelerimiz ve küçük oynamalarımız olabilir.

Son olarak özellikle bu geliştirmelerde bana yardımcı olmuş elvain’e teşekkür etmek isterim.

Pazartes günleri 16-18 (CEST) saatleri arasında yaptığımız Medieval Monday yayınını kaçırmayın! Bu yayın esnasında da spesifik bir bölgeyi görmek isterseniz chat üzerinden bana yazabilirsiniz.

Yazar: Ali Alper Duman

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Ekipleri Ne Üzerinde Çalışıyor? (Ağustos - Eylül 2018) #totalwar https://t.co/PaODRMe0ZV https://t.co/EXbD8Hdq89
Crusader Kings II'de Azizler ve Atalar #ck2 #crusaderkings2 https://t.co/AF3XXRMuqH https://t.co/0xacmFNdDT

Strategyturk Flickr