Crusader Kings III’te Saray, Ziyaretçiler ve Gezginler

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde saray, ziyaretçiler ve gezginlerden bahsediliyor.

Herkese merhabalar, birçoğunuz için yeni biriyim bu sebeple ilk olarak kendimi tanıtmak isterim. CK2’de Reaper’s Due, Monks & Mystics ve Jade Dragon eklentilerinde içerik tasarımcısı olarak yer aldım, tasarladığım içerikler genellikle kedilere yönelikti (Casusbaşı Mittens event zinciri gibi) Jade Dragon’dan bu yana CK3 ekibinde yer alıyorum ve sizlere üzerinde çalıştığımız mekaniklerden bahsetmek için sabırsızlanıyorum. Ne yazık ki bugün anlatacaklarım kedilerle alakalı değil, ancak belki de bir o kadar heyecan verici: Saray, Ziyaretçiler ve Gezginler.

CK3’teki saraylar CK2’deki saraylarla oldukça benzer. Sarayınızda aileniz, şövalyeniz ve konsey üyeleriniz gibi topraksız karakterler yer alıyor. Sarayda bulunan karakter sayısının CK2’den daha az olduğunu farkedeceksiniz. Herhangi bir göreve veya kalmak için bir amaca sahip olmayan karakterler sıklıkla farklı maceraların peşinde koşmak üzere sarayınızdan ayrılacak, ancak merak etmeyin saraydan ayrılmadan evvel size haber verecekler. Saray mensuplarının saraydan ayrılması ilk başta kötü bir şey gibi gelebilir, ancak özünde çok hoş bir mekaniğin işlemesini sağlıyor (devamı aşağıda). Bu mekaniği işlemesini sağlamanın yanı sıra elinizdeki saray mensuplarının çok daha önemli isimler olmasını sağlıyor, bu da akşam yemeği masasında rastgele adamlar görmeyeceğiniz anlamına geliyor.

court_01.jpg

Buna rağmen sarayınız telaşlı bir yer olmaya devam ediyor, saray mensuplarının yanı sıra sizi ziyaret eden ziyaretçileriniz olacak. Bu kişiler saray mensuplarınızla etkileşimde bulunup olaylarda yer alabilecekler. Ziyaretçiler ayrılmadan evvel birkaç yıl boyunca sarayınızda kalacak. Eğer ziyaretçinin kalmasını istiyorsanız ona böyle bir teklif sunabilirsiniz, ancak kalmaları için bir sebep verdiğinize emin olmalısınız. Konseyde koltuk veya unvan vermek genellikle işe yarasa da, baştan çıkartmak da burada kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

court_03.jpg

Ziyaretçiler sürekli fırsat kovalayan karakterler ve sizin onları saraya alacağınızı düşünmeleri durumunda sizi ziyaret etme ihtimalleri daha yüksek oluyor. Örneğin hak iddialarını bastırabileceğinizi düşünen karakterler siz veya yetişkin varisiniz evli değilse sarayda belirebilir. Bu arayüzde hangi saray mensubu ne gibi yeteneklere, özelliklere ve hak iddialarına sahip görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ne türdeki ziyaretçilerin ilgisini çekeceğinizi de yönetebiliyorsunuz, iyi şövalyelerin veya hak iddiacıların ziyaret etme ihtimalini arttıran kararlar var, daha kullanışlı ziyaretçilerin gelmesini sağlayan Hanedan Mirası var.

court_02.jpg

Peki bu ziyaretçiler tam olarak sizi nereden ziyaret ediyorlar? Kalıcı bir eve sahip olmayan karakterler sürekli bir saraydan diğer saraya ziyaretler düzenliyor, bu da meseleyi sarayınızdan ayrılan karakterlere getiriyor. Bu karakterler gezgine dönüşüyorlar, örneğin veraset sırasında çok uzaklarda olan oğlunuz veya kızınız sarayı terkedip hak iddialarını bastıracak başka bir karakter arayabilir. Karakterler aynı zamanda sürgün edilerek veya tüm topraklarını kaybederek de gezgine dönüşebilirler.

Bu durum ziyaretçilerinizin genellikle bir arkaplan hikayesine sahip olacağı anlamına geliyor. Birçoğunun ailesi ve ilişkileri olacak, bu ilişkileri seyahatleri esnasında geliştirmeye devam edecekler. Gezgine dönüşen bir aile üyesi ne yapıyor diye bakarsanız, onu evlenmiş veya yeni yetenekler elde etmiş görebileceksiniz. Belki bir paralı asker kaptanı olacaklar, belki kutsal bir tarikatın lideri.

CK3’ün dünyasında sizin hükümdarınız oyunun başrol karakteriyse, saray mensupları, ziyaretçiler ve gezginler de yan rollerde yer alıyor.

Bu geliştirici günlüğünden bu kadar, 2020’de görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND
Civilization VI'da Galya'ya Ambiorix Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/b6rkmNCDcx

Strategyturk Arşiv