Crusader Kings II’de Efsanelerden Arda Kalanlar

Crusader Kings 2 günlüklerinde bu hafta yeni eklenecek soy mekaniğinden bahsediliyor.

Merhaba!

Bugün göstereceğimiz özellik güçlü hanedanlıklar kurmaktan zevk alanlar için olacak: Efsanevi Soylar (Legendary Bloodlines).

Efsanevi soylar, nesiller boyunca belli bir karakterden, yani kurucusundan, aktarılan etkilerdir. Hanedanlık gibi çalışırlar ama biraz daha fazla kuralı ve ayrıntısı var. Bir karakterin sahip olabileceği ünü ve kahramanlıklarına dayanan hikayeleri sembolize ederler. Karakterin bir efsanevi soydan olması, o soyu kimin kurduğuna göre farklı bonuslar alması anlamına gelir. Kurulmuş ve kurulacak bir çok soy vardır, soylara karakter ekranından bakabilirsiniz:

DDBloodlines_BloodlineView.jpg

Güçlü ve Zeki gibi özelliklerin aksine soylar genetik değildir, güçlerini algıdan ve inançtan alırlar. Eğer Orta Çağ’da batıl inançlı bir savaşçı olsaydınız, Çekiç Çarls’ın (Charles Martel) akrabası olduğunu bildiğiniz iri yarı biriyle birlikte mi savaşmak isterdiniz, yoksa akrabası olmayanla mı?

Bu batıl inançlar, o zamanlar yaygın olan önyargılarla birleştiğinde, soyların ya anne tarafından geçmesine (enatic) ya da baba tarafından geçmesine (agnatic) yol açıyor. Hanedanlığınıza soyları dahil etmek istiyorsanız akıllı davranmanız gerekecek ve varislerinizde birden fazla soy olmasını istiyorsanız önceden planlar yapmanız gerekecek. Eğer bir soy babadan geçiyorsa kızlarına da geçecek ama kızlarının çocuklarına geçemeyecek, sadece babanın oğullarının çocuklarına geçebilecek.

DDBloodlines_Patrilineal.jpg

Bazı soylar veya soyların bazı etkileri, sadece belirli kriterlere uyan karakterler için aktif olacak. Örneğin, Hristiyan şövalyeler sadece Çekiç Çarls’ın (Charles Martel) akrabası olan Hristiyan karakterlere hizmet etmek isteyecek.

Ayrıca soyların, eserler (artifact) gibi doğrudan özellikeri(diplomasi vs.) arttırmadığını söylemek gerekiyor.

Birkaç farklı soyun bir “soyda” bir araya gelmesini kolaylaştırmak için anasoylu (matrilineal) evliliklerde normalde geçemeyen soyların da geçmesini sağladık, yani soyun geçmesi cinsiyetten daha çok evlilikte kimin dominant olduğuna göre olacak.

DDBloodlines_MatriTransfer.jpg
“Eğer iki karakter anasoylu (matrilineal) bir evlilikteyse çocukları, anneden “babadan gelen soyu”, babadan ise “anneden gelen soyu” alacaklar.
Eğer çocuğun babası bilinmiyor ve annede “babadan gelen bir soy” varsa, o soyu alacaklar.”

Belli bir soydan olan kişilerin listesini görmek için Soy Ekranı’nda kurucunun yanındaki tuşa tıklamanız gerekiyor.

DDBloodlines_List.jpg

Yine de en kolay yol Soy Defter Sayfası’na (Ledger) girip, hangi soyların ne kadar üyeye sahip olduğunu görüp, üye olan karakterlerin listesine ulaşmak için de soylara tıklamak olacaktır.

DDBloodlines_Ledger.jpg

Soylar bir çok farklı kaynaktan gelir ama bugün değineceklerim tarihi olanlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bazı ünlü karakterler kendi soylarıyla başlıyor ya da belli bir noktada soylarını kuruyor. Mesala William, İngiltere’nin işgalinde başarılı olursa kendi soyunu kuruyor. Hangi tarihi seçtiğinize bağlı olarak soylar ve özellikleri de değişecektir. Kendi soyunuza katmak isteyeceğiniz soylardan bir kaç örnek:

DDBloodlines_Examples.jpg

Soya sahip olmanın evliliklerden/doğumlardan başka yolları da olacak ama bu başka bir günlüğün konusu.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 64-bit'in Avantajları #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/AouEx0caa9
Imperator: Rome'da Göç ve Oyunun Başlangıcında Cermanya #imperator #rome https://t.co/kJtZm45FaD

Strategyturk Flickr