Crusader Kings III’te Kararlar

zD5fF.gif

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta karar mekaniğine değiniliyor.

Toplanın bakalım, gelin ve Karelyalı Kalevi’nin hikayesini dinleyin! Birkaç küçük kontluğun şefi olarak bu tehlikeli yola adım atan ve kutsal bir savaşçı olarak Ukko’nun kralı olan Kalevi’nin başına gelenleri öğrenecek ve verdiği kararlara dikkat kesileceğiz. Öyle ki, hayat yürüdüğümüz yolda yaptığımız seçimlerin toplamı değildir de nedir?

kalevi-genc-yasl.png

Sürpriz! Bu günlükte kararlara yakından bakacağız, ne olduklarını ve nasıl işlediklerini göreceğiz. En kısa haliyle karar, bir hükümdarın alabileceği bir eylem olarak tanımlanabilir. Elbette koskoca bir oyunu düşündüğümüzden bundan çok daha fazlası olduğunun farkındayız.

Haritanın her yanından farklı karakterlerle oynarken eşsiz deneyimler yaşamanız için oyuna çok çeşitli kararlar ekledik.

kararlar.png
Karar ekranının farklı karakterlerde nasıl görünebileceğinin örneği.

Oyunda iki tip karar mevcut. Bunlar büyük kararlar ve…  eh, kararlar. Büyük kararlar arayüzün üst kısmında belirgin bir şekilde görülür. Büyük kararları aynı bir görev gibi oyuncuları ödüllendirecek hedefler olarak tasarladığımızdan oyuncular istediği takdirde bunları gerçekleştirilebilecek hedefler olarak değerlendirebilir. Büyük kararların çoğu insanların hayatını tamamıyla değiştirecek ve tüm dünyada hissedilecek, yani tüm hanedanınızı veya krallığınızı etkileyecek şeyler. Bunlara örnek olarak “Yeni Bir Krallık Kurma”, “Soy Kütüğü Oluşturma” ve elbette “Büyük Ayrılığı Sonlandırma”.

Öte yandan sıradan kararlar, o yüce hedeflere ulaşmanızı sağlayan, daha çabuk erişilebilen ve hükümdarınızın günlük hayatıyla ilişkili olan şeyler. Kararların içinde “Kırbaçlama” cezasına çarptırmadan “Şölen Düzenleme” seçeneğine kadar geniş bir eylem yelpazesi bulunuyor. Böylelikle karakterinizin hayatında ve ülkenizin şekil alış sürecinde daha fazla kontrole sahip oluyorsunuz.

Neyse, Karelyalı Kalevi’ye dönelim. Hikayemiz 16 yaşındaki genç Şef Kalevi’nin babasının ölümüyle hükümdar olduğu gün başlıyor. Ortodoksluk güneyden yayılışını sürdürürken Katoliklik batıda büyüyen bir endişe halini alıyor; Kalevi’nin tek isteği ise eskinin yollarını ve yetiştirildiği Suomenusko inancını korumak. Bu yalnız bir kişi için büyük bir iş gibi durabilir, fakat Kalevi’nin bir planı var! Dinini savunmak için Kahramanlar Birliğini kurmayı ve Kutsal Savaşçıların temelini atmayı amaçlıyor.

ukko-bebesi.png

Önündeki yol uzun ve zorlu dursa da böylesine yüce hedefleri olan birinin hayatını başka türlü olması beklenemez.

Şu anda tahtta tek başına otursa da hayatında bir yoldaşı olmasını istiyor ve eş arıyor. Şansı varmış ki avlanmaya çıktığında becerikli ve güzel bir köylü kızıyla karşılaşıyor!

kar-av.png

kar-av-2.png

Birlikte bir yuva kuruyorlar. Böylece Kalevi hayatını oluşturacak pek çok kararın ilkini veriyor.

Büyük kararlardan “Ukko’nun Savunculurı” kararını almak için bir kutsal bölgeyi tahkim etmesi, bunun da öncesinde bir kutsal bölgeye sahip olması gerekiyor. Suomenusko’nun kutsal bölgelerine şöylece bir göz attıktan sonra komşusu Şef Sus’nin kontrolündeki Kakisalmi bölgesindeki Raivola’yı gözüne kestiriyor. Susi inancına sadık olsa da Kalevi bu kutsal bölgenin başkalarına sunulabileceğinden şüpheleniyor… Sonunda savaş kararı veriliyor.

sampiyonlar-gazinosu.png

Savaşı kazanacak bir güç toplamak isteyen Kalevi habercilerini yolluyor ve kendisine katılacak şampiyonlar aradığını duyuruyor. Kısa süre içinde komşusunu yenecek sayıda askere sahip oluyor.

Savaştan sonra Kalevi’nin kafası karışıyor… Artık kutsal bölgeyi kontrol ediyor ve iradesini koyuyor, peki neden insanlar Kahramanlar Birliğini kurmasına yardım etmiyor? Neden doğru inancı savunmasına yardım etmiyorlar? Bir anda her şey oturuyor. Güçlü destekçilere sahip olmadığını ve gerekli saygınlığı sağlayacak kadar dindar olmadığını fark ediyor. Böylelikle yıllar boyunca sürecek olan karakterini geliştirme yolunda yürümeye başlıyor. Bu yolun sonuna gelip kendi krallığını kuruncaya dek dini eylemler gerçekleştiriyor, ülkesini geliştiriyor ve komşularını fethedip haraca bağlıyor.

krallk-kuran-kral.png

Ülkesi istikrar kazandıkça yapması gereken şeyleri fark ediyor. Artık Suomenusko inancını tam olarak anlamak için hacca gitmesi gerekiyor.

hac-yolcusu-kalmasn.png

Gelgelelim, hac yolunda Kalevi ağır bir şekilde yaralanıyor! Sarayın hekim aradığı sözü yayılıyor. Aradan pek zaman geçmeden yaraları sarılıyor ama yara izlerini ölene dek taşıyacağını o da biliyor.

“Yaralı” gibi özellikler kazanmak, daha önce vermeyeceğiniz kararları vermenize neden olabilir. Kararlar özellik kazanarak, event aracılığıyla ya da oyundaki koşulların değişmesi sonucu alınabilir. Eğer bir karar ilginizi çekerse, onu önemli olarak işaretleyebilir ve koşullar sağlandığında uygulamak üzere bildirimini açabilirsiniz.

Kalevi uzun yıllar geçiriyor. 60 yaşına kadar küçük büyük bir sürü karar veren ve hayatını dolu dolu geçiren Karelya Kralı Kalevi kontrol ettiği kutsal bölgeyi tahkim edebilmek ve Suomenusko inancını savunabilmek için gereken desteği topluyor.

inancl-cocuk.png

Kim bilir bundan sonra Kalevi’nin başına neler gelecek… Belki bölgedeki istikrarı daha da arttıracak yeni bir imparatorluk kurar, belki de yeni bir yönelim içine girip sonunda feodalizmi kabul eder. Kesin olan tek şey, Hristiyanlık tehdidini yıllar içerisinde hız kesmeden büyüdüğü ve yaklaştığı…

Okuduğunuz için teşekkürler. Haftaya görüşürüz.

Yazar: H. Serhat Çavunt

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. Oğuz Han Eylül 10, 2020 | Cevapla

    Hocam alt hane kutsal tarikat onlardan da bahsedecekmisin yada bahsedildi mi ben bulamadim da

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv