Europa Universalis IV – Piety Değişiklikleri ve Fıkıh Mezhepleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta DDRJake Piety mekaniğinde yapılan değişikliklerden ve oyuna yeni eklenen fıkıh mezheplerinden bahsediyor.

Merhabalar, yine bir Salı günü bir başka Europa Universalis IV günlüğüyle karşınızdayız. Geçtiğimiz hafta günlüğün sonunda 1.23 yamasının yanında çıkacak eklentiyle birlikte Müslüman dünyasında yapılacak bazı değişikliklerden bahsedeceğimizi söylemiştik. Yüksek ihtimalle bu zamana kadar anlaşılmış olduğu üzere 1.23 ile birlikte Müslüman dünyasına odaklanmış durumdayız, gelin oyunda bu hususta yaptığımız değişikliklerden bahsedelim.

İlk olarak Piety mekaniği, EU4’ün çıkışından beri dokunulmamış bir mekanik. Oldukça güçlü bonuslara sahip olabilen bu mekanik oyun tarzı açısından istediğimiz çekicilikte değildi. 1.23 ile birlikte Piety barında görsel bazı değişiklikler yaptık ve düşük ila yüksek Piety için yeni terimler oluşturduk. Düşük Piety oyunda Tasavvuf (Mysticism), yüksek piety ise kanunculuğa (Legalism) olan ilgi olarak yer alacak. Buna ek olarak Piety eventleri hükümdarınızın ne kadar dindar olduğundansa farklı seviye Pietylere göre (Mystic vs Legalistic) yeniden yazıldı. Bu esnada şuanki standartlarımız için yeterli kalmayan bazı eventleri ayıklama fırsatı edindik.

WGW0MN.jpg

Buna ek olarak eklentiyi satın alan kişiler pasif Piety bonuslarının yanı sıra tek seferlik etkilerden de yararlanabilecek. -75 Piety ve altında Religious Followers butonuna basarak manpowerınıza 2 yıllık manpower artışınızı tek seferde katabileceksiniz, 75 veya üstü Piety’de ise Enforce Faithful Adherence butonuna basarak anında 2 yozlaşma azaltabileceksiniz. Bu eylemleri kullandığınızda Piety seviyeniz merkeze doğru 50 ilerleme katedecek, dolayısıyla bu etkilerden yararlanmanın pasif Piety bonusunuzu bir kenara itmek için yeterli önemde olduğuna emin olun.

Buna ek olarak artık Müslüman devletlerin ayrıca takip ettiği bir fıkıh mezhebi olacak. Bu fıkıh mezhebi önceden belirlenmiş olacak ve sonradan değişmeyecek, yeni ülkelerin kurulması esnasında bu kurulma aşamasında belirlenecek. Her fıkıh mezhebi kendi bonusuna ve diğer mezheple bir ilişki seviyesine sahip. Bu ilişki seviyeleri “Saygılı, Değişken ve Nefret” şeklinde olacak. Değişken ilişkilere sahip olanlar herhangi bir etki sunmazken, birbirine saygı duyan veya birbirinden nefret eden fıkıh mezheplerini takip eden ülkeler birbiriyle diplomatik ilişki kurmakta zorlanacaklar. Bu mezhepler arasındaki ilişkiler uzun süren savaşlar sonrasında daha kötüye gidebilirken, yine uzun süren müttefikliklerle de iyileştirilebilecek.

2Ev9m0.jpg

Aşağıda fıkıh mezheplerini ve bonuslarını inceleyebilirsiniz.

religious_schools = {
#Sunnis
hanafi_school = {
technology_cost = -0.05
}
hanbali_school = {
ae_impact = -0.1
}
maliki_school = {
development_cost = -0.1
}
shafii_school = {
merchants = 1
}
#Shias
ismaili_school = {
horde_unity = 1
legitimacy = 1
republican_tradition = 0.5
devotion = 1
}
jafari_school = {
shock_damage = 0.1
}
zaidi_school = {
shock_damage_received = -0.1
}
}

JOdlLq.jpg

Her ne kadar bir anda fıkıh mezhebini değiştiremeyecek olsanız da, oyun içerisinde diğer mezheplerden alimler davet edebileceksiniz. Bir diğer devletle ittifak ve iyi ilişkilere sahip olmanız durumunda 50 ADM puanı harcayarak kendi fıkıh mezhebinizin bonusunun yanı sıra size 20 sene boyunca ek bonus sağlayacak bir alim çağırabilirsiniz.

Gyb0b7.jpg

Zıt bir mezhepteki fıkıh mezhebinden alim çağırabilmeniz için Piety değerinizin düşük olması gerekecek, bu durumda İbadiler bir istisna teşkil ediyor.

Piety mekaniğinde yapılan değişiklikleri ve fıkıh mezheplerinin de üstüne geçtikten sonra, haftaya sizlerle 15. yüzyıl Orta Doğusunda büyük öneme sahip 2 ülkeye koyun gibi bakıyor olacağız.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr