Crusader Kings II’de Holy Fury ile Eklenen Çeşitli Eventler

Crusader Kings II günlüklerinde bu hafta Holy Fury ve onunla beraber çıkacak yama ile eklenen çeşitli eventlerden bahsediliyor.

Herkese merhaba. Holy Fury’nin çıkışına yaklaştığımız için tek bir mekanikten değil ama eklenen birkaç şeyden konuşacağız.

Hamilelik

Hamilelikten başlayalım. Holy Fury ile beraber gelecek bedava yamada kadınların hamilelik sırasında yaşadığı komplikasyonlar hakkında bazı değişikler olacak. Doğum sırasında daha önceden herhangi bir uyarı olmadan ölmek yerine kadın hükümdarlar daha fazla etkileşim kurabilecekleri bir event zincirine sahip olacaklar. Böylece sorunlar daha doğal bir şekilde artacak ve durum ciddileştiğinde doğumu hafifletmek için bazı seçenekleriniz olacak.

20180824084710_1.jpg

20180824084806_1.jpg

Ayrıca hamilelikle ilgili bazı genel eventler de eklendi. Böylece oyuncular çocuklarının doğumu hakkında daha fazla kontrole sahip olabilecek ve eşiniz, akrabalarınız için de yeni rol yapma olanakları sağlanacak.

20180824085041_1.jpg

İnzivaya çekilmeler, festivaller, Kutsal Bakire’ye yeminler ve daha birçok şey eklendi ve istemiyorsanız bunların çoğu oyun kurallarından kısılabilir veya tamamen kapatılabilir.

Çocukların Vaftizi

20180824085255_1.jpg

Hristiyan krallar ve imparatorlar yeni varisleri doğduğunda vaftizleri için özel bir seremoni düzenleme kararı alabilecek. Bu seremoniyi krallıktaki güçlü bir Prens-Piskopos veya paraları varsa Papa’nın kendisi yerine getirebilecek.

Çocuğunuz için özel bir vaftiz yaptırmak ona daha fazla aylık Dindarlık verir, seremoni için seçilen papazla ve vassallarınız, akrabalarınız arasından seçtiğiniz vaftiz babasıyla ilişkileri artar.

Tabi belli bir gizli topluluğa üyeyseniz çocuğunuzu tamamen farklı bir şekilde vaftiz edebilirsiniz.

20180824085327_1.jpg

Büyük Kabile Sütunları ve Kabile Festivalleri

Diyelim ki pagan dininizi reform etmek istiyorsunuz ama zavallı Katoliklerin kiliselerini yağmalamanızı gerektirmeyen daha barışçıl bir yol arıyorsunuz. Holy Fury ile daha barışçıl iki yola sahip olacaksınız.

20180824085749_1.jpg

Büyük Kabile Sütunu, başkentinizde inşa edebileceğiniz özel bir binadır. İnşa etmek için Dük veya daha üst seviyedeki bir reform olmamış bağımsız kabile lideri olmanız gerekir. Büyük Sütun dininizin Moral Otoritesini arttırır ve dininize bağlı olarak başkentiniz için bazı bonuslar verir.

Büyük Sütunlar sadece bağımsız liderler ve bir krallıkta sadece bir kez inşa edilebileceği için etrafınızda bağımsız pagan ülkeleri tutmak (veya vassallıktan çıkarmak) isteyebilirsiniz. Böylece daha fazla sütun inşa edilir ve moral otoriteniz de artar.

Ama dikkat edin, bir Büyük Sütun’un bulunduğu yer kuşatılırsa veya yağmalanırsa düşmanlar sütunu yıkmaya karar verebilir. Bu gerçekleştiğinde sadece moral otorite kaybetmekle kalmayıp krallığınızda tüm paganların asker morali bir süreliğine düşer.

Ek olarak, kafir biri sütunun olduğu yeri alırsa sütunu yakma kararı alabilir.

