Europa Universalis IV’e 5 Yeni Mekanik

Europa Universalis IV Banner

Bu haftaki geliştirici günlüğünde Rights of Man eklentisi ile birlikte oyuna gelen 5 yeni mekanikten bahsediliyor.

Merhabalar, Europa Universalis IV için yazılmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoşgeldiniz. Bugün Rights of Man eklentisi ile birlikte oyuna eklenecek 5 küçük mekanikten bahsedeceğiz.

Verasete Müdahale

eu4_41-png.203626
Örneğin Kastilya’nın meşhur bir prensi gibi bir prense sahip olduğunuzda artık o prensi veraset sisteminin dışına çıkarabiliyorsunuz. Pozitif bir prestije sahipseniz istediğiniz an 50 prestij karşılığında bu yetenekli prensleri tahttan mahrum bırakabilirsiniz. 50 prestij kaybetmek dışında bu eylem sizin varissiz kalmanıza sebebiyet vereceği için kullanmadan önce iki kez düşünmekte fayda var.

Prusya Monarşisi

eu4_40-png.203629
Artık Prusya’yı kurduğunuzda özel bir yönetim biçimi olan Prusya Monarşisine sahip olacaksınız. Bu yönetim biçimi tarihte aynı zamanda ‘ordusu olan bir yönetim değil, yönetimi olan bir ordu’ olarak da biliniyor. Bu yönetim biçimiyle birlikte Prusyalı hükümdarlar artık minimum 3 MIL’e sahip olacak. Sadece bu bonus bile politikalara, idealara ve teknolojilere ortalamanın üstünde bir yoğunluk gösterebilmenizi sağlayan bir bonus. Bunun yanı sıra Prusya Monarşisi isyan riskini 2 azaltacak, savaş yorgunluğunu her ay 0.02 düşürecek ve yönetim biçiminizin seviyesine göre otonomi azaltacak.

Bu yönetim biçiminin en havalı yanı askeri toplumu. Prusya monarşisi %0 ila %100 arasında değişkenlik gösteren bir skalaya sahip olacak, askeri gelenek ve meşruluk bu skalayı yükseltirken sahip olduğunuz her toprak bir miktar düşürecek. İstediğiniz vakit 50 MIL puanı harcayıp 10 militarization puanı kazanabileceksiniz.

%100 askeri bir toplumda ekstradan %10 disiplin elde ettiğiniz gibi ordularınızın bakım ücreti %33 azalacak ve insan gücünüz %33 daha hızlı yükselecek.

Rights of Man ile birlikte Prusya hiç olmadığı kadar güçlü olacak ve boyundan çok daha yukarıda devletlere güçlü yumruklar sallayabilecek.

Hükümeti Güçlendirme

eu4_42-png.203632
Hükümeti güçlendirme seçeneği size hükümetinizde daha büyük güç sahibi olma imkanı tanıyor. 100 MIL puanı karşılığında istediğiniz vakit legitimacynizi, devotion’unuzu, horde unity’nizi veya republican tradition’unuzu yükseltebiliyorsunuz. Diğer unsurlar %10 artarken Republican Traditionlar sadece %3 yükseliyor.

Personal Union Terketme

eu4_44-png.203636
Bu eni diplomatik seçenekler PU’ya sahip olan ülkeler PU’larını terkedebiliyorlar. Kimi zaman PU’ları elde tutmak yeterince kâr getiren bir iş olmayabiliyor, hele ki bu PU isyankar bir tutuma sahipse rakiplerinizden destek alıp sizi istemediğiniz bir savaşa sürükleyebiliyorlar. Bu eylem gerçekleştirildiğinde PU’nuzun bağımsızlık isteği oranıyla doğru orantıda bir miktar prestij kaybediyorsunuz.

Kur Düzenleme

eu4_43-png.203634
Kur düzenleme butonu ile geri ödemeye gerek kalmadan, faizsiz bir şekilde para kazanmanız mümkün. Tek eksisi ülkenizdeki yozlaşmayı arttırması.

Basit bir şekilde 2 corruption değeri karşılığında 1 kere almanız halinde elde edeceğiniz altını elde ediyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra 1.18 yaması ile birlikte sadece Prusya ve Brandenburg için 20’yi aşkın yeni event ekledik.
Haftaya Jake sizlere Devrimci Cumhuriyetlerden bahsedecek.

Forum Konusu

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'da Yerleşim Değişiklikleri (Video) #totalwar https://t.co/5Tuubi8eEn https://t.co/iMdvjLv81r
Europa Universalis IV'te Teokrasi ve Aşiret Reformları #eu4 https://t.co/3TbT1ZxApu https://t.co/RpFFVDTI95

Strategyturk Flickr