Crusader Kings II’de Özel Haçlı Seferleri

Crusader Kings II günlüklerinde bu hafta yeni eklenen ve düzenlenen 3 özel haçlı seferinden bahsediliyor.

Merhaba, Temmuz ayı bitmek üzere ve yaz tatili boyunca yayınlayacağımız 5 günlüğün 4.sündeyiz. Bu hafta Holy Fury için hazırladığımız beş Özel Haçlı Seferinden üçüne bakacağız. Önce değiştirilen Çobanların Haçlı Seferine, sonra bazılarınızın PDXCon yayınında görmüş olabileceğiniz Çocukların Haçlı Seferine ve son olarak da 4. Haçlı Seferleri olaylarına bakacağız.

Her zamanki gibi Holy Fury çıkmadan bunların değişebileceğini unutmayın. Çobanların Haçlı Seferi için Sons of Abraham eklentisine sahip olmalısınız diğer ikisi için ise Holy Fury eklentisine.

Clipboard01.jpg

Çobanların Haçlı Seferi uzun zamandır bozuktu. Bu yüzden eski eventlerin hepsini sildik ve baştan yazdık. Artık Çobanların Haçlı Seferinin, başarısız bir Haçlı Seferinden sonra başlama olasılığı var. Katolik Avrupa’da bir yerde başlayıp çoğu zaman ya İberya’daki ya da Kudüs’teki bir krallığı hedef alacak.

Çobanların Haçlı ordusu hedeflerine doğru gittikçe yoldan askerler toplayacak, bazen yerel lordlar ile çatışmalara girebilecek, Yahudileri ülkeden atmak isteyecek veya lordlardan yardım isteyecek.

Kim bilir belki kazanabilirler bile.

Clipboard02.jpg

Çocukların Haçlısı ise Papa’nın kutsal toprakları geri alma çağrısı sonrasında herhangi bir zaman ortaya çıkabilir.

Eğer Kudüs kafirlerin elindeyse Avrupa’da toprağa sahip olmayan bir çocuk kendi Haçlısını başlatmaya karar verebilir. Katolikleri toplamaya başlar ve kutsal topraklara doğru gider.

image1.jpg

Çocukların Haçlı Seferi yoldaki yerel lordlardan asker ve kaynak isteyecek, dindar komutanları ve mutsuz çocukları toplayacak.

Çocukların Haçlısına ev sahipliği yapan bir lordsanız onları destekleyebilecek veya zarar verebileceksiniz. Kudüs’e ulaştıklarında sahip olacakları asker sayısını ve morali arttırabilirsiniz, Kudüs’e gitmemelerini sağlayabilirsiniz veya Haçlıya sponsor bile olabilirsiniz.

image2.jpg

Sponsor olmak bu özel Haçlıyı daha yakından takip etmenizi, zaman zaman destek göndermenizi ve kutsal topraklara ulaşmayı başarırlarsa savaşta yanlarında müttefik olarak yer almanızı sağlar.

image3.jpg

Çocuklar hedeflerine ulaştıklarında yolculuklarının nasıl geçtiğine göre değişecek güçte ve büyüklükte bir ordu yaratılacak, bu ordu Kudüs’ün sahibine savaş açacak. Başarılı olacakları nadir durumlarda Haçlının lideri başa gelecek, bölgedeki tüm yöneticilerin dinini değiştirip vasal haline getirecek.

Clipboard02_1.jpg

Bazılarınızın gördüğü üzere Holy Fury Steam sayfasındaki ekran görüntülerinden biri Ortodoks Trakya’yı hedef alan bir Haçlı Seferini içeriyordu. Başka bir deyişle, 4. Haçlı Seferi eventleri. Eğer Bizans hayattaysa ve iyi durumdaysa, İstanbul’u kontrol ediyorsa, 4. Haçlı Seferi eventleri her Haçlı sırasında ortaya çıkabilir.

Hikaye anlatan birkaç event gelecek, Bizans tahtına talip birisi kendini destekleyen, tüccar olan Katolik bir yönetici bulmak için Bizans’ı terk edecek. Yeteri kadar altınla ve yağma potansiyeli ile Katolikler rotalarını İstanbul’a çevirebilecek.

Clipboard01_1.jpg

Katolikler Bizans’a karşı olan Haçlıyı kazanırlarsa ünvanlar her zamanki gibi değil, özel bir şekilde paylaşılacak.

Öncelikle Bizans İmparatorluğu ortadan kalkacak, eski imparator Trakya dışındaki bir yere gidecek ve geçici olan bir titular (sadece ünvanı olan) imparatorluk ünvanı alacak. Haçlının kazananı Latin İmparatorluğu’nu alacak, Trakya topraklarına sahip olacak ve özel bir soy (bloodline) kuracak.

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Bizans’ın doğrudan vasalları serbest kalacak. Trabzon’un sahibi Trabzon Krallığı’na sahip olabilir ve Epirüs Despotluğunu yansıtmak için başka bir krallık da kurulabilir.

Bizans düştükten sonra Bizans kültürüne sahip Hristiyanlar için yeni bir seçenek açılacak, eski Bizans İmparatorluğunu yeniden kurma. Eğer İstanbul ve etrafındaki topraklara sahipseniz ve prestijiniz fazlaysa Bizans’ı tekrar kurup, eski haline döndürmeye çalışabilirsiniz. Latinleri Yunan topraklarından atabilirseniz tabi.

Clipboard05.jpg

Bu Haçlıların hepsi için de kurallar koyuldu, yani istediğini kapatıp açabilirsiniz.

Clipboard01_2.jpg

Bu haftalık bu kadar! Gelecek hafta kuzeydeki Haçlıdan ve İberya’daki Reconquista’dan bahsedeceğiz. Görüşmek üzere!

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr