Crusader Kings III’te Hanedan Mirasları

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki Hanedan Mirasları tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Hanedanlardan bahsettiğimiz günlüğün üstünden bir hayli süre geçti, bunu fırsat bilerek sizlere bu günlükte Hanedan Miraslarını tanıtmak istedik. Bu günlükte okuduklarınız ilk oyununuzda hangi mirasları seçmeyi tercih edeceğiniz hususunda aklınızda bazı fikirlerin oluşmasını sağlayabilir.

Hanedan geliştirici günlüğünde bahsettiğimiz üzere puanlarınızı Hanedan Reisi etkileşimlerinde mi yoksa Miraslarda mı kullanacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Miras aktifleştirmek bir anda olup bitecek bir iş değil, fakat yeterince puan biriktirdikten sonra oyunu nasıl oynadığınız noktasında büyük farklar yaratabilir. Miraslar kalıcı olduğu için onlardan edineceğiniz bonuslar Yaşam Tarzlarından edineceğiniz bonuslar kadar kuvvetli değil fakat bir kere açtıktan sonra oyunun sonuna tüm hanedanınız bu bonuslardan faydalanıyor.

Oyun stilinize göre her oyunda çeşitli Miraslar açacaksınız. Eğer tüm çocuklarınızın evliliğini dikkatlice planlarsanız tek oyunda birden fazla kategoriyi tamamlamanız bile mümkün. Buna rağmen genellikle ilk seçtiğiniz kategori Hanedanınızı tanımlayan kategori olacaktır.

Mirasların maliyeti statik, bir kategoride her ilerlemeniz bir sonraki adımı daha pahalı hale getiriyor. İlk adım 1000 İhtişama malolurken, son adımda 5000 İhtişam biriktirmeniz gerekecek. Bonusların ilerledikçe güçlenmesi sebebiyle birçok oyuncu tek bir kategori seçip orada ilerlemek isteyecektir fakat dilerseniz daha ucuz olduğu için birden fazla kategorinin ilk adımını da açabilirsiniz.

Warfare.png

Savaş

Savaş mirasları Hanedan mensuplarınızın iyi birer şövalye ve etkili birer komutan olmalarını sağlar. Tüm sorunları savaşla çözmek isteyenler kadar kendi topraklarını istilacılara karşı savunmak isteyenlerce de tercih edilebilir. Şahsen Savaş miraslarını Kabile devletlerle oynarken veya Hindistan ile Ortadoğunun arasındaki bölge gibi saldırı alma ihtimalinizin yüksek olduğu coğrafyalarda tercih ediyorum.

İlk mirasımızın ismi Savaşçılar Hanesi , tüm hanedan üyelerinizin +2 Dövüş becerisine sahip olmasını sağlıyor, toprak sahibi üyeleriniz için Şövalyelerin verimliliğini %15 arttırıyor. Özellikle oyunun erken dönemi için çok güçlü, aynı zamanda erken dönemde askeri kapasitenizi güçlendiren yegane miras.

Nesilsel Kavgacılık mirası savaş açma maliyetini %20 azaltıyor, fetihleri ve başkasının hak iddiasıyla açılan savaşları ucuzlatıyor (kendi hak iddianızla savaş açmak her zaman ucuz, başkasının hak iddiasıyla açmak pahalı). Oyunun erken döneminde topraklarını genişletmek isteyen oyuncular için ideal.

Yaver Geleneği tüm hanedan mensuplarınızın %10 daha fazla Askeriye yaşam tarzı tecrübesi kazanmasını sağlıyor. Diğer kategorilerde de odaklandıkları yaşam tarzları için benzer bonuslar göreceksiniz. Bunlar eğitim bonusunuzun üstüne ekleniyorlar.

İrsî Taktikler tüm hanedan mensuplarınıza ordu komuta ederken +5 Avantaj sağlıyor. Bir muharebeyi kazanıp kaybetmenize sebep olan en önemli unsur Avantaj ve +5 Avantaja sahip olmak normal şartlarda kaybedeceğiniz nice muharebeleri kazanmanızı sağlayabilir. Ama unutmayın, miraslar tüm hanedan mensuplarınıza bonus sağlıyor, bu da düşmanınızın sizin hanedanınızdan birini yanına çekip size karşı savaştırması durumunda onun da +5 bonusu olacağı anlamına geliyor.

