Crusader Kings II’de Papalık Etkileşimlerinde Değişiklikler

CK2 günlüklerinde bu hafta değişen bazı arayüzlerden ve papalık etkileşimlerinden bahsediliyor.

Herkese merhaba. Bugün arayüzlere, yapay zeka davranışlarına gelen bazı güncellemeler ve papalık eylemleri gibi etkileşimlere sahip tüm dinlerdeki yeni etkileşimler hakkında konuşacağız.

20181019092639_1.jpg

Holy Fury ile birlikte gelen yama ile papalıkla yapabileceğiniz tüm eylemler, seçenekler din ekranında dini liderin portresinin altında daha kolay ulaşılabilir şekilde yer alacak.

Bu eylemlerim bazılarındaki yapay zeka davranışı da değiştirildi, gömülü olarak kodlanmış şeyler düzenlenebilen kodlar haline getirildi. Papa böylece kimi aforoz edeceğini seçerken daha mantıklı, hırslı bir lidere Invasion casus bellisini verirken daha az kısıtlayıcı olacak. Daha da önemlisi oyuncular dini liderlerinin belli bir isteği neden reddettiğini görebilecek.

Yapay zekanın mantığı da oldukça genişletildi ve bazı eylemlere göre düzenlendi.

CatholicClergy1.jpg

Papa vassalınızsa tüm istekleriniz otomatik olarak kabul edilmeyecek ve Papa bağımsızsa bir şey yaptırmak neredeyse imkansız olmayacak.  Papa isteğinizi kabul edip etmeyeceğini belirlerken aranızdaki ilişkiyi, dindarlığınızı (piety), özelliklerinizi, özel durumları (kısır karınızdan boşanmak) ve kontrol ettiğiniz kardinalleri değerlendirecek. İstekler için olan piety masrafı da değiştirildi ve hükümdarın seviyesine bağlandı, papalık eylemleri düşük seviyeli hükümdarlar için daha rahat erişebilirken krallar ve imparatorlar için daha pahalı oldu.

CatholicClergy2.jpg

“Claim Talep Et” etkileşimini de oyunculara daha erişilebilir olması için yeni bir özel arayüz eklendi. İstediğiniz ünvanı aramak yerine Papa’nın verebileceği ünvanları görebileceğiniz bir buton da eklendi. Bunlardan birine tıkladığınızda hedefteki hükümdarın sahip olduğu tüm ünvanları gösteren bir ekran çıkar, buradan da istediğinizi seçebilirsiniz.

20180824084127_1.jpg

Aforoz edildiğinizde alabileceğiniz “Issue Decleration of Repentance” (Tövbe Ettğini İlan Et) kararı da sadece altın istemeyecek şekilde değiştirildi.

Taç giymelerdeki gibi Papa oyuncunun aforozunu kaldırmak için birkaç istekten birini iletecek. İstekler prestij kaybetmenize neden olan “pişmanlık göstergeleri”, yasalarınızı değiştirme veya oğullarınızdan birini kiliseye vermek gibi şeyler olabilir.

Bonus olarak da değişen kardinal kıyafetleri, 1245 öncesi ve sonrası:
Cardinals%20preview.jpg

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da 1.1 Pompey Yama Notları #imperator #rome https://t.co/xYnFHFwtz6
Hearts of Iron IV'te 1.7.1 Yaması #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/dFegHcaD69

Strategyturk Flickr