Europa Universalis IV’te Lan Xang, Sunda, Ternate ve Tidore İçerikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Lan Xang, Sunda, Ternate ve Tidore devletlerine eklenen içerikler tanıtılıyor.

Günaydın! Bu günlük Güneydoğu Asya bölgesine gelen yeni içeriklerle alakalı günlük dizilerimin sonuncusu olacak. Bu hafta Lan Xang ve Sunda devletlerine odaklanarak farklı ülke çeşitlerini ele alacağız.

Yukarıda milyonlarca filin ülkesi olan Lan Xang’ın görev ağacı var. Lan Xang 1353 yılında Khmer İmparatorluğunun çöküşü sırasında kuruldu. Lao Prensi olan Fa Ngum’a Khmer kralı tarafından bir ordu ve modern Laos sınırlarında dostça bir tampon devlet kurma yetkisi verildi. Laos bölgesi bir zamanlar doğrudan Khmer tarafından yönetiliyordu ancak artık imparatorluk bölge üzerinde artık herhangi bir kontrole sahip değildi. Fa Ngum seferlerinde başarılı olarak Lan Xang devletini kurdu ve sonunda çökmekte olan Khmer İmparatorluğundan bile daha güçlü hale geldi.

Bu görev ağacı ile ilgili bazı önemli noktalar:

 • Vietnamlı görev ağacında olduğu gibi görev ağacının bir kısmı tek şehirli devlet olan Muan Phuan devleti üzerindeki çatışma ile başlıyor. Bu şehire sahip olmanız veya bu şehrin vassalınızda bulunması size Dai Viet üzerinde Subjugation savaş sebebi verecek.
 • Raid on Cambodia görevi Khmer devletine karşı Subjugation savaş sebebi veriyor.
 • Lan Na devletini kendi başınıza vassal yapmanız gerekecek ancak bunu yaptıktan sonra Ayutthaya üzerinde Subjugation savaş sebebi elde edeceksiniz.
 • Geçen hafta Emerald-Buddha isimli küçük bir mekanikten bahsettik. Lan Xang görev ağacının bir parçası olduğundan Buda’yı elde etmesi gereken devletlerden birisi.
 • Aşağıda Avoid Fragmentation görevinden de bahsedeceğim ancak bu görev 1700 yılına kadar bütün bir şekilde hayatta kalmanızı gerektiriyor.

Ayrıca Lan Xang’ın görev ağacında birkaç değişiklik yapıldı:

 • +%10 olan cavalry combat ability +%15 yapıldı
 • +%1 missionary strength +%15 cavalry/infantry ratio ile değiştirildi.

Lan Xang daha kapsamlı görev ağacının yanında yeni ulusal fikirler elde etmek için Siam kurabilir.

Lan Xang’ın dini görevleri hakkında daha fazla bahsedeceğim hakkında konuşmuştum. Yukarıda resimde doğu din grubuna bağlı Lao ülkelerine özel Monastic Order tarikatı tarafından verilen ayrıcalık görünüyor. Lan Xang 1444 yılında bu ayrıcalık ile başlıyor. Kafirlere karşı töleransı büyük ölçüde arttırır ve ülkede bulunan animistlerin verdiği dini birlik cezasını geçersiz kılar, ancak aynı zamanda Monastic Order tarikanının nüfuzunu önemli ölçüde arttırır ve ulusal fikirlerinizden aldığınız +2 doğru dine tölerans etkisini kaybedersiniz. Convert the Polytheists görevi bu ayrıcalığı kaldırmanızı, ülkede bulunan tüm animistleri çevirmenizi ve en az %90 dini birliğe sahip olmanızı ister. Ayrıcalığın kaldırılmasına yardımcı olmak için Emerald Buddha görevini tamamlamak Monastic Order tarikatına +20 bağlılık verir.

Din konusundan bahsetmişken, işte karşınızda 1444 yılında dini harita modu. Özellikle dikkat çekici noktalar; Lan Xang’a ait tüm animist topraklar, Pahang’ın içlerinde bulunan Mahayana budizminin kalesi ve Ligor devletinin artık Siamlı budist bir devlet olduğudur.

Ayrıca Lan Xang’ın Avoid Fragmentation görevinden bahsetmiştim. Güneydoğu Asya güncellemesinde bulunan diğer devletlerden farklı olarak bu tam olarak özel bir felaketi kastetmez. Bunun yerine Lan Xang oynuyorsanız oyunda bulunan iç savaş felaketine ek olarak özel eventler ekler.

Felaket sırasında taht isyancıları Vientiane, Champassak ve Luang Prabang şehirlerinden herhangi birini işgal ederse ilgili ülkeleri serbest bırakan bir event tetiklenecektir. Bu eventle ilgili ülkeler ana topraklarını alacaklar ve eğer Khorat eyaletine sahipseniz bu eyalet Vientiane ve Champasak arasında paylaşılacaktır. Siz diğer iki şehire sahip değilken bu eventlerden birisi tetiklenirse duruma göre ülkenizin tagı Vientiane, Champassak veya Luang Prabang olarak değişecektir. Oyuncular Lan Xang için iç savaş felaketi başladığında bu eventler hakkında uyarılacaklar. Bu durumdan iç savaş felaketinden kaçınarak, Prevent Fragmentation görevini yaparak veya Siam gibi farklı bir ülke kurarak kaçınabilirsiniz.

Şimdi çok farklı bir ulus üzerine konuşalım:

Yukarıda Sunda için görev ağacını görüyorsunuz. Kırmızı kısımlar Sunda için özel görevlerden oluşuyorken geri kalanı normal Malayalı görev ağacına ait. Sunda diğer imparatorluklar yükselirken ve çökerken hayatta kalan ve asla kendi hegamonyasını kurmamış kadim bir krallıktır. Bilinen tüm kaynaklarda tarihi olarak Sunda ve Majapahit arasında mükemmel bir ilişki bulunuyordu ve güçlerinde eşitsizlik olmasına rağmen birbirlerini eşit olarak kabul ettiler. Bu durum Majapahit hükümdarı Gajah Mada’nın tüm Nusantara’yı Majapahit hükmüne alacağı üzerine yemin etmesiyle değişti. Majapahit’in Sunda üstünde üstünlüğünü ilan etmek için bir kraliyet düğününü kullanması iki ülke arasında savaşa sebep oldu. 1357 yılında gerçekleşen Bubat savaşında Sunda kesin bir şekilde kaybetti. Buna rağmen Majapahit Sunda’yı fethetmeye devam etmedi. Bunun yerine Majapahit mahkemesi Gajah Mada’yı eylemlerinden dolayı onursuz birisi olduğundan cezalandırarak gücünü elinden aldı. Sunda devleti hayatta kaldı ancak iki devlet arasında ilişkiler hiçbir zaman düzelmedi.

Sunda görev ağacı ile ilgili bazı önemli noktalar:

 • Consider Islam görevinin 4 adet sünni bölgesine sahip olma gereksinimi vardır. Yerine getirdiğinizde ülke dinini anında İslama çevirebilecek bir event tetiklenir. Ülke dinini İslama çevirirseniz birkaç bölgeniz sizin çevirmenize gerek kalmadan anında çevrilecektir. Alternatif olarak Hindu kalmayı seçerseniz oyun boyunca +1 missionary strength ve +1 tolerance of the true faith bonuslarını kazanırsınız.
 • Bir sonraki görev olan Develop New Cities Cirebon, Banten ve Kalapa şehirlerinin gelişmişliğini 20 yapmanız gerekiyor. Görevi tamamlamak bu üç şehir arasında başkentinizi yeniden seçmenizi sağlayacak bir eventi tetikler. Banten ve Cirebon şehirlerini seçmek ülkenizin anında Banten veya Cirebon olarak değişmesine sebep olur. Hangi seçeneği seçerseniz seçin seçtiğin şehir tüm gelişmişlik puanlarından +2 puan alır ve Kalapa şehrinin ismi Jayakarta olarak değişir.
 • Rebuild Candi Temples görevi 15 adet tapınak sahibi olmanızı ve budist inancına sahip bir müttefik bulmanızı ister. Bu görevi tamamlamak daha önce bahsettiğimiz Buddha Personal Deity özelliğinin kilidiini açar.
 • Improve Rice Production görevi daha önce bahsettiğimiz tüm buğday üreten bölgelerinize -%10 development cost veren Improved Irrıgation ayrıcalığının kilidini açar.
 • Legacy of Bubat görevi iki farklı şekilde tamamlanabilir. Yöntemlerden birisi Majapahitin bağımsızlığını garantileyebilecek kadar güçlü olmanızı gerektirir. Bu şekilde görevi tamamlarsanız Majapahit-Sunda arasında gerçekleşen bir kraliyet düğünüyle alakalı bir event tetiklenir ve Bubat savaşında yaşanan ihanetin tersine çevirecek şekilde Majapahiti vassal almanıza olanak sağlar.
 • Sonraki Rule Java görevi tüm Java bölgesine doğrudan sahip olmanızı gerektirir ve tamamlayınca oyunun sonuna kadar +1 free administrative policy kazanırsınız.
 • Conquer Lampung görevinin tamamlanması Sumatra üzerinde başkenti bulunan tüm devletlere Subjugation savaş sebebi verir.

Yukarıdaki resimde baharat adalarında bulunan Ternate ve Tidore devletlerine özel görevler gösteriliyor. Ayrıca bu devletler Malayalı görev ağacına sahip olacaklar. Bu devletler önceki günlüklerde bahsedilen yeni ticaret ürünü karanfil üzerinde tekel olarak oldukça zengin olma potansiyeline sahipler.

Tidore ve Ternate devletlerinin görev ağacından bazı önemli noktalar:

 • Bu görevler size rakip olan diğer baharat tüccarlarını ortadan kaldırmanızı isteyerek başlar. Bunu başardığınızda sizden ilk koloniniz için yer seçmenizi isteyen bir event tetiklenecek. Seçilen konumlarda doğal olarak bir koloniler oluşacaktır. Sol kısımda kalan diğer görevler bu kolonilerin tamamlanmasını gerektirir ve tamamlandığında ek koloniler ile ödüllendirilirsiniz.
 • Bu görev dalını tamamlamak size oyun sonuna kadar +1 Colonist ve -%50 Native Uprising Chance bonuslarıyla ödüllendirir.
 • Export Cloves görevi sizden donanma limitinizi tamamen doldurmanızı ve Moluccas ticaretinde bulunan en güçlü devlet olmanızı ister. Sizi Conquer Sulawesi görevinde kullanacağınız Sulawesi claimleri ile ödüllendirir.

Son bir görev ağacı daha: Bali! Bali ayrıca Malayalı görev ağacını kullanıyor.

 • Bali Majapahit devletine haraçgüzar olarak başlar. İlk görevi Majapahit ile ateşkes sahibi olmadan haraçgüzarlık ilişkinizi bitirmeyi gerektirir. Bu görevi tamamlamak size komşu olan Lombok adasında bir koloni ile ödüllendirecektir. Bu koloniyi tamamlamak Expand Eastward görevini tamamlamanıza olanak sağlayacak ve  Sumbawa üzerinde bir koloni daha elde ederek oyunun sonuna kadar +25 Global Settler Increase bonusunu elde edeceksiniz.
 • Majapahit Refugees görevi Majapahit devletinin var olmamasını veya vassalınız olmasını gerektirir. Bu görevi tamamlamak 20 senelik -%80 advisor cost verirken pek çok Majapahit soylusunun Bali devletine kaçışını simgeler. Ayrıca Doğu Java bölgesinde kalıcı claimlerle ödüllendirir.

Bugün için son bahsedeceğim şey, kurulabilen Siam ve Malaya devletlerinin ulusal fikirleri:

MSA_ideas = { start = { global_trade_power = 0.15 land_morale = 0.1 } bonus = { ship_durability = 0.1 } trigger = { tag = MSA } free = yes settle_the_islands = { # same as malay ideas global_colonial_growth = 20 } msa_advanced_galley_warfare = { galley_power = 0.25 } msa_expert_haggling = { trade_efficiency = 0.15 } msa_chart_the_seas = { own_coast_naval_combat_bonus = 1 naval_morale = 0.15 } msa_in_every_port = { merchants = 1 ship_power_propagation = 0.2 } msa_sea_nomads_steering = { trade_steering = 0.25 } msa_spice_kings = { global_trade_goods_size_modifier = 0.1 } }
SIA_ideas = { start = { land_morale = 0.1 global_manpower_modifier = 0.3 } bonus = { discipline = 0.05 } trigger = { tag = SIA } free = yes sia_royal_poets = { prestige = 1 idea_cost = -0.1 } sia_advanced_elephant_warfare = { cavalry_power = 0.15 cavalry_fire = 1 } sia_experienced_ambassadors = { diplomatic_reputation = 2 } sia_encourage_immigration = { development_cost = -0.1 } sia_integrating_the_realm = { diplomatic_annexation_cost = -0.2 } sia_education_reform = { technology_cost = -0.1 } sia_royal_absolutism = { yearly_absolutism = 1 legitimacy = 1 } }

Bugün için hepsi bu kadar! Bu günlükle beraber Güneydoğu Asya bölgesi ile ilgili 8 parçalık günlük serisi sonuçlandırılıyor. Geliştirici günlüklerinde bahsedilmemiş birkaç özellik daha bulunuyor ve  çıkıştan önce birkaç özelliğin daha eklenmesi ihtimali var. Bu nedenle bu günlükleri tüm Güneydoğu Asya bölgesi içeriklerinin kapsamlı bir listesi olarak düşünmeyin. Bu Güneydoğu Asya güncellemesi yıllardır üzerinde çalışmak istediğin bir projeydi ve projede geçirdiğim günler bitmeden isteğimin gerçekleştiğini görebildiğim için çok mutluyum. Umarım bu günlükleri okumaktan keyif almışsınızdır. Hepinize teşekkürler ve hoşçakalın!

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv