Crusader Kings II’de İmparatorun Lütufları

Crusader Kings II geliştirici günlüğünde bu hafta Çin İmparatorunun lütufları tanıtılmış.

Herkese merhabalar.

Bugün sizlere imparatorun lütfuna nasıl layık olabileceğinizden ve bu lütfu nasıl avantajınıza kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Çin ile etkileşim kurabilmek için ilk olarak Çin’in diplomatik menzilinin içinde olmanız gerek. Çin’in diplomatik menzili İpek Yolu boyunca uzanıyor, Batı Valiliği ve haraçgüzar devletlerle de artıyor. Bu menzilin içerisinde olduğunuz vakit Çin ile etkileşim kurabileceksiniz, bu etkileşimler imparatora haraç ödemek ve imparatordan isteklerde bulunmak.

İmparatora haraç ödemeniz imparatorla olan ilişkilerinizi geliştirecek ve bunun karşılığında imparatordan yardım isteyebileceksiniz. Her ne kadar akla ilk gelen yöntem Çin’in haraçgüzar devleti haline gelmek olsa da, Çin’in suyuna gitmenizi sağlayacak başka yollar da mevcut. Tabi ki haraçgüzar devlet olmak halen en etkili yöntem, haraç ödemeye devam ettiğiniz süre boyunca imparator ile olan ilişkileriniz güçlenecek ancak bunun karşılığında zenginliğinizin ve asker kazanımınızın büyük bir kısmını kaybedeceksiniz. Çin haraçgüzarlarından uzun vadeli haraç toplama yanlısı olduğu için haraçgüzar devletlerin dış bir güç tarafından yıkılmasına pek güzel gözle bakmıyor. Bu sebeple haraçgüzar devletler saldırıya uğradığında bir decision aracılığıyla Çin ordusunu yardıma çağırabiliyor. Tarim Basin’de küçük bir ülkeyle oynarken etrafınızdaki göçebe devletlerden veya Tibetlilerden korunmak için Çin’in haraçgüzar devleti haline gelmek oldukça mantıklı bir hareket olabilir.

jWo07g.png

Ancak herkes haraçgüzar devlet olma şansına sahip değil veya herkes bağımsızlığını bu şekilde teslim etmek istemeyebilir. Bu durumlarda imparatorla ilişkinizi geliştirmenin farklı yollarını kullanmanız gerekiyor. İmparatora kimi zaman harem için kadın, yönetimi için ise hadım yöneticiler gerekebiliyor. Bu ihtiyacı karşılayabilecek karakterlere sahip olmanız durumunda bir tür haraç gibi bu karakterleri Çin’e gönderebileceksiniz. Bu karakterlerin genellikle sizin akrabanız olmanız gerekecek, bu da gönderip göndermeme meselesini daha stratejik bir duruma dönüştürebilecek. Örneğin kızınızı bölgenizde bir ittifak edinmek için mi kullanacaksınız yoksa Çin’e mi göndereceksiniz? Unutulmaması gereken bir şey, herhangi bir ünvanın varisi olabilen karakterleri gönderemeyecek olmanız. Tüm bu etkileşim yeni bir tür ‘üçüncü karakter seçim’ ekranı üzerinden gerçekleşecek, aşağıda bu ekranı görebilirsiniz.

4M5dmG.png

İstilalar sonrası Çin’de hanedanın değişmesi durumunda önceki imparatorun hanesiyle olan tüm geçmiş ilişkileriniz silinecek. Hanedan değişimi öncesinde bunun gerçekleşebileceğine dair bir uyarı alacaksınız, bu uyarı sayesinde hanedan değişmeden istediklerinizi yaptırabileceksiniz.

İmparatorlar, CK2’deki diğer karakterler gibi, kendi kişilik özelliklerine sahip. Bunu oyunda imparatorun sevdiği ve sevmediği şeyler olarak yansıtıyoruz, eğer İmparator Budistlerden hoşlanıyorsa bu hem Budist olmanızın, hem de İmparatora Budist karakterleri göndermenin normalden daha etkili olduğu anlamına gelecek. Ancak bunun zıttı da geçerli.

Eğer yeteri kadar haraç gönderdiyseniz, imparatordan çeşitli taleplerde bulunabileceksiniz. Bu talepler genellikle çok güçlü şeyler üzerine olacak, hepsinden bu günlükte bahsetmeyeceğim ancak aşağıda bazı örnekler görebilirsiniz.

Barış Antlaşması

En basit taleplerden birisi, Çin ile barış antlaşmasına sahip olmak. Bunu yaptığınızda Çin sizi bir daha herhangi bir savaşı için hedef olarak seçmeyecek. Bunu elde etmeniz oldukça kolay, bir barış antlaşması elde ettikten sonra farklı karakterlerde bu antlaşma geçerliliğini koruyor. Çin’in öfkesini üstünüzden uzaklaştırmanın yanı sıra aynı zamanda prestij de elde ediyorsunuz. Ancak Çin eğer genişlemeci bir tavır takınırsa barış antlaşması vermeyi kabul etmeyebilir.

Stratejist

Çin’den Çin stratejisinde eğitilmiş karakter talep edebiliyorsunuz, bunu yaptığınızda elde ettiğiniz karakter hem çok iyi bir komutan oluyor hem de mevcut komutanlarınızı Çin savaş sanatında eğitebiliyor. Tüm bunlar özel komutan özellikleriyle oyuna yansıtılıyor.

Mühendis

Çin’den Çinli bir mühendis talep edebiliyorsunuz, bu karakter sarayınızda olduğu müddetçe direkt olarak yönettiğiniz topraklara güçlü bölgesel modifierlar sağlıyor. Bu modifierlar genellikle askeri ve ekonomik teknolojide ilerlemenize vesile oluyor.

Evlilik

İmparatorun çok sayıda kızı var, eğer imparatorun çok sevdiği bir karakterseniz bu kızlarından biriyle sizi veya çocuğunuzu evlendirmeyi kabul edebilir. Bu tarz evlilikler sadece prestij meselesi değil, çünkü Çin prensesi yanınıza tek başına gelmiyor, yanında Onur Birlikleri adında özel bir ordu da getiriyor. Çin’in haraçgüzar devleti olduğunuzda çağırabildiğiniz birliklerden farklı olarak bu birlikleri kendi açtığınız savaşlarda da kullanabiliyorsunuz. Evlilik antlaşmasını yaptığınızda otomatik olarak barış antlaşmasına da sahip oluyorsunuz.

YNA1kj.png

İstila

Bu imparatordan talep edebileceğiniz en pahalı şey, eğer bir ülkenin fazla genişlediğini düşünüyorsanız Çin’den bu devlete saldırıp bu devleti parçalamasını talep edebilirsiniz. Ancak tabi ki bu özellikle gidip Çin’in örneğin çok uzakta kalan Bizans’a karşı savaş kazanması pek olası değil. Eğer bağımsız bir ülkeyseniz Çin’in yanında savaşa katılıp ona yardım edebilirsiniz. Çin ile barış antlaşmasına sahip olan ülkeleri Çin’e hedef göstermeniz mümkün değil.

Bunların yanı sıra Çin’den talep edebileceğiniz başka şeyler de var, örneğin bürokratlar, kuşatma mühendisleri, kalıntılar, ticaret antlaşmaları ve çok daha fazlası. Ancak hepsinden bu günlükte bahsetmem mümkün değil.

Son olarak bu özelliklerin büyük bir kısmı oyun ayarları tarafından değiştirilebilir olacak, örneğin Çin ile etkileşime girmek için diplomatik menzil şartını kaldırıp İrlanda’daki bir kont ile Çin ile etkileşime girebileceksiniz, Çin’in istilaya kalkmasını kapatabileceksiniz vs.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Ekran Görüntüsü Yarışması #strategyturk https://t.co/NM39vppFkL https://t.co/eTHuwpW96O
Anno 1800'de Yatırımcılar #anno1800 https://t.co/BK9UENDKIS https://t.co/4pn9Q45VYC

Strategyturk Flickr