20180824085919_1.jpg

Irminsul da bir özel Büyük Kabile Sütunu haline getirildi, Charlemagne başlangıcında oyunda bulunur ve Sakson Savaşları event zincirinde yok edilebilir.

Büyük Kabile Festivalleri ise dük veya daha üst seviyedeki kabile liderleri (pagan olup olmaması fark etmiyor) için açık olan özel bir ziyafete eventidir. Konuklar arasında çeşitli müsabakalar, çocuklar ve Savaşçı Evi üyeleri için bazı eventler bulunur. Festival bittiği zaman hükümdar reform olmamış pagan ise geçici olarak moral otoriteyi arttırır, reform olmuşsa da dindarlığı artar.

Doktrinler

Pagan reformasyonu mekaniklerinden daha önce bu günlükte bahsetmiş olsak da Holy Fury ile eklenen bazı doktrin eventlerini de daha detaylı bir şekilde göstermek istiyoruz.

Astroloji
20180824090136_1.jpg

Bu doktrin seçildiğinde karakterler uygun burçlara sahip olacaklar. Bu burçların her biri farklı yararlara/zararlara sahip ve burçların uyumuna göre de diğer kişilerle ilişkiniz yüksek veya düşük olabilir.

Astroloji ve Haruspicy (hayvan bağırsaklarına bakarak kehanette bulunmak) birleştiğinde dini lideriniz arada sırada yıldızlara bakarak geleceği okuyarak o dine bağlı her hükümdara topraklar için farklı etkileri olan pozitif veya negatif yanıtlar verecek.

Haruspicy
20180824090450_1.jpg

Savaştayken Haruspicy doktrinine sahip hükümdarlar muharebeden önce bir hayvanı adak olarak adayabilirler.

Daha büyük (ve pahalı) adaklar sunmak, dindar olmak ve Öğrenme becerisi yüksek olan bir papaza sahip olmak olumlu yanıt olasılığını arttırır. Adak adama bittiğinde hükümdarınız savaş bitene kadar aktif kalacak bir bonusa veya cezaya sahip olacak.

Kana Susamış Tanrılar
20180824090630_1.jpg

Bu doktrini seçen hükümdarlar dindarlık kazanmak için ele geçirdikleri kafirleri kurban edebilecekler. Tanrılara yeterli sayıda insan kurban ettiğinizde ek özellikler ve eylemler açabileceksiniz. Yağma yapan bir Norse nasıl viking olup Deniz Kralı statüsüne gelmeye çalışabiliyorsa, sadık bir kana susamış hükümdar Hemophiliac olup Haemoarch ünvanlını kazanmaya çalışabilir. Haemophiliac olmak Kan Turnuvası kararını açar, bu ziyafet eventinde hükümdar ve vassallar bir esirini veya komutanını ölümüne savaşmak için seçebilir, turnuva en son bir kişi kalana kadar devam eder. Haemophant olmak Toplu Kurban Etme kararını açar, bu karar hükümdarın nüfusunun bir kısmını kurban ederek (topraklarınızda kötü bonuslar alırsınız) ordularının moralini geçici bir süreliğine arttırmasını sağlar. Haemoarch olan yöneticiler de “Çiçek Savaşı” casus bellisine erişebilirler, bu casus belli dindarlık kazanmanıza ve kazandığınızda hedefteki krallığın topraklarına büyük zararlar vermenizi sağlar. Daha da ileriye gitmek isterseniz sizi bekleyen özel bir soy olabilir…

Korsanlık
20180824090839_1.jpg

Doktrin olmasa da Seafaring (gemicilik) ve Daring (cüretkar) doktrinleri bir araya geldiğinde elde edilen Korsanlık, karakterlerinizin yağma yaparken Norselar gibi Pirate/Ravager/Sea-King (Korsan/Yıkıcı/Deniz-Kral) özelliklerine sahip olmalarını sağlar. Vikingler ve korsanlar da denizdeki olayları daha eğlenceli yapmak için yağma odaklı bazı eventler aldılar, ayrıca kendini adamış bir yağmacıysanız özel bir soy da açabilirsiniz.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr