Europa Universalis IV’de Casusluk Sil-Baştan

Europa Universalis IV için yazılmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoşgeldiniz.  Bu hafta daha önceki hiçbir Paradox oyununda yeterli seviyeye ulaşamadığını düşündüğümüz bir mekanikten bahsedeceğiz, casusluk.

Bir sonraki yamayla birlikte oyun içerisindeki casusluk tamamen yenilenecek. Artık her casusluk eylemi diplomat gönderilmesi ve diplomatın orada bekletilmesiyle yapılmayacak. Artık oyunda casus ağı adını verdiğimiz farklı bir konsepte sahibiz.

Artık diplomatınızı bir bölgede casus ağı oluşturması için görevlendirebiliyorsunuz. Bu casus ağı %100 güce kadar çıkabiliyor ve bu güç o ülkede çeşitli casusluk faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabiliyor.

Spy Offense özelliği Spy Network Construction olarak değiştirildi, artık bir başka ülkede ne kadar hızlı casus ağı oluşturabildiğinizi belirliyor.

Spy Defense özelliği Foreign Spy Detection olarak değiştirildi, artık ülkenizde başka bir ülkenin casus ağı oluşturmasını bu özellikle tespit edip engelleyebiliyorsunuz. Tespit edilen ağlar bir miktar güç kaybetmekle birlikte ağın oluşturulmasını bir müddet imkansız hale getiriliyor.

Yaptığınız casusluk eylemleri anında aktif hale geliyor ve eğer yeterli casus ağına sahipseniz her zaman başarılı oluyorsunuz. Ancak aktif olmayan casusluk ağları zaman içerisinde güç yitirmeye başlıyorlar.

Aynı zamanda diğer ülkelerin casusluk faaliyetlerine karşı faaliyet yürütebilir, o ülkenin sizin ülkenizdeki casusluk faaliyetlerini zayıflatmak üzerine çaba sarfedebilirsiniz.

Oyun içerisinde güçlü bir casusluk ağına sahip olmanın 3 pasif yararı mevcut. Öncelikle eğer Cossacks DLC’sine sahipseniz ve Espionage idea grubuu seçtiyseniz Study Technology mekaniğine erişiminiz var demektir, study technology özelliği artık size direkt olarak monark puanı sağlamaktansa sahip olduğunuz casusluk ağının gücüne göre %30’a kadar çıkabilen bir teknoloji indirimi sağlıyor. Bu indirimin boyutu teknolojide ne kadar geride olduğunuzla da bağlantılı bir şekilde belirleniyor. Ayrıca artık düşman ülkesinde yüksek seviye bir casusluk ağına sahipseniz o ülkenin kalelerini ele geçirmeniz %20 daha kolay oluyor ve son olarak yine o ülkeyle yüksek casusluk ağına sahip olmanız durumunda o ülkeye %10 daha az AE alıyorsunuz.

Espionage seçenekleri :

  • Fabricate Claim : Düşük bir fiyata bir bölgede claim sunuyor.
  • Justify Trade Conflict : Düşük bir fiyata ticaret savaş sebebi veriyor.
  • Support Rebels : Yüksek bir fiyata seçilmiş isyancı grup %10 fazladan ilerleme şansı elde eder, aynı zamanda altın harcar.

Espionage ideagrubuyla açılan seçenekler :

  • Sow Discontent : Yüksek bir fiyata hedef aldığınız ülkede +3 isyan riski verir, meşruluğunu 5 yıllığına azaltır.
  • Infiltrate Administration : Ortalama bir fiyata hedef aldığınız ülkede 5 yıllığına savaş sisini kaldırır.
  • Sabotage Reputation : Ortalama bir fiyata 5 yıllığına diplomatic reputation değerini 3 azaltır.
  • Agitate for Liberty : Yüksek bir fiyata hedef aldığınız vassal ülkeye 5 yıllığına %25 bağımsızlık isteği ekler.

Aynı zamanda yeni DLC ile birlikte 4 yeni casusluk faaliyeti oyuna eklenecek, bunlardan 2’sini şimdi açıklayacağız diğer 2’si gelecek geliştirici günlüklerinde açıklanacak.

  • Sabotage Recruitment : Ortalama bir fiyata 5 yıllığına hedef alınan ülkenin %20 daha az insangücü ve denizci elde etmesini sağlar.
  • Slander Merchant : Yüksek bir fiyata 5 yıllığına o ülkenin global ticaret gücünü %33 azaltır.

Daha önceden DLC gerektiren faaliyetler hala o DLC’leri gerektiriyor.
Haftaya Afrika’dan bahsedeceğiz.

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr