Crusader Kings III’te Yaşam Tarzı Olayları

Image

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki yaşam tarzı olaylarına dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, Paradox’ta çalışan İçerik Tasarımcılardan biriyim ve geçtiğimiz 2 sene boyunca Crusader Kings III’ün geliştirilişinde yer aldım. Bugün sizlere Yaşam Tarzlarından bahsetmeye devam edecek, Yaşam Tarzlarıyla ilişkili olayları tanıtacağız.

Yaşam Tarzlarının işleyişinden geçtiğimiz hafta bahsetmiştik. Peki bu Yaşam Tarzları karakterinizi nasıl etkileyecek? Sağladığı bonuslar ve özelliklerin yanı sıra, hükümdarınız için neyi ifade edecek?

Tıpkı CK2’de olduğu gibi bir Yaşam Tarzı Odağı seçtiğinizde bu odakla alakalı olaylarla karşılaşmaya başlayacaksınız. CK2’den farklı olarak bu olaylar ilgili alanda ilerlemenizi sağlamayacak, ilerlemeyi özellik sistemiyle yapıyoruz. Bunun yerine CK3’teki olaylar karşınıza çeşitli fırsatlar (veya krizler) çıkartacak.

Örneğin “Vekilharçlık – Mülk” odağını seçerseniz ülkede hükümdarınızın mülkü olan toprakların geliştirilmesine yönelik bazı olaylarla karşılaşacaksınız. Bu olaylarda daha katı veya esnek, adil veya yozlaşmış, cömert veya açgözlü hareket etmek sizin elinizde. Tek bir doğru seçenek olmasa da, bu olaylar karşısında verdiğiniz kararlar topraklarınızın refah seviyesini, hazinenizin genişliğini ve tarih kitaplarında hükümdarınızdan nasıl bahsedileceğini belirleyecek.

events_01-wm.jpg

Bunun dışında örneğin “Entrika – Ayartma” odağına sahipseniz, baştan çıkartmaya, arzulara ve gizliliğe dair olaylarla karşılaşacaksınız. Saray mensuplarınızı ve vasallarınızı sizin işinize gelecek işler yapmaları üzerine manipule edebilir, sizin adınıza başkalarını etki altına almalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle uzun vadede yabancı saraylara vakti geldiğinde sizin istediklerinizi gerçekleştirecek ajanlar yerleştirebilirsiniz. Bunlar bana göre değil diyorsanız bu odak üzerinden kadınları veya erkekleri baştan çıkartmaya çalışabilir, böylelikle karakterinizin stresini azaltabilirsiniz. Tercih sizin.

events_03-wm.jpg

Tabii ki seçeneklerimiz bu iki odakla sınırlı değil, örneğin “Öğrenim – Alimlik” seçeneğinde eski kitapların arasına dalabilir, felsefe öğrenmekten tartışmaya açık deneyler düzenleyebilirsiniz. Burada bilgi arayışında ne kadar ileri gideceğinize karar vermeniz gerekiyor, doğanın gerçeklerini açığa çıkartmak adına kilisenin çektiği sınırların ötesine geçecek misiniz?

events_02-wm.jpg

Bir diğer seçeneğimiz olan “Diplomasi – Aile”de ise akrabalarınızla olan ilişkilerinizi güçlendirmeye yönelik bazı olaylarla karşılaşıyor, hanedanınızın prestijini yükseltebiliyor ve hatta bir gün muhteşem mirasınızı elde edecek olan varisinizi bu ayrıcalığa daha uygun bir hale getirmek adına çeşitli girişimlerde bulunabiliyorsunuz.

events_04-wm.jpg

Tüm bunların yanı sıra, hükümdarlarınız elbette hayatlarını bu odak çerçeveisnde yaşamayacak. Aynı Yaşam Tarzı dahilindeki diğer odaklara dair de olaylarla karşılaşabileceksiniz, bu olaylar size direkt olarak peşinde olmadığınız ancak görmezden de gelmenin doğru olmayacağı alanlarda fırsatlar sunacak. Böylelikle uzun süre boyunca aynı odakta durmak o kadar da sıkıcı bir tercih olmayacak.

Yaşam Tarzı olayları CK3’teki Yaşam Tarzı mekaniğinin önemli bir parçası, karşılaşacağınız birçok seçeneğin artıları gibi eksileri de olacak, bu da bir hükümdarla verdiğiniz kararın diğer hükümdarla vereceğiniz karardan farklı olmasıyla sonuçlanacak çünkü her hükümdarınızın bir odağı seçmek için farklı sebepleri olacak. Böylelikle nesiller boyunca birbirinden daha farklı ve ilginç karakterler, hayallerini gerçeğe dönüştürmek adına farklı meselelerle karşılaşacak.

Bugünlük bizden bu kadar, önümüzdeki hafta Entrika Yaşam Tarzından bahsedip, Baştan Çıkartıcı ve İşkenceci özellik ağaçlarını tanıtacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Bizans'a 2. Basil Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/rAMdGCour5
Stellaris'te Ölüm Kültü #stellaris https://t.co/5LTRiwGrIV

Strategyturk Arşiv