Crusader Kings II’de Pagan Reformasyonu

CK2 günlüklerinde bu hafta Pagan reformasyonu seçeneklerinden bahsediliyor.

Merhaba!

Bu günlük biraz sürpriz oldu çünkü bu cuma İsveç’te Midsummer’ı kutluyoruz ve bu yüzden sorularınıza cevap veremeyecektik. Yarın salamura ringa balığı yiyip yağmurdan ıslanmakla meşgul olacağız ama bugün sizlerleyiz!

Holy Fury eklentisinin ana odaklarının Katoliklik ve Paganlık olduğunu anlamışsınızdır artık. Katoliklerle oynamak oyunun özüdür ve uyacağınız (suiistimal de edeceğiniz) belli kuralları vardır. Paganlar ise tam tersidir, daha ilkeldir ve faydalarını daha erken ulaşırsınız. Aynı zamanda sert Hristiyan inançlarına göre daha dinamiktir. Daha derine inmeden Pagan din grubunun Holy Fury ile oynanabilir olduğunu söylemek istiyorum.

Holy Fury ile Pagan inançlarını reform etmek tek bir tuşa tıklamakla olmuyor. Onu yerine yeni dininizi Reformasyon arayüzü ile istediğiniz şekilde biçimlendiriyorsunuz.

ReformationDD_ReformView.jpg

Reform gerçekleştirmemiş bir Paganla oynarken bu arayüze istediğiniz zaman erişip inceleyebileceksiniz, bu sayede hangi özellikleri seçeceğinizi daha önceden planlayabiliyorsunuz. Doğudaki Paganlara da aynı fırsatları sağlamak için artık Bön dinini de reform edebilirsiniz.

ReformationDD_FeaturePicker.jpg

Burada seçebileceğiniz üç farklı alan vardır: dinin Doğası, Doktrini (Öğretisi) ve Liderliği. Varsayılan seçenekler reform ettiğiniz inanca göre değişecektir ama çok farklı özellikler seçmenizi engelleyen bir şey yok, isterseniz Germen diniyle Barışçı Doğa’ya sahip olabilirsiniz.

Çoğu özellik tüm Pagan dinlerine açık olsa da seçebilecekleri bir özel doktrin olacak, böylece pagan dinleri arasındaki farkı daha iyi gösterebiliyoruz. Örneğin Germen özel doktrini Denizcilik ve Planlanan İşgaller içeriyor, bunlara sahip olmak için diğer dinler iki doktrin seçmek zorunda.

Reformasyonun olasılıkları sınırsız, belirli ihtiyaçlarına göre dini şekillendirebilirsiniz. Örneğin etrafınız diğer dinlerle çevriliyse Kosmopolitan Doğası’nı öneririz çünkü bu doğayla farklı dinden olan komşularınızla evlenip saldırmazlık antlaşmaları kurabilirsiniz. Semavi dinlerinden ve sürekli gerçekleşen Haçlı seferlerinden sıkıldıysanız Savaş Doğası ve Kana Susamış Tanrılar Doktrinini seçerek onlar hakkında ne düşündüğünüzü daha iyi gösterebilirsiniz.

Göstereceğimiz çok fazla özellik olduğu için bunları gelecekteki bir günlüğe bırakıyoruz. Ayrıca, seçebileceğiniz doktrinlerin kendilerine özel eventleri ve kararları olduğu için bir Pagan dinini reform ettikten sonra farklı ne olabilir diye görmek için başka biriyle tekrar oynayabilirsiniz.

Son olarak ekibimizden birkaç kişinin favori seçeneklerinden bahsedeceğiz:

ReformationDD_ReformViewRageair.jpg

Kendi seçimimle başlarsam, kaosu seviyorum ve bunu başarmanın en güzel yollarından biri yakın akraba evlilikleriyle birlikte haremler kurabilmek. Multiplayer oynarken çoğumuzun takip ettiği dini buna benzer şekilde reform etmeyi başardım ve çocukları birbirleriyle evlenmeye başladığında şaşkına döndüler diyebilirim.

ReformationDD_ReformViewSnowcrystal.jpg

@Snow Crystal: Uzun oynamayı seviyorum, bu yüzden hem varisi seçebileceğim hem de varisin popüler olmasını sağlayan seçenekleri seviyorum. Bana ne yapmamı söyleyen Dini Liderleri sevmiyorum bu nedenle bunları kendi atama yeteneğini tercih ediyorum. Dinimi sınırlarımın dışına yaymayı pek umursamıyorum, hatta hepsi kafir olsun da oyun daha da zorlaşsın diye düşünüyorum.

ReformationDD_ReformViewSilfae.jpg

@Silfae: Reformdan sonra çoğu zaman ailem kafir bir dünyayla tek başına kalıyor. Böyle zamanlarda dini yaymanın en kolay yolu savaşla olduğu için Savaşçı Doğa’yı seçiyorum. Astroloji Doktrini karakterlerim için Burçları açıyor ve farklı özellikler veriyor, Haruspicy (hayvan bağırsaklarına bakarak kehanette bulunmak) ile de ordularımın moralini etkileyebiliyorum (hem iyi hem kötü). Ayrıca, Astroloji ve Haruspicy birbiriyle sinerji içinde olduğu için ek özellikler de alıyorum, batıl inançlara çok fazla inanan bir topluma sahip oluyorum.

ReformationDD-CJ.JPG

@Tuscany: En favori kombinasyonlarımdan biri Kana Susamış Tanrılar ile Kehanetçiliği seçmek. İnsanları kurban edip karşılığında ödüllendirilmek oldukça eğlenceli ve Haruspicy ile birleşince tutsaklarınızı da kesip savaşlarda şanslı olup olmayacağınızı görebiliyorsunuz. Tabiki de tanrı ve insan arasında bir bağlantı olarak hükmetmeye izin verdiği için Temporal seçiyorum ve şiddete başvurmama en iyi strateji olduğu için Barışçı Doğa’yı seçiyorum.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Performans ve Yapay Zeka #ck3 https://t.co/MY1ggNJ3a2
Europa Universalis IV'te Khmer İçerikleri #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/bnMXP1Uv8z

Strategyturk Arşiv