Europa Universalis IV’e Osmanlıya Özel Mekanikler Geliyor

Merhabalar, EU4 için yazılmış bir diğer geliştirici günlüğüne daha hoşgeldiniz. Geçtiğimiz hafta Avrupa tarihindeki en etkili hanedanlardan birinden bahsedeceğimizi söylemiştim, aranızdaki Velikopermsky ve Dandani hayranları kusura bakmasın bu hafta Osmanoğlu hanesinden bahsediyoruz.

Osmanlı’nın tarihin bu kısmında dünyayı yerinden oynattığını söylememiz bile Osmanlı’nın etkisini ifade etmek için yetersiz kalabilir. Osmanlı EU4’te en çok oynanan ülkelerden bir tanesi ve onlara diğer ülkelerde bulunmayan bir mekanik vermek istedik. Aynı zamanda başında Osmanlı hanedanından bir hükümdarın olmadığı Osmanlı Devletinin absürt bir görüntüye sebep olduğu hepinizin takdiridir.

Bu probleme çözüm üretmek adına bir sonraki eklentimizle birlikte oyuna yeni bir yönetim biçimi ekleyeceğiz : Osmanlı Saltanatı.

Osmanlı Saltanatında varisler normal monarşilerde olduğu gibi gelmeyecek, Osmanlı Sultanı’nın kendisine has bir Haremi bulunacak. 30 yaşına bastığında Sultan çocuklarından birini varis olarak seçecek ve bu çocuk tahmin edeceğiniz gibi Osmanlı hanedanından geliyor olacak.

Görsel

Böylelikle Osmanlı’nın yönetiminde her zaman Osmanoğlu hanedanından gelen biri bulunacak. Tabi ki Sultan’ın varis belirleyemeden ölmesi durumunda yine Osmanlı hanesinden gelen biri tahta geçecek.

Görsel

Bu yeni yönetim biçimine ithafen oyuna birkaç düzine yeni event de ekledik, bu eventler Osmanlı hanedanı içerisindeki güç çekişmesini ve entrikaları yansıtacak.

Bu mekanik her ne kadar Osmanlı’ya has olsa da isteyen başka ülkelere de has_harem=yes kodu ekleyerek onlar için de geçerli olmasını sağlayabilir.

Hazır hükümet türlerinden ve yönetim biimlerinden bahsediyorken gelin bir başka mekanikten bahsedelim : Tahttan Feragat Etme

Bu özellik uzun bir zamandır EU4 oyuncuları tarafından talep ediliyordu, Enrique’nin ölümü reddettiği durumlarda hangimiz şu adam tahtı bırakıp gitsin artık diye düşünmedi ki? Bu özelliğin kullanılabilmesi için varisin belli brş yaşa gelmesi ve hükümdarın en az 25 sene hükmetmiş olması veya 60 yaşından yaşlı olması gerekiyor. Bunu kullandığınızda legitimacy değeriniz ve prestijiniz bir miktar düşüyor.

Görsel

Osmanlı Hanedanı ve Tahttan Feragat Etme mekanikleri hala ismini sızdırmama başarısı gösterdiğimiz eklenti ile birlikte gelecek paralı içerikler.

Son zamanlarda çok fazla paralı içeriklerden bahsettik, dolayısıyla gelin biraz da bedava içeriklerden bahsedelim. 1.18 ile çok sayıda bugfix ve içerik gelecek, değişikliklerden bir tanesini veraset savaşlarında yaptık. Veraset savaşlarında bildiğiniz üzere ülke birinin PU’su oluyordu ve diğer ülke kendi PU’suna almak için savaşıyordu, artık ülkenin bağımsız olmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Görsel

Basit ve mantıklı olan bu değişiklik 1.18 ile birlikte herkesin oyununa yansıyacak.

Geliştirici günlüklerinde son dönemlerde bir hayli hükümdarlardan ve yönetim biçimlerinden bahsettik ama bu hususta bahsedeceğimiz şeyler var. Ancak onlar için bir miktar beklemeniz gerekecek, haftaya muharebelerden bahsedeceğiz, görüşmek üzere.

Forumda tartışın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Warhammer 2'ye Yeni Oyun Modu: Laboratuvar https://t.co/zmpYNUzt1m https://t.co/Z8kKWHffhx
Civilization VI'da Hollanda ve Kraliçe Wilhelmina Tanıtıldı https://t.co/2pW7BbvsOf https://t.co/RrvE7PeiKC

Strategyturk Flickr