Crusader Kings III’te Yeni Bir Yolculuk Başlıyor

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta geliştirici ekipten bahsediliyor.

Herkese selamlar!

Ben Linda Tiger (namı diğer Fogbound), Crusader Kings III’te kıdemli yapımcıyım. Genelde “sahne arkasında” dolaşıyorum ama bugün sizin de bilebileceğiniz üzere özel bir gün. Bundan sadece birkaç saat sonra severek yaptığımız oyunumuzu çıkaracağız. Bu muhteşem ekibin uzun bir süre neyle uğraştığını birinci elden deneyimleyebileceksiniz.

Geçen sene ekimde oyunu duyurduğumuzdan beri oyunun özellikleri hakkındaki görüşlerimizi paylaşıyorduk. Bu yüzden bugünkü günlük oyun hakkında olmak yerine yıllar boyu onu geliştirenler hakkında olacak.

Bir şey yaratmak zordur. Bir dizayn olmadan, imkansızdır. Crusader Kings II kadar sevilen ve keyif alınan bir şeyin devamını getirmek hiçbir zaman kolay değildi fakat direksiyon başında oyun direktörü Henrik Fåhraeus’un olmasıyla başından beri belli bir vizyonumuz ve amacımız vardı.

Baş tasarımcı Alexander Oltne elimizde her zaman anlaşılır tasarımlar olduğundan emin oldu ve oyun tasarımcıları Emil Tisander ile Joakim Andreasson ona yardım etti.

Oyuncu odaklı bir deneyimin yolunu açtığımızdan emin olmak istedik. Yaratıcı arayüz tasarımcıları Jonas Wickerström ve Peter Johannesson bu işi sürdürmekte çok büyük rol oynadılar.

Yapılan her seçimin fark yarattığından emin olmak için harika içerik tasarımcısı ekibimiz Linnéa Thimrén, Sean ‘Shoes’ Hughes, Ewan Cowhig Croft, Bianca Savazzi, Mathilda Bjarnehed, Petter Vilberg ve Camilla Isaksson; baş içerik tasarımcısı Maximilian Olbers’in yardımıyla gerçekçilik hissiyatını geliştirmeye yorulmaksızın devam etti.

Böyle bir moturun çalışması için iyi bir ekip gerekiyor, mimarisinden temel sistemlerine her farklı parçanın birbirine uyduğundan emin olmak gerekiyor. Teknoloji yönetmenleri Olof Björk, Lysann Schlegel ve Joel Hansson; yetenekli programcı ekibimiz Igor Aleksandrowicz, Niklas Strid, Magne Skjæran, Anton Sorokin, Matthew Clohessy, Amanch Esmailzadeh, Ismael Serrano, Jimmy Selling and Daniel Eriksson’un kodlarını temiz tuttuğundan ve çalışmaya devam ettiğinden emin oldu.

Ama önemli olan sadece görünmeyenler değil, bir şeylerin muhteşem görünmesini sağlamak ve onları harekete geçirmek de aynı derecede önemli! Sanatçılarımız Petter Lundh, Malin Jonsson, Carlos Lundhall, Nils Wadensten, Nikolaos Kaltsogiannis, Anton Leirnes, David Horler, Erik Hammarbäck, Johan Lundqvist, Fabian Soon, Niklas Tammpere, Erik Forsström, Ahmed Albastaki, Ecbel Oueslati, Mattias Larsson, Oscar Sjöstedt ve Noelia Skabar’ın hünerli çabaları sayesinde görsel açıdan çekici olan bir deneyim sunabiliyoruz. Hepsi sanat sanat yapımcısı Philipp Glietsch, sanat ekibi liderimiz Joacim Carlberg ve sanat yönetmenlerimiz Pontus Olofsson ile Fredrik Toll’un yardımı ve desteğiyle.

Efsanevi müzik bestecisi ve yapımcısı Andreas Waldetoft’un müziği ile ses tasarımcıları Gustav Landerholm ve Franco Freda’nın ses manzaralarıyla gösterişli bir ses deneyimi sunmaktan gurur duyuyoruz.

Dili bildiğin zaman konuşmak güzel, yerelleştirme müdürmüz Sara Wendel-Örtqvist sayesinde çeşitli dillerde konuşabiliyoruz.

Tüm bu parçaları meydana getirmek dağınık bir çaba olabilir fakat hepsinin bir araya geldiğinden, bir arada durduğundan (yol uzun ve engebeli olsa bile) ve eğlenceli dolu bir deneyim oldmaya devam ettiğinden emin olmak özel bir ilgi gerektiriyor. Durmak bilmeyen soru cevap Matt Frary, Jakub Potapczyk, Karl Cederslätt, Nicholas Meredith, Andreas Olsson, Alexander Windahl, Anna Johansson, Katya Boestad & Niall Bird.

Son olarak, çıkış gününe eş yapımcılarım Carmille Gidfors ve Tegan Harris’in harika yardımları olmadan gelemezdim.

Tabii ki, başka yerlerde -hem içeride hem de dışarıda- şu anda olduğumuz konuma gelmemizde yardım eden çok daha fazla destekçi var. Bunun gibi uzun süreye yayılan bir geliştirme sürecinde ekip zaman içinde doğal olarak büyük oranda değişiyor. Burada adını yazdıklarımız ve yazmadıklarımız, size hep minnettar kalacağız. Tabii ki siz de varsınız. Oyuncularımız, hayranlarımız. Oyunu çıkartmamız için bize destekte bulunanlar. Umarız eserimizi beğenirsiniz.

CK3 Ekibi 2019 Yılbaşı Kartı

Not 1: Bu karakterlerden bazılarıyla karşılaşabilirsiniz, hangisinin kim olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Not 2: Son olarak çıkış yaması notları!
1.0
– Oyun yapıldı

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv