Dawn of War III Irk Tanıtımları : Eldar

Eldar ırkına dair bilmeniz gereken ilk şey, galaksinin etrafına yayılmış çok miktarda parçadan oluştukları.

Görsel

İlk bakışta Eldarlar insan gibi görünebilirler, ancak emin olun ki olabilecek en ‘uzaylı’ ırk onlar. Eldarlar başlarına bir kaza veya hastalık gelmezse binlerce yıl yaşayabilirler. Gelişmiş nörolojik ve kardiolojik sistemleri hem manevi hem de fiziksel olarak onlara normalin çok üstünde bir çeviklik sağlar. Jonah Orion’da da görülebileceği üzere insanlar da psyker özelliklere sahip olabiliyor, ancak en güçlü insan psyker’ı dahi Eldarların seviyesine yaklaşamaz.

Gelişmiş psişik bağlarından dolayı Eldarlar duyguları insanlardan daha yoğun hissederler. Bunun bir sonucu olarak genellikle kendilerini koruma altına alırlar. Sahip oldukları psyker güçleri ve inanılmaz derecedeki çeviklikleri ele alındığında insan olmadıkları gayet net bir şekilde anlaşılır.

Görsel

Tarih

Eldarlar bir zamanlar galaksideki en güçlü ırktı. 10 bini aşkın gezegeni kontrolleri altında bulunduruyorlardı. Karşılarına çıkan bütün engellerin üstesinden gelmeyi başardıktan sonra büyük bir çöküşe geçtiler. Bilinmezliğe duydukları açlık hissi onları daha karanlık şeyleri keşfetmeye itti. Bir zamanların kadim uygarlığını anarşi ve kaosun sarması uzun sürmedi.

Eldarlar bilmeden Warp’ın içerisindeki çok güçlü bir psişik varlığı beslemeye başladılar. Kıyametin yaklaştığını farkettiklerinde Craftworldlere ve Exodite dünyalara göç ettiler. Bu olaydan kısa bir süre sonra Slaanesh isminde bir warp yaratığı doğru. Onun doğuşu binlerce ışık yılı çapındaki tüm Eldarların yaşam gücünü emdi. Sadece bir avuç Eldar bu kıyametten sağ kurtulmayı başarmıştı. Bölünmüş ve parçalanmış Eldarlar geçmişteki ihtişamlarının ufak bir gölgesinden ibaret.

Artık tarihlerinde hiç olmadığı kadar dikkatli hareket ediyorlar. Gururlarından ise hiçbir şey kaybetmiş değiller.

Kahin Macha

Craftworld Biel-tan’dan gelen Macha güçlü bir kahin. Geleceği görme gücüne sahip olan bu kişiler, özellikle Eldar’ların nüfusunun azalmasıyla birlikte halk arasında daha çok saygı görmeye ve daha çok ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Dawn of War’da Macha Biel-tan’lı Eldarlarla birlikte Maledictum ismindeki bir kalıntıyı saklamaya çalışıyordu. Bu kalıntının içerisinde kötü ruh vardı. Aralarında Gabriel Angelos’un da bulunduğu Tartarus’taki diğer güçler bu kalıntıyı ele geçirmeye çalışıyordu. Kan Kuzgunlarının ihanete uğraması sonrası Maledictum çalındı. Bu olay sonrasında Kan Kuzgunları ve Bieltan’lı Eldarlar birlikte çalışmaya başladılar. Khorne isimli kötü ruhun serbest kalması durumunda olabileceklerden korkan Macha, Angelos’u kalıntıyı ele geçirmesi durumunda kalıntıya zarar vermemesi konusunda uyardı. Angelos inatçı bir şekilde kalıntıyı yoketmeye çalışınca içindeki kötü ruh serbest kaldı.

Bu durumun üstüne Macha ve Gabriel’in arasındaki ilişkiyi ciddi bir şekilde yaralandı. Ancak Macha evrenin karşılaşabileceği bir başka tehditin onları tekrardan birlikte çalışmaya zorlayabileceğinin farkında.

Oynanış

Dawn of War III’te Eldar’lar çok hareketli bir orduya sahip. Zıplama ve ışınlanma odaklı birimleriyle Eldarlar savaş alanındaki bir yerden başka bir yere oldukça hızlı bir şekilde varabilir. İstedikleri zaman geri çekilebilir ve güçlerini topladıklarında tekrardan taarruza geçebilir. Savaş alanına girdiklerinde Eldarlar Battle Focus adı verilen bir tür transa geçerler. Bu esnada canlarının düşmesi durumunda canları yavaş yavaş dolar, böylelikle diğer ırklara nazaran daha kolay toparlayabilirler.

Eldar’ların bu özelliği onlarla iyi vur-kaç taktiği yapılmasını sağlıyor. Bu taktikte ustalaşmak biraz zaman isteyen bir husus olsa da, iyi kullanıldığında en güçlü orduyu bile alt edebilirsiniz.

Webway’ın yakınlarında olmaları durumunda Fleet of Foot özelliğine sahip oluyorlar, bu özellik onların hareket hızını yükseltiyor. Bu kapılar aynı zamanda Battle Focus’un gücünü de arttırıyor. Harita üzerinde bir noktadan başka bir noktaya binalarınızı ışınlayabilirsiniz. Bu yer değişimi özgürlüğü Eldar ordusuna ayrı bir avantaj sağlıyor.

Battle Focus özelliği onlara savaş alanında büyük bir avantaj sağlasa da, bu Eldar’ların yenilmez olduğu anlamına gelmiyor. Jonah Orion’un Stonewall özelliğiyle belli bir alan içerisine hapsedilmiş Eldar’lar bu avantajlarını kaybederler.

Yakın dövüşte çok büyük riskler bulunsa da Eldar oyuncuları vur-kaç taktiğiyle bu riskleri ortadan kaldırabilir. Stratejik noktalara saldırı düzenleyip Battle Focus’unuz sayesinde asker kaybetmeden bu saldırılardan çıkabilirsiniz.

Forum Konusu

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'dan Yeni Bilgiler https://t.co/cyjFuwiceF https://t.co/8nbkOykBn8
Stellaris - Teknoloji Basamakları ve Değişiklikler https://t.co/nRMuDWcYJj https://t.co/2hSwWNv4Wk

Strategyturk Flickr