Son olarak Özel Ordu mirası fazladan Profesyonel Asker çıkartabilmenizi sağlıyor. Bunu hafife almayın çünkü unvan kademesinde yukarılara tırmanmanın dışında çıkartabileceğiniz Profesyonel Asker miktarını arttıran başka bir mekanik yok. Buna ek olarak “Saray Muhafızı” birliklerine erişebiliyorsunuz, bunlar Ağır Piyade türünde ücretsiz Profesyonel Askerler, sadece tek bir slot harcıyorlar ve sayıları arttırılamıyor. Böylelikle hanedanınıza mensup basit bir Kont bile hatırısayılır bir askeri güce sahip oluyor. Elbette İmparatorsanız sahip olduğunuz ekstra Profesyonel Asker slotunu Zırhlı Atlılar için kullanabilirsiniz.

Law.png

Yasa

Yasa mirasları ülkenizi istikrara taşımanıza ve bütünleştirmeye odaklanıyor, Hanedan üyelerinizi ideal birer vasal haline getirip, isyanla karşılaşma olasılığınızı azaltıyor. Bu mirasları özellikle Kutsal Roma veya Selçuklu gibi ülkelerde farklı kültürlerin bir arada bulunduğu ülkeleri yönetirken tercih ediyorum.

İlk mirasımız Açık ve Dürüst , mülk topraklarınızda halk görüşünü 5 arttırıyor. Bu oldukça etkili bir bonus, öyle ki aynı kültür grubunda farklı bir kültüre mensup olmasının eksisini nötrleyecek düzeyde. Topraklarınız farklı kültür ve dine mensup kişilerden oluşuyorsa ideal bir miras.

Güvenilir Hakimler mirası mülk topraklarınızda Kontrol artışını ayda 0.2 hızlandırıyor. Fetih veya unvan devri sonrasında kontrol arttırmak meşakkatli bir iş ve elinizdeki Mareşali sadece bir Kontluğa atayabildiğiniz düşünüldüğünde bu bonus da oldukça etkili.

Güç ve Refah İdare yaşam tarzı tecrübe kazanımını %10 arttırıyor. Devredilmiş Otorite mirası Güçlü Vasallarınızın size karşı görüşünü 5 arttırıyor, bu özellikle İmparator iseniz ve tüm Güçlü Vasallara Konseyde yer verme gibi bir şansınız yoksa hayat kurtarabilir.

Son olarak Ev Arazileri mirası mülk limitinizi 1 yükseltiyor, bu da özellikle yüksek idare becerisine sahip bir karakter yönetmiyorsanız fark yaratan bir miras.

Guile.png

Hile

Hile mirasları korkulan bir tiran olmak isteyen hükümdarlar veya yükselmek için gizli kapaklı işler çevirmesi gereken vasallar için ideal. Şahsen ülkemi barış yoluyla birlikte tutmamın mümkün olmadığını gördüğümde bu miras kategorisini seçiyorum. Korku bonusu İspanya gibi çok vakte sahip olmadığınız bölgelerde çok etkili. Eğer çok sayıda Hanedan mensubu vasala sahip olacaksam bu kategoriyi seçmekten kaçınırım, bazı bonuslar tehlike yaratabilecek cinsten.

İlk mirasımız Kötü Şöhret , Korku kazanımınızı %20 arttırıyor. Çevresi Geniş mirası Düşmancıl Plan Başarı İhtimalini %10 arttırıyor, bu sadece cinayet için değil aynı zamanda koz üretmek, adam kaçırmak gibi tüm düşmancıl planlarda kullanılabilir. Ama unutmayın, tüm hanedanınız bu bonusu elde edecek.

Doğuştan Komplocu mirası entrika yaşam tarzından tecrübe kazanımınızı %10 arttırıyor. Affedilir mirası Tiranlığınızın %20 daha hızlı düşmesini sağlıyor. Son olarak Aile Bağları mirası her Hanedan üyesine onları hedef alan bir cinayet planından kurtulma şansı tanıyor. Kalplere korku salarak hükmeden bir hükümdarsanız suikast önünüzdeki en büyük tehlikelerden biri. Tekrar bir an önce icabına bakmak istediğiniz kardeşinizin de bu bonusa sahip olacağını hatırlatmakta fayda var.

Blood.png

Kan

Kan miraslarından daha önceki bir günlükte bahsetmiştik, hala favorim olan bu kategori kalıtsal karakter özelliklerine odaklanıyor ve hatta Hanedanınızın çeşitli özelliklerle meşhur olmasını sağlayabiliyor. Bu miras “aile oyunu” oynayan, her zaman en iyi hükümdarlara sahip olmak isteyenler için ideal.

Soylu Kan mirası 2 bonus sağlıyor; ilk olarak kalıtım yoluyla iyi özellik elde etme ihtimalini %30 arttırıyor, ardından rastgele iyi genetik özellik elde etme ihtimalini %30 yükseltiyor. Uyumlu Kan mirası genetik özellikleri güçlendirme ihtimalinizi %30 yükseltiyor. Bu durum herhangi bir genetik özelliğin 1. seviyesine sahip olduğunuzda onu destekleyerek 2. seviyeye çıkartma ihtimalinizi belirtiyor. Elbette burada en büyük belirleyici faktör ebeveynlerin özellikleri.

Dirençli Soy mirası tıpkı Soylu Kan gibi, ancak iyi özelliklerin ihtimalini arttırmaktansa, kötü özelliklerin ihtimalini %30 azaltıyor. Soy Mühendisliği mirası Hanedan mensuplarınız arasında daha sık belirmesi üzere bir karakter özelliği seçmenizi sağlıyor, bu özellikler Güzel (1. kademe), Vücut Yapısı (1. kademe), Zeki (1. kademe), Doğurganlık (%50), Dev, Cüce, Pullu ve Albino. Bu özellikle roleplay yönünden çok güzel bir miras, isterseniz devlerden oluşan bir hanedan yapabiliyorsunuz. Tarihte bazı aileler kimileri iyi kimileri kötü olmak üzere çeşitli özelliklerle tanınırlardı, bu miras kabaca onu yansıtmayı hedefliyor. Her doğan çocuğun bu özelliği elde etme ihtimali yaklaşık %2, dolayısıyla bu özelliklerden birinin soyunuzda gerçekten yaygınlaşması için yine bir hayli çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Seksenlikler mirası karakterinizin yaşam beklentisini 5 yıl uzatıyor. Bu bonus aynı zamanda kadınların doğurgan olduğu yaş aralığını da 5 yıl uzatıp, karakter portrelerinin daha yavaş yaşlanmasını sağlıyor.

Erudition.png

Bilgi

Bilgi mirasları ilk bakışta pek etkileyici görünmeseler de dindarlık ve ruhban sınıfı odaklı önemli bonuslar sağlıyor, bu kategorideki final mirası yetenekli bir konseye sahipseniz tüm kategoriler arasında en güçlü miras niteliğinde. Ben Bilgi mirasını Kutsal Roma veya Hindistan gibi Feodal dünyanın ortasında oynadığım zaman tercih ediyorum, bu bölgelerde misafirleriniz Ortadoğu ve Afrika gibi klan/kabile bölgelere nazaran çok daha önemli.

Etkin Saray mirası saray mensuplarınızın ve misafirlerinizin size karşı görüşünü 10 arttırıyor, sarayınızın daha kaliteli misafirler almasını sağlıyor. Görüş bonusu sarayınızdakilerin size karşı bir plana katılma olasılığını azaltması yönünden oldukça faydalı ancak bu mirasın asıl gücü daha kaliteli misafirler. Ziyaret edecek yer seçerken menzil içerisinde bulunmanız durumunda hak sahipleri ve iyi şövalyelerin sizi ziyaret etme ihtimali artacak. Yabancı hak iddialarıyla topraklarınızı genişletmek istiyorsanız bu miras tam size göre.

İstişare Yönetimi mirası dindarlık kazanımınızı %10 arttırıyor, oyun içerisinde koşulsuz şartsız dindarlık artışı sağlayan nadir kaynaklardan biri olan bu bonus kendi mezhebinizi yaratmaya niyetliyseniz veya sadece Papa’nın Hanedanınıza olumlu yaklaşmasını istiyorsanız ideal.

Kıymetli Bilgi mirası öğrenim yaşam tarzında tecrübe kazanımınızı %10 arttırıyor. Gerçek İnananlar mirası ise Hanedanınıza +5 ruhban görüşü sağlıyor, bu hem ülke rahiplerinin hem de Mezhep Liderlerinin size daha olumlu yaklaşmasını sağlıyor. Eğer ruhban sınıfı içermeyen bir mezhebe mensupsanız, onun yerine aynı mezhepteki karakterlerle +3 görüş bonusu elde ediyorsunuz.

Bürokratlar mirası Konsey üyelerinin becerilerinin Konsey Görevlerine olan etkisini ve temel ilerleyişi arttırıyor. Her Konsey Görevi %10 daha hızlı olmakla beraber, bu miras konseyiniz ne kadar yetenekli kişilerden oluşuyorsa o kadar etkili oluyor. Elbette Etkin Saray gibi bir mirasa sahipken konseyde koltuk verecek yetenekli karakterler bulmakta zorlanmayacaksınız.

Glory.png

İhtişam

İhtişam mirasları isminden de anlayacağınız üzere Hanedanınızın ihtişamını yaymaya yönelik. Doğal olarak bu miras kategorisi prestije ihtiyaç duyan Kabile hükümdarları için ideal. Elbette bu durum kabile hükümdarı değilseniz bu kategoriden bir kazanımızın olmayacağı anlamına gelmiyor, bu miras sayesinde daha kolay evlilik düzenleyebilir, zor zamanınızda ihtiyaç duyduğunuz yardımı edinebilirsiniz.

Cazip Eş mirası evlilik kabulünü 30 arttırıyor. Evlilik esnasında karakterlerin değerlendirdiği sayısız ayrıntı var fakat burada 30 bonus demek, kademe olarak bir tık üstünüzden karakterle evlenebilirsiniz demek (bir Kont olarak Dük’ün kızıyla evlenebilirsiniz gibi) Bu mirası Yiğitlik yaşam tarzıyla birlikte kullanıp avantajınızı 80’e çıkarabilirsiniz.

Tanınmış İsim mirası prestij kazanımınızı %10 arttırıyor, bu da koşulsuz prestij sağlayan nadir kaynaklardan birisi. Hem Ün seviyenizi arttırması (görüş) hem de savaş açarken harcadığınız değer olması sebebiyle Prestij asla “artık yeteri kadar sahibim” demeyeceğiniz kaynaklardan.

Saygı Kazanma mirası diplomatik yaşam tarzında tecrübe kazanımınızı %10 arttırıyor. İddialı Hükümdarlar mirası Yeni Hükümdar eksisini %20 kısaltıyor, böylelikle ülkenizin istikrarını güçlendiriyor. Doğruluk mirası tüm karakterlerin size karşı görüşünü 10 arttırıyor. Ülkenizin örgütleşmelerin pençesinden ebediyen kurtulması için mükemmel bir miras.

Kin.png

Aile

Son olarak Aile kategorisi gerçek anlamda devasa ve birbirine köstek olmaktansa destek olan aile üyelerine sahip olmak isteyenler için ideal. Bu miras kategorisi özellikle vasallarınızın kendi hanedanınızdan olduğu ülkelerde çok etkili. Aile üyeleriniz daha iyi eğitimli olacak, onlara karşı Arkadaş Ol, Etkile ve hatta Baştan Çıkar gibi planları daha kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. Çok eşliliğe izin veren dinlerde bu kategori daha etkili.

Doğurgan Rahim mirası tüm Hanedanınızın doğurganlığını %10 arttırıyor. Bu erken bonus sayesinde hanedanınızın çok daha kalabalık olmasını sağlayabiliyorsunuz. Gayretli Gençlik mirası Hanedan mensuplarınızın daha iyi eğitim özelliği elde etme ihtimalini arttırıyor, böylelikle her zaman yüksek seviye becerilere sahip vasi bulmanıza gerek kalmıyor.

Sürekli Bakım mirası eşinizin size karşı görüşünü 10 arttırıyor, hamilelik esnasında sıkıntılar yaşanma ihtimalini azaltıyor. Uzun vadede bu miras yine hanedanınızın genişlemesini sağlamaya yönelik. Yakın İlişkiler mirası ise tüm Hanedan mensuplarınıza birbirlerine karşı fazladan 5 görüş sağlıyor, bunun yanı sıra tüm miraslar arasında en eğlenceli bonuslardan birini içeriyor: Hanedan mensuplarına karşı fazladan %30 Kişisel Plan başarı ihtimali. Bu etkilemekten kaçırmaya kadar hepsi için geçerli.

Zarif Yaşlanma mirası Hanedan mensuplarınızın yaşlanmadan kaynaklı Dövüş becerisi yitirmemesini sağlıyor. Normalde yaşlanan karakterler zaman içerisinde Dövüş becerisi kaybediyorlar, bir zamanlar savaş makinesi olan bir şövalye yaşlanınca küçük çocuklarla baş edemeyecek hale gelebiliyor. Bu miras aynı zamanda Hanedan mensuplarınızın yaşlandıkça rastgele yetenekler elde etmelerini sağlıyor, bu da hanedanınızın yaşlılarının genelde bilge kişiler olacağı ve çok iyi birer komutan, şövalye ve konsey üyesi olacakları anlamına geliyor.

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki günlükte görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv