Crusader Kings III’te Yaşam Tarzları

Image

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki yaşam tarzlarına dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, bugün CK3’te yeni ve heyecan verici bir mekanikten bahsediyor olacağız: Yaşam Tarzları. Bu mekanik CK2’deki müdavimine nazaran çok daha gelişmiş halde. Artık gerçek anlamıyla RPG’lerde rastlayabileceğiniz türden yetenek ağaçlarına sahibiz. Tecrübe kazanıp çeşitli özellikler açabileceksiniz, bu da karakterlerinize çeşitli bonuslar sağlayacak. Böylelikle karakterlerinizi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceksiniz. Bu durum aynı zamanda oyuna tekrar oynanabilirlik kazandıracak, keza hangi özelliği elde edeceğiniz kadar bu özelliği ne zaman elde ettiğiniz de bir hayli önemli.

Oyunda 5 çeşit yaşam tarzı kategorisi var. Her kategorinin içinde 3 farklı yetenek ağacı bulunuyor. İlk olarak yaşam tarzınızı seçiyorsunuz, ardından kendinize bir odak belirliyorsunuz.

DD_LS_1.png

Seçtiğiniz odaklardan tıpkı CK2’de olduğu gibi direkt bir bonus alıyorsunuz. Bu durum genellikle o an için ihtiyaç duyduğunuz bonusu veren odağı seçeceğiniz anlamına geliyor. Örneğin çok sayıda toprak fethettiyseniz Otorite Odağı daha makul bir seçenek olabilir. Seçtiğiniz yaşam tarzında tecrübe kazanmak adına istediğiniz odağı seçebiliyorsunuz, bu odaklar yetenek ağaçlarından bağımsız bir şekilde işliyorlar.

Her odağın aynı zamanda kendisine has bazı olayları mevcut. Eğer Ayartma odağına sahipseniz bazı vasallarınızı ve misafirlerinizi manipule etmeye yönelik olaylarla karşılaşabilir, onların sırlarını öğrenerek kozlar elde edebilirsiniz. Eğer Zenginlik odağına sahipseniz köylülerden fazladan vergi alabilirsiniz. Bunlardan önümüzdeki günlüklerde daha ayrıntılı bahsedeceğiz.

DD_LS_2.png

Kendinize bir odak seçtikten sonra tecrübe kazanmaya başlıyorsunuz ve bu tecrübeyle özellikler açıyorsunuz.

Karakterleriniz genellikle tüm özellikleri açacak kadar yaşamayacaklar, bu da kendinize izleyeceğiniz bir yol seçmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu yolda her birkaç yılda bir yeni özellik açacaksınız. Tecrübe puanı hem pasif olarak hem de karşılaştığınız olaylar vesairelerde verdiğiniz kararlarla aktif olarak kazanılıyor.

Bu şekilde açabileceğiniz özellikler karakteriniz için yeni olasılıklar ve fırsatları mümkün hale getirebilir. Doğru adımları izlemeniz durumunda özel etkiler, kararlar, savaş sebepleri ve hatta plan türleri açabilirsiniz. Bazı özellikler oyundaki mevcut mekanikerin karakterinizi daha farklı etkilemesine sebep olabilir. Örneğin Zengin Olma yolu karakterin stresten pozitif etkilenmesini sağlayabilir (gelecek günlüklerde bahsedeceğiz.) Bazı özellikler askerlerinizin daha iyi savaşmasını sağlarken, diğer özellikler fraksiyonların daha uysal olmalarını veya daha sağlıklı olmanızı sağlayabilir. Vereceğiniz her kararda ikileme düşeceksiniz. Önümüzdeki haftalarda her yaşam tarzının nelerle sonuçlanabileceğinden daha ayrıntılı bir şekilde bahsediyor olacağız.

DD_LS_3.png

Her yetenek ağacında son özellik size bir karakter özelliği sağlar, bu karakter özellikleri oldukça etkilidir (CK2’deki Master Seducer ayarında) Eğer uzun ömürlü bir karaktere sahip olursanız, bir karakterde birkaç tane bu tarz özellik elde edebilirsiniz.

DD_LS_4.png

Özellikleri tahmin edebilecek misiniz? Buradaki 15 özellik Yaşam Tarzlarından elde ediliyor, geri kalanlar ise özel olaylar ve aktivitelerden.

Yaşam tarzı belirleyip özellikler açmak için yetişkinliğe ulaşmanız gerekse de, tüm bu olay aslında çocuklukta başlıyor diyebiliriz. Sahip olduğunuz eğitime göre bir yaşam tarzına daha meyilli olacaksınız. Ancak bu sadece o yaşam tarzını seçebileceğiniz anlamına gelmiyor, istediğiniz yaşam tarzını seçebiliyorsunuz fakat sahip olduğunuz eğitim kademesi o alanda elde ettiğiniz tecrübe için bir katsayı görevi görüyor. Birinci kademe eğitim tecrübe kazanımını %10 arttırırken, 4. kademe eğitim %40 arttırıyor.

Bir karakter toprak sahibi olduğunda bir odak seçip yaşlarına göre bazı özellikleri açmaya başlayacaklar. Yaşlandıkça açmış oldukları daha fazla özellik olacak. Eğitim alanlarına göre bir yaşam tarzı seçecekler, kişiliklerine göre özellikler seçecekler. Eğer bir karaktere geçtiğinizde karşınızdaki manzaradan memnun değilseniz dert etmeyin. Her karakterin bir kereliğine tüm özellikleri resetleme hakkı var, ancak bunu yapmanız yüksek miktarlarda strese sebep olacak. Bu yönden kimi zaman elinizdeki kartlara bağlı kalmak daha iyi bir seçenek olabilir, kim bilir belki şehvetli varisinizin zevk odaklı hayatı daha önceleri dikkate almadığınız bazı olasılıkları gerçeğe dönüştürebilir.

Önümüzdeki haftalarda yaşam tarzlarından bahsediyor olacağız, takipte kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Adaları #eu4 https://t.co/jyfJ0YWj3R
Total War Saga: TROY'da Odisseus #totalwar https://t.co/ayys2klF8y

Strategyturk Arşiv