Crusader Kings II’de Afrika Harita Değişiklikleri

Crusader Kings II günlüklerinde bu hafta Afrika kıtasında yapılan harita değişikliklerinden bahsediliyor.

Merhaba! Daha önce Rusya, İskandinavya, İtalya ve Alplerdeki harita değişikliklerini gösterdik ve sıra bu değişiklikleri en fazla hak eden kıtaya geldi, Afrika’ya.

Evet, Afrika sonunda gerektiği ilgiyi görecek. Kuzey Afrika ve Mali’nin uzun zamandır böyle bir güncellemeye ihtiyacı vardı. Kontluklar hep kare ve dikdörtgen şekilliydi ama artık bu değişiyor.

Kuzeydeki krallıklarla başlayalım. Bu krallıkların kendileri aynı kaldı. Sadece Mauretania’nın ismi Maghreb (Mağrip) oldu ve diğer Afrika krallıklarıyla birlikte Maghreb İmparatorluğuna yerleştirildi. Böylece çok büyük olan Arap İmparatorluğu’nu biraz küçülttük. Kontluk seviyesine inersek, yerlerinin doğru olması ve daha doğal görünmeleri için hepsi değiştirildi.

01_updated_maghreb.jpg

02_updated_k_africa.jpg

Genel olarak konuşursak yeni topraklar ve ek bina yerleri Kuzey Afrika’yı daha güçlü yapacak. Avrupa’nın büyük güçlerinden gelecek Kutsal Savaşlara karşı biraz daha savunma sağlamak için Akdeniz’deki deniz bölgeleri biraz arttırıldı. Kuzey Avrupa’daki ülkeler artık Afrika kıyılarına ulaşmak için İberya kıyısını, Güney İtalya’yı veya Mayorka ve Sardinya adalarını ele geçirmek zorunda.

Mali’ye gelirsek, bu bölgedeki toprak sayısı iki katına çıktı. Böylece Mali krallığından başka krallıklar da olabilecek, Mali krallığı ise Gana, Mali ve Songhay arasında bölündü. Bu bölünme ile oyunun kapsadığı dönemde bölgede boy gösteren her büyük güç bir krallığa sahip oldu. Yeni krallıkların hepsi de Mali İmparatorluğu’na bağlı, böylece Mali tek krallığa sahip bir imparatorluk olmaktan çıktı.

03_updated_mali.jpg

De Jure Krallıklar:

04_west_african_kingdoms.jpg

Sadece haritada var olan yerleri güncellemedik. Kanem-Bornu ve Çad gölü arasındaki bölge de artık haritada yer alıyor. Bu bölgede Hausaland ve Kanem krallıkları yer alıyor, bunlar sırayla 3 ve 4 dükalığa sahipler ve birlikte Kanem-Bornu İmparatorluğu’nu oluşturuyorlar. Artık Kuzey Afrika’ya gitmeden kıtanın diğer tarafına geçebileceksiniz. Batı’da Gana ve Maliden, Fizan koridoru üzerinden Sahra’dan doğudaki Vaday ve Etiyopya’ya ulaşabileceksiniz.

05_kanem_bornu.jpg

Sadece bu kadar değil.

Afrika’yı diğerlerinden daha farklı yapmak için oyuna ikinci bir ticaret yolu eklendi, Trans-Sahra Ticaret Yolu.

06_trade_route.jpg

Oyunda olması için Horse Lords veya Jade Dragon’a sahip olmalısınız. Ticaret yolu aynı 2.8’de güncellenen İpek Yolu gibi çalışıyor. Ama bir farkı var. Ticaret yolunun temel değeri çok düşük, geçtiği ülkelere neredeyse hiç bonus vermiyor. Ticaret yolundan yarar sağlamak için yapmanız gereken şey ise yol üzerindeki belirli yerleri kontrol edip kurulu ticaret noktaları üzerinde belirli üretim binaları inşa etmek. Bunlar aynı İpek Yolu’nun geliştirilebilen ticaret noktaları gibi çalışan, ticaret noktaları içindeki özel binalar. Bu binalar bölgedeki ticareti büyük ölçüde etkilemiş bazı ticaret mallarını yansıtıyor. Bu binaların en önemlisi de Altın Madenleri olacak.

08_gold_mine.jpg

Haritada iki Altın Madeni var, ikisi de Mali krallığının sınırları içerisinde. Altın madenleri tarihte olduğu gibi Mali’nin büyük servetler elde etmesini sağlıyor. Tarihin dışında çıkıp madenleri ele geçirmek istiyorsanız Afrika’yı fethetmenin bu uğraşa değmeyeceğini göreceksiniz. Altın madenleri sadece ticaret yolunun değerini arttırmakla kalmayacak, kontrol edenin gelirini de büyük ölçüde arttıracak. Madenlere sahip olanlar için bazı özel eventler de ekledik.

Bu değişikliklerin daha tamamen tamamlanmadığını ve değişebileceğini unutmayın. Bunu diyerek bazı küçük değişikliklerden bahsedip günlüğü bitirelim.

Batı Afrikalı dini artık doğrudan Afrikalı dini oldu. Böylece Çad gölü etrafındaki bölgeyi de dahil edecek, ayrıca Patron Deity’ler de buna göre güncellendi. Ek olarak bölgeye haritadaki armaları göstermesi için yeni kalkanlar eklendi.

african_shields.jpg

